Oma koira murisee

E&K

Meillä on seuraavia ongelmia 1 vuotta ja 3 kk ikäisen beaglenartun kanssa:

1. koira on kiltti ja leikkisä, enimmäkseen. Mutta tuore luu saa aikaan agressiivisen käytöksen. Puraisi kerran minua (meitä on kaksi hoitajaa/omistajaa, vaimoni ja minä), josta käytöksestä toruin koiraa ja ravistelin sekä otin luun pois.

Asia toistuu aina kun koiralla on luu, murisee ja näyttää hampaitaan myös vaimolleni. Ja minulle. Meillä oli monta beaglea ollessani lapsi ja nuori, eikä yksikään niistä käyttäytynyt noin perheenjäseniä kohtaan, vaikka vieraille saatoivatkin murista.

On ikävää olla hieman peloissaan omaa koiraa kohtaan. Samoin arveluttaa se, miten jänismetsällä onnistumme. Tälle kaudelle ei tullut vielä kaatoa, pari lyhyttä ajoa oli.

2. Koira on periaatteessa sisäsiisti. Mutta ei pyydä ääntelemällä ulos, vaan menee vain ovelle odottamaan. Niinpä sitten toisinaan ilmaantuu matolle yöllisiä jätöksiä. Miten sen saisi oppimaan ääntelyn ulospyynnön yhteydessä.

Olemme kiitollisia vinkeistä

E&K

1

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • padimppa duuba duu

      Tässä sinulle ilmainen ja mahtava neuvo.

      Laitappa sille piskille ns "IMPULLSSIPANTA" anna koiralle herkullinen luu ja käske emännän mennä ottamaan luuta pois. Kun koira näyttää hampaitaan annat sille sellaisen tärskyn ette ei p.erkele enään murise tai näytä hampaita.

      PS: Koirastasi voi tulla kova ajuri kun on luonnetta ärrätä omistajillekin mutta ei siinä auta kuin ottaa koirankanssa yhteen ja viedä siltä asema laumassanne eli näyttää missä kaappi seisoo. Onneksi ei ole sen suurempi koira :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      55
      4208
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      287
      4108
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      144
      3595
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      92
      3535
    5. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      73
      3054
    6. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      30
      2437
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      36
      1875
    8. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1773
    9. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      14
      1736
    10. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      37
      1670
    Aihe