Sottunga

kotimaanmatkailija<3

Hejsan alla! :)

Ollaan tässä mietitty niinkin eksoottista matkaa kuin Sottungan reissua. Sottungahan on siis Suomen pienin kunta, joten sen takia tämä viesti ei nyt ehkä tule ihan oikeaan osoitteeseen, jos otsikkona on Maailmanympärimatkat... :D No, siitä huolimatta, mennäänpäs asiaan.

Onko jollain omakohtaista kokemusta ja/tai hyviä vinkkejä matkallemme? Olisiko se laivalla meneminen vai lautalla meneminen vai kenties molempien hyödyntäminen?
Hyviä vinkkejä odotellessa!

2

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jetsulleenpas

      Miksei tämä vitsi ole vaikka "minne matkalle"-osiossa?
      Luki-häiriö?

      • Mikäs vitsi tämä

        ..sitten olisi, jos kysymys olisi "minne matkalle" osiossa. Kyllä kysymys Sottungan matkasta kuuluu ehdottomasti tänne osioon maailmanympärimatkat.

        Kysyjälle en sen sijaan osaa antaa omakohtaista neuvoa, ettäkö laivalla, lautalla, mutta sen verran osaan neuvoa itsekin hulvattomia matkoja tehneenä, että ottakaapa tuo maailmanympärimatka huvin kannalta ja menkää sinne Sottungaan mopolla, siis mistä nyt ikinä lähdettekin ja mopot tietty laivaan taikka lauttaan.

        Mopo on yllättävän katevä väline tälläisiin maailmanympärysmatkoihin, saatte juttukavereita vaikka missä ja aivan uskomattomia elämänkohtaloita kuulette, sekä juttusille tulee jos jonkinlaista matkaajaa, jotka ovat (ainakin puheiden mukaan) käynneet vaikka missä, joista osa voi ollakin käynnyt ihan oikeesti. Ja jos on pakinanikkarin vikaa, niin saatte matkastanne vielä lehtijutun taikka jopa kirjankin aikaiseksi. https://www.booky.fi/tuote/seppovaara_juhani/mopolla_suomeen/9789511203360

        Itse tein pojan kanssa muutama vuosi sitten mopoilla eräänlaisen maailmanympärimatkan pohjoiseen, jossa sain kuulla mitä erilaisempia kertomuksia maapallon eri kolkista, missä ihmiset olivat olleet toinen toistaan veikeimmillä matkoilla. Osa tarinoista oli varmaan tosia, koska en usko kenelläkään olevan NIIN vilkasta mielikuvitusta ja miksi joku olisi alkanut sepittämään uppo-oudoille mopoilijoille tarinaa, kun tottakin voi puhua. Siis paras reissu ikinä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen

      Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.
      Maailman menoa
      171
      2636
    2. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      22
      2274
    3. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1075
    4. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      154
      984
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      392
      891
    6. Kai odotan että

      Juokset vielä perässäni
      Ikävä
      67
      888
    7. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      62
      837
    8. Kerrohan T miehelle yksi syy

      Miksi hänen tulisi kaivata sinua?
      Ikävä
      101
      753
    9. Rakas, haluan sut niin hulluna kuin olet, tiedän jo sun pakkomielteet ja muut jutut, ihana naiseni

      Kunhan et minun takia satuta itseäsi tai muita, minulla nyt ole niin väliä. Rakas mä ymmärrän ja näen kaiken, sun suure
      Ikävä
      48
      714
    10. Euroviisuhuitelua

      En ole koko viisuista kiinnostunut enkä aio edes katsoa kisoja. Ihmetyttää tämä vouhkaaminen laulaja pariskunnasta joka
      80 plus
      34
      672
    Aihe