Muolaan saksankieliset sukunimet

Onko kellään tietoa siitä, mistä ja milloin ovat Muolaaseen asettuneet ne suvut, joilla vaikuttaisi olevan saksankielinen sukunimi, kuten Maidel, Hildebrandt, Janger jne?
2607
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hiskin mukaan Muolaan Vuotjärven kylältä on 1740-50 -luvuilla haudattu parikin Jangeria, jotka ovat syntyneet 1660-luvulla.
Milloin he ovat kylälle tulleet, onkin eri asia. Usein samaa vierasta kieltä puhuvat asettuivat asumaan toistensa lähelle. He muodostivat kolonioita.
Viipuri on lähellä ja se oli varsin monikielinen kaupunki.

Äänestä

Viipurissa oli jo keskiajalla saksalaisia kauppiaita, joiden jälkeläisiä varmaankin levittäytyi myös lähikuntiin. Muolaasta on lähtöisin myös venäläistä sukunimeä käyttäviä venäläisten kartanonomistajien palvelusväen jälkeläisiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jangerin sukua kirjoitti:

Onko kellään tietoa siitä, mistä ja milloin ovat Muolaaseen asettuneet ne suvut, joilla vaikuttaisi olevan saksankielinen sukunimi, kuten Maidel, Hildebrandt, Janger jne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu