Pakettimatkoista....

ei ikinä enää

Moni täällä ihmettelee miksi pitäisi saada matka varattua suurimmilta matkatoimistoilta kuten esim . Finnmatkat tai Aurinkomatkat. No siksi että jos matkalle lähtö estyy jostain muusta syystä kuin sairaus niin matkan voi siirtää lentoineen ja hotelleineen muulle ajankohdalle jos sen tekee ajoissa. Finnairilla kun onnistuu tällainen. Mutta kun tilaat lentosi ja hotellisi erikseen jostain nettimatkayhtiöstä niin koneet eivät ole Finnairin ja esim. Egyptiin lennetään Turkish Airlinesilla joka ei jousta lennoissa sitten pätkääkään jos tulee jokin muu suuri este kuin sairaus. Lentoja ei voi muuttaa eikä saada edes matkaa siirrettyä toiselle henkilölle, rahat jää sisään ja koneeseen jää tyhjiä paikkoja.
Näin kävi minulle joten tiedän mistä puhun. Hotellihuoneen pystyin peruuttamaan ja saan siitä rahat takaisin kunhan siitäkin lohkaistaan suuri osa peruutusrahaa. Lennoista ei saa euroakaan takaisin. Miettikää ennenkuin tilaatte matkoja koska ihmiselle voi sattua mitä tahansa estettä lähteä matkalle. Siksi kannatan nyt suurimpia valmismatkatoimistoja.

1

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • umk

      Hei
      Torstaina 14.2.14 olen juuri tehnyt tuollaisen matkan Hurghadaan. Turkish Airline Hki-Istanbul ja Istanbul-Hurghada ja paltassa sama reitti ja lentoyhtiö.
      Itse valintaani vaikutti edullinen hinta ja lentoajat sekä hyvät koneet, ruoka ja maksuttomat juomat. Lisäksi itselläni oli paljon matkatavaroita ja ko. yhtiön ruumaan menevä määrä on 30 kg.

      Lennot olin ostanut suoraan lentoyhtiön sivujen kautta jo useita kk sitten. Nyt maksoin n. 200€ vähemmän kuin viimekesänä suomalaisen valmismatkatoimiton kautta ostaessani vain lennot.

      Tuo on mahdollista että esteen sattuessa ( muun kuin sairastumisen) muutokset ja peruutukset saattavat olla mahdottomia.
      Mutta niin ovat kaikkien muidenkin halpalentoyhtiöiden lennot esim. Ryanair.

      Hinnat vaan saattavat olla huomattavasti edullisemmat mitä aikaisemmin matkan ostaa.

      Hotellivaruksessa usein käytä www.booking.com sivuja ja valitsen hotellin jossa on maksuton peruutusvaihtoehto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      16
      2356
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      897
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      828
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      821
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      797
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      766
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      735
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      722
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      673
    Aihe