Onks vl:ssa homoja? Onks homous synti?
Homot?
Gay80
181914
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
En jaksaisi enää tästä aiheesta. Näkyi olevan runsaasti keskustelua (tai "keskustelua") menneinä kuukausina. Olikos täällä suomi24:ssa vielä haku toiminnassa? Jos on, kokeile sitä.
Uutena kysymyksenä tuli, että aiheuttaako homous hoitokokouksen? Siis jos tulee ilmi. Erotetaanko mikäli ei "luovu homoudesta"?
että siitä erotettaisiin, jos joku kertoisi olevansa sellainen ihminen, joka tuntee sukupuolista halua oman sukupuolensa edustajaan. Homous tekoina sen sijaan on synti.
Mitä ihmeen "valittamista" siinä on, että homoja on maailmassa? Luoja meidätkin on luonut niin kuin muutkin, emmekä ole edes yhtään sen huonompia luomuksia kuin muut. Totta kai vl-uskovat ahdistelevat meitä, mutta minkä me sille voimme, ettei nyt satu lasten lykkääminen maailmaan kiinnostavan vaan airo rakkaus toiseen mieheen. Rakkaus on rakkautta, olipa kohteena eri sukupuoli tai sitten oma.
Vai muka synti! Kyllä kuule se on enemmän synti, että vaimoparka panaan väkisinkin paksuksi koko ajan uudestaan, vaikkei hän edes itse jaksa enää eikä itse halua. Tunnen pari tämmöistä tapausta. Kyllä se on synti, että toinen alistetaan. Kahden aikuisen tasdaveroinen ja rakastava suhde on synti vain semmoiselle, joka näkee asian likaisen mielikuvituksen läpi tai on tolkuttoman homofobinen. Synti - no voi anna mun kaikki sonta kestää!
Anna yksikin raamatunkohta, jossa sallitaan homouden toteuttaminen (ei kiitos enää tuota rakkaus-litaniaa).
hyökkäävästä tyylistäsi. Sellainen on todellista suvaitsevaisuutta, että sallitaan muille mielipiteensä. Minä annan sinun uskoa noin, anna sinä meidän.
Kun kirjoitin "valitettavasti", tarkoitin itseäni.
Toiminet itse Raamtun aikaansa sidottujen lakisäädösten mukaan. Kannatat kivitystuomiota? Mitenkäs orjuus? Naisen asema?
Kuulehan: Raamatun käsitys homoudesta perustuu eri maailmankuvaan kuin meillä on. Sen ajan maailmassa RAKKAUS nähtiin kapeasti, homous liitettiin mm. prostituutioon. En minä rupea Raamattua pilkkomalla häpäisemään, vaikka sielläkin on homoseksuaalista rakkautta, mm. Davidin ja Joonatanin tarina.
En minä estä sinua omaa mieltäsi olemasta, ole vain. Tietoon olisi kuitenkin paras tarttua silloin, kun ottaa kantaa ihmisten asemaan siinä yhteiskunnassa, jossa elämme. Ymmärtääkseni lestadiollaiset ovat lainkuuliaista väkeä. Suomessa on syrjintä kiellettyä lailla. Homotkin saavat rekisteröidä parisuhteensa. Jos olisimme jotenkin kauhistus, näin ei olisi. Pedofilia on kauhistus, siksi se ei ole laillista, vaikka sitä ei taida Raamattu kieltääkään... Vai hyväksytkö sitten pedofilian, koska Raamattu ei puhu siitä kielteisesti? Minä en, koska se on alistamista, hirveää pahantekoa lapselle.
ei anneta lupaa homoseksuaalisten halujen toteuttamiseen. Daavidin ja Joonatanin "suhde" on kyllä kaukana eroottisesta - minusta on suorastaan Raamatun pilkkaamista tulkita sitä niin. Ihan selkeästi he olivat rakkaita YSTÄVIÄ, ja vaikka suutelivatkin erotessaan, niin ei se heistä mitään rakastavaisia tee. Joissakin maissa (Venäjä!) ihmiset suutelevat toisiaan tervehdykseksi (tms), nimenomaan suulle.
Tämä ei liity mitenkään syrjintään, ihmisten lait eivät aina käy yksiin Jumalan säädösten kanssa. Pedofiliakortin esille vetäminen oli minusta aika outo tempaus. En halua kommentoida enempää.
Niinpä: kun löytyy vasta-argumentti, se onkin "outo tempaus" eikä tarvitse sitä ottaa vakavasti. Joopa joo... Vastaus tekisi terää.
Niin, sinusta homoseksuaalisuus on sitten ilmeisesti seksiä vain, kun noin tulkitset Daavidin ja Joonatanin suhteen. Homous on kuule paljon muuta: se on nimen omaan rakkautta. Sutelemisen perusteella en ketään homiksi tulkitse, ei pidä muidenkaan. Väität tietäväsi, mikä oli Daavidin ja Joonatanin suhteen laatu, vaikka tiedät siitä yhtä vähän kuin minä. Yhtä hyvin minä voin olla oikeassa.
Pahimmat syrjijät kiistävät aina syrjivänsä. Niinhän se Hitlerkin teki vain hyvää ihmiskunnalle puhdistaessaan maailmaa mm. homoista ja juutalaisista. Juutalaisisa ei vainota enää, homoja vainotaan - eikä kumpaakaan pitäisi.
tartteeko tuota edes kysyä??? onko tää provo???
Homojen hommassa mennee kahen miehen aika ihan hukkaan.
Ainakin Hesassa jos kuinka paljon VL-jätkiä, jotka pyörii homokuppiloissa,Laaksossa(ulkoilu-
alue),ja tietenkin chatissa.Sitten kun mennään kotipuolessa käymään ollaan niin uskovaisia,että,
melkoista kaksinaismoraalia,,,
minä kyllä rakastan homoja ihmisinä mutta en pidä heidän elämän tavastaan homotkin ovat meidän lähimmäisiä.
Mitä tarkoitat elämäntavalla? Onko sinusta kaikilla homoilla jotenkin yhteinen elämäntapa?
Homona oleminen ei ole synti. Homot ovat Jumalan luomia siinä kuin heterotkin. Homoseksin harjoittaminen on syntiä siinä kuin itsetyydytyskin. Mutta onneksi kaikki tällaiset synnit saa anteeksi, niin ei mitään tunnontuskia tule. Olkaa tyytyväsiä itseenne. Eheyttäjät ovat perkeleestä. He ovat valkeuden apostoleiksi naamioituneita saatananpalvojia.
allekirjoitan joka sanan tuosta. Tämä on minun osani, ja vaikka joskus tuntuu raskaalta, niin uskon, että se on Jumalan tarkoitus - ei Saatanan tai jonkin muun riivaajan aiheuttama. Eheytys ei ole mahdollista. Se tuo vain lisää tuskaa, ja se on todella kaikkea muuta kuin Jumalan tarkoitusperiä ajavaa, Hänen luomistyönsä pilkkaamista.
onhan meitä, hinttareita lestoissakin....
Kuten esim. mä....
jos joku haluaa ottaa muhun yhteyttä, niin osoite on [email protected]