Jos toimeentulotuen saajien kansallisuutta ei tilastoida, niin miten voidaan todistaa maahanmuuttajien kotoutuneen onnistuneesti?
Riittävätkö raiskaustilastot, sillä raiskaavathan suomalaisetkin?
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/toimeentulotukea-saa-tuhat-taloutta/2809048
Riittävätkö raiskaustilastot, sillä raiskaavathan suomalaisetkin?
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/toimeentulotukea-saa-tuhat-taloutta/2809048
Vastaukset 11
Vanhimmat
sehän olisi rasismia?
mutta
Toimeentulotuen saajien kansallisuutta ei tilastoida – menot kasvussa Lieksassa
KOTIMAA JULKAISTU 16.02.2014 21:02 82
Monissa kaupungeissa kaikista toimeentulotukiasiakkaista jo puolet on nuoria.
Kuvituskuva.
Lieksan maahanmuuttajista noin joka toinen on jo pudonnut valtion kotouttamistuelta.
Sosiaalijohtaja Soile Syrjäläinen arvioi, että noin 200 maahanmuuttajaa on juuri nyt varsinaisen kotouttamistuen ulkopuolelella, mutta määrä vaihtelee koko ajan.
Lieksan kaupunki on saanut maahanmuuttajatukea pari miljoonaa euroa vuodessa. Valtio maksaa kulut kolme vuotta, mutta sen jälkeen piikki on lähinnä Kelan ja kunnan yhteinen.
Mainos (uutinen jatkuu alla)
Toimeentulotukea saa tuhat taloutta
Kun kotouttamistuki loppuu, kaupungin toimeentulotukimenot kasvavat. Maahanmuuttajien osuus ei ole kaupungin mukaan kuitenkaan tiedossa, koska sitä ei tilastoida kansallisuuden mukaan.
– Toimeentulotukea maksettiin viime vuonna 1 060 kotitaloudelle. Siinä ovat mukana niin kantalieksalaiset kuin maahanmuuttajatkin, sosiaalijohtaja Soile Syrjäläinen laskee.
Toimeentulotuen saajat tilastoidaan kotitalouksittain. Tilasto muodostuu päämiehen mukaan ja tuen vaikutuspiirissä olevien henkilöiden lukumäärää on vaikeampi hahmottaa.
Lieksassa kunnan toimeentulotukea saavien kotitalouksien määrä on noussut vuodesta 2012 kolme prosenttia.
Nousu selittyy osittain juuri sillä, että maahanmuuttajia on siirtynyt kotoutumistuen piiristä toimeentulotuelle. Myönnettävien toimeentulotukieurojen määrä on noussut noin kuusi prosenttia.
Henkilökohtaista tarveharkintaa
– Toimeentulotukimenojen kasvu on kuitenkin verrattain pieni, kun huomioidaan, että työttömyysluvut ovat meillä jatkuvasti liki 20 prosenttia ja ylikin. Uusia toimeentulotuen saajia on tullut myös kantaväestön piiristä, Syrjäläinen muistuttaa.
Mikäli maahanmuuttajan toimeentulotuen tarve jatkuu, aluehallintovirasto korvaa kunnalle puolet perustoimeentulotuen menoista.
– Väitetään, että sosiaalitoimi maksaisi kaiken, mutta sitähän sosiaalitoimi ei tee. Tuki lasketaan henkilökohtaisten tai perheen tarpeiden mukaan, kaupunginjohtaja Esko Lehto muistuttaa.
Kelalla useita tukimuotoja
Kela osallistuu maahanmuuttajien elatukseen myös työmarkkinatuen kautta. Lisäksi isot perheet saavat suurehkoja lapsilisiä Kelalta kuukausittain. Myös Kelan asumistuki on käytössä.
– Erillisen 10 vuoden erityiskorvausten piirissä on noin 15 maahanmuuttajaa. Silloin kysymys on lähinnä suurista terveydenhuoltomenoista tai apuvälineistä, jotka valtio korvaa henkilöille kokonaan 10 vuoden ajalta, Syrjäläinen kertoo.
Miljoonien vuokratulot
Lehto muistuttaa, että maahanmuuttajista on ollut kaupungin vuokrataloyhtiölle suuri hyöty.
Käytännössä yhtiö on saanut maahanmuuttajien kautta jo kahden miljoonan euron tulot.
– Yhtiön taloustilanne oli aiemmin usein kaupunginhallituksen pöydällä pohdittavana, mutta viime aikoina siihen ei ole ollut tarvetta.
Lehto kertoo rohkaisseensa myös yrittäjiä olemaan aktiivisia maahanmuuttajien kotouttamisessa.
– Tukimiljoonat näkyvät kylän raitilla. Maahanmuuttajista kannattaa pitää huolta, etteivät rahat valu esimerkiksi Joensuun kauppoihin, Lehto muistuttaa.
Kunnassa jopa 40 kansallisuutta
Lieksassa on nyt noin 400 maahanmuuttajaa. Määrä on lisääntynyt erityisesti perheenyhdistämispolitiikan johdosta.
Kaupungissa puhutaan yli 30 eri kieltä ja kansallisuuksia on arviolta lähes 40.
Lehto myöntää, että maahanmuuttajien kustannusten osalta tulee kuitenkin haasteita, jos kaupunki ei onnistu työllistämään ja kouluttamaan maahanmuuttajia.
– Kantaväestön työttömyys on ollut noin kolminkertainen maahanmuuttajiin verrattuna. Alhaiset työttömyysluvut selittyvät sillä, että heistä lähes kaikki ovat olleet eri tukitoimenpiteiden kohteena.
MTV3:n uutiseen liittyvästä keskustelusta lainattuna:
"jokaiselle suosittelen käymään kattomassa lieksan keskustaa klo 6.00-9.00 niin siellä ei ole yhtään maahanmuuttajaa menossa töihin mutta illalla siellä ei muita sitten olekkaan, että siitä voi päätellä että ovatko he päässeet töihin"
Saattaapi olla, että ovat menossa iltavuoroon bussia ja ratikkaa ajamaan?
se on lieksalle sitten viimeinen ja lopullinen haaste ja siitä ei enää lieksa selviä?
"Lehto myöntää, että maahanmuuttajien kustannusten osalta tulee kuitenkin haasteita, jos kaupunki ei onnistu työllistämään ja kouluttamaan maahanmuuttajia."
mutta hoitakoon lieksa yksin omat sekoilunsa, suomalaisten veronmaksajien lypsäminen riittää jo
Esko Lehto sanoo "....Alhaiset työttömyysluvut selittyvät sillä, että heistä lähes kaikki ovat olleet eri tukitoimenpiteiden kohteena."
Vaan eipä kerro sitä mitä nämä "tukitoimenpiteet" ovat, päiväkerhoja vai mitä ja että mamu on toimeentulotukiluukulla siitä huolimatta.
Eikö Esko Lehto tiedä tai halua tietää miten työttömyysluvut tilastoidaan. Toivottavasti ei kaupunki kärvähdä työttömyyslukujen kikkailusta maahanmuuttajien osalta ja sakkomaksuista.
Kuullut mamuja pidetyn toimenpiteessä, että vältettäisi sakkomaksut. En tiedä missä toimenpiteessä.
Ainakin käy ilmi, että toimeentulotukea saa erittäin moni kantasuomalainen talous. Mamuilla on isot perheet, joten talouksia ei ole kuin noin 150, loput 850 ovat peruslieksalaisia.
Kopsasin toisesta ketjusta telkkarissakin nähdyn jaottelun
päiväkodissa 40 lasta
peruskoulussa 100 henkilöä
lukio/ammattiopisto 60 henkilöä
kielikoulutuksessa 80 henkilöä
ammattikoulutuksessa 10 henkilöä
työssä/työharjoittelussa 15 henkilöä
kotiäitejä ja pieniä lapsia 65 henkilöä
odottaa kielikursseja 30 henkilöä
Huomioitko mamun yhden hengen taloukset joita on Lieksassa aika lailla.
Jos katsot noita lukuja päiväkotilapset, kotiäidit pikkulapsineen ja suurin osa peruskoululaisista tuskin ovat yhdenhengen talouksia:)) Eikä nuo kaikki äidit ole yksinhuoltajia, joten ukkeleita sinne pitää lisätä edes puolelle pariksi.
On se kotouttaminen onnistunu,eikä menny kun kolome vuotta niin osovaat tien soppalaan ja oikeelle tiskille männä ja suomeksi sannoo jotta raha,raha tahikka olla rassisssmia.Muutama vuosi lissee kotouuttamista niin oppiivat jonkun toisenni suomenkielisen sanan.Vaikkapa sitten perkkkele.
Niin tuosta ylläolevasta kyllä näkyy, että monet osaavat jo hyvin kieltä, kun ovat normikoulutuksissa mukana.