Lääkikseen [APUA KAIVATAAN]

Tohtori Sykerö

Elikkäs olen suunnitellut lääkikseen hakemista lukion jälkeen.

Aineinani ovat englanti, äidinkieli, pitkä fysiikka, lyhyt matematiikka, biologia ja ruotsi.

Mitä noista aineista kannattaisi kirjoittaa yo-kokeissa? Onko minkäänlaisia vinkkejä antaa?

Tasapuolisesti kiitokset jokaiselle avuliaalle henkilölle!

6

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bbb1

      Otat vielä kemian lisäksi tuohon ja kirjoitat joko fysiikan, biologian tai kemian, paras tietenkin jos kaikki näistä Pitkästä matikasta on myös varmasti enemmän hyötyä, vaikkei se välttämätön olekaan.

    • lkjkhjhgh

      Riippuu hieman mihin lääkikseen haet. Katso lääkiksien sivuilta mistä aineista kertyy hakupisteet.
      Yleispiirre on: vieras pitkä kieli, äidibnkieli, reaali( fysiikka, bilsa tai kemia) ja metamatiikka tai jokin ed. mainituista reaaliaineista. Pitkästä matematiikasta saa enemmäb pisteitä. Lisäksi taisi olla Helsingissä on vielä ruotsi.
      Näistä tulisi saada L tai vähintään E arvosanat, jotta yhteispisteisiin riittävät.
      Muista peli ei ole pelattu, vaikka saisit jokaisesta esim. vain A:n. Silloin hakeminen on pelkästään kiinni pääsykoemenestyksestäsi.
      Kaikkien hakijoiden on satsattava 100lasissa pääsykokeeseen, vaikka pyrkisi sinne L:n papereillakin.

    • lääkiksee-14

      Tietääkö joku minne se epionen älyvuoto keskustelu foorumi katosi???? pääseekö sinne enää mistään?

      • kjhgtfrderftdgyu

    • 4444444444

      Kirjoita kemia, fysiiikka ja bilsa, niin pääset jo pitkälle. Muilla aineilla ei liiemmin ole mitään merkitystä. Voit toki lähtöpisteitä yrittää kalastaa myös mm. äikästä, matikasta ja kielistä, mutta loppujen lopuksi merkitys on varsin pieni, ellet saa neljää ällää.

    • pppppppppppp

      Niin ku muut on jo sanonut, ehdottomasti kemia mukaan! Pääsykoehan perustuu lukion kemian, fysiikan ja biologian oppimääriin. Tosiaan pitkä matematiikka ei ole välttämätön, mutta siitä saa enemmän lähtöpisteitä - ja sama koskee kieliä. Katso ne lähtöpistejutut sen yliopiston sivuilta, mihin haet! :) Esim Helsinkiin lähtöpisteitä saa kirjoitetuista äidinkielestä, toisesta kotimaisesta kielestä(pitkä tai keskipitkä), vieraasta kielestä(lyhyt tai pitkä), fysiikka/kemia/biologia(paras näistä) ja matematiikka(pitkä tai lyhyt)/joku muu reaali, kuin aiemmassa.

      Itse kirjoitan ensi keväänä ja aion heti yrittää tonne Helsinkiin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      133
      10609
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5100
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      43
      2301
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      106
      2103
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      2006
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1452
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1134
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1081
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      997
    Aihe