Olen kiinnostunut 6vuotiaasta kleinspitzistä joka on asunut koko ikänsä omakotitalossa.Kuinka se mahtaisi sopeutua asumaan kerrostalossa vaikka ikää on jo tuon verran?
Sopeutuuko kleinspitz kerrostaloon?
5
326
Vastaukset
- ei ei ei
ei sopeudu
- nuutti
Voi sopeutua itsestään, vaatia hirvittävän määrän koulutusta tai ei sopeudu koulutksesta huolimatta. Kannattaa palkata kouluttaja ennen muuttoa, niin hän voi kertoa, millaisia ongelmia tästä voi seurata ja sen, miten voit ongelmat välttää ennen kuin niitä edes ilmenee.. Lähinnä nyt varmaan kannattaa miettiä, kuinka reaktioherkkä koira on äänille? Onko se saanut omakotitalossa räksyttää ohikulkijoille? Ja vaikka vastaus molempiin on ei, on kerrostalo tottumattomalle koiralle aina kova paikka, vieraat ihmiset kulkevat sen ohi käytännössä senttien päästä, harva koira oppii olemaan reagoimatta ilman että sitä täytyy kouluttaa.
- Mittelspitz
Miksi ei sopeutuisi? Tuskin se on pihalla ollut kaikkia päiviä ja jos nykyinen isäntäväki on käynyt töissä, ero on koiralle aika pieni. Tietysti kerrostaloalueella on enemmän virikkeitä ja hajuja kuin takapihalla, mutta sen luulisi olevan hyvä asia.
- mar2
Tuo kyseinen koira on tottunut vieraileviin ihmisiin ja muihin koiriin.Eli voisiko sopeutuminen olla helpompaa? :)
- Mittelspitz
mar2 kirjoitti:
Tuo kyseinen koira on tottunut vieraileviin ihmisiin ja muihin koiriin.Eli voisiko sopeutuminen olla helpompaa? :)
Luulisin niin, koska juuri nuo ovat kerrostaloalueen virikkeitä. Jos lähellä on koirapuisto, aina parempi. Sain 6-vuotiaan ”epäsosiaalisen° basenjin hyvinkin sosiaaliseksi juuri koirapuistossa: se jäi yksin kun sen täti, jonka kanssa se oli kasvanut, kuoli.
Mutta ei minulla ole kuin reilun 50 vuoden kokemus koirista eikä minulla ole pienehkössä kerrostaloasunnossani kuin kolme koiraa nyt, joten voin olla väärässäkin.
Olen myös asunut koirien kanssa omakotitaloissa. Ihan samalla tavalla ne nukkuivat isännän jaloissa tai kyljessä vaikka oli tilaa talossa ja ovi pihalle auki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 203784
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit243179En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m322385- 922149
- 222000
- 271648
Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui411631- 321512
Päivi Räsänen eroaa todennäköisesti kirkosta
Päivi Räsänen kertoo järkyttyneensä evankelis-luterilaisen kirkon homolinjauksesta. Räsänen sanoo todennäköisesti eroava5021473Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91424