Kuinka suuri todennäköisyys?

nykyäänviisaampi

Joskus typeränä teininä tuli kerran lähetettyä poikaystävälle tuhmia kuvia sähköpostitse ollessamme kumpikin alaikäisiä. (TIEDÄN, todella typerää ja samaa virhettä en toistaisi IKINÄ.)
Kuukausia myöhemmin luettuamme artikkelin sähköpostien joutumisesta hakkerien kynsiin muistimme kuvat siellä ja poistimme ne pikimmiten.
Tietääksemme kummankaan meistä sähköposteja ei ole hakkeroitu ainakaan näkyvästi, mutta kuinka suuri todennäköisyys on että kuvat ovat joutuneet hakkerien kynsiin?

10

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pieni jos sähköpostien salasanat ovat olleet vahvat ja hankalat.

      • nykyäänviisaampi

        Kiitos vastauksesta! Eipä kummankaan salasanoja pitäisi voida tuosta vaan arvata. Kummankaan salasana ei käytännössä ollut edes mikään sana mitä muut tietäisivät. Mutta onko joku todennäköisesti voinut päästä kuviin käsiksi matkalla sähköpoststani hänen omaansa vai meneekö tämä ajattelu jo foliohattuiluksi?
        Tosin kaipa ne olisi jo vastaan näiden vuosien aikana tullut jos olisi tullakseen.


    • Teoriassa on mahdollista mutta käytännössä ei. Koneen tietoturva sekä sähköpostin salasana on ne suurimmat näihin vaikuttavat hommat.

      • nykyäänviisaampi

        Kiitos todella, todella paljon vastauksista! Nyt voi vaan tämänkin asian unohtaa.


    • Ellette ole siis antaneet sähköpostiosoitetta ja salasanaa johonkin nettipalveluun. Jos ei niin en näe riskiä tässä.

      • nykyäänviisaampi

        Ei tietenkään, niin tyhmiä ei sentään tuolloin ollut. :D Edelleen, kiitos paljon! Helpotti taakka kummasti.


    • Salaamattomaan sähköpostiin ja sen turvallisuuteen pitää suhtautua kuin postikortin vastaavaan. Lähettäisitkö itsestäsi otettuja tuhmia kuvia postikortteina?

      • nykyäänviisaampi

        En tietenkään, mutta kuten sanottua olin nuori ja typerä enkä tuolloin ilmeisesti ymmärtänyt riskejä mutta nyt asialle ei voi mitään. Osaan sanoa vain 100% varmaksi että kuvat on meidän kummankin puolelta hävitetty eikä kumpikaan meistä näyttänyt niitä ylimääräisille silmille. Siksi nyt mietinkin näitä mahdollisuuksia.


    • zzdfb

      On mahdollista, että melkein kaikki, mitä tehdään tietokoneila tai älykännyköillä menee NSA:n tietoon. Heillä tosin on niin paljon kaikenlaista sälää, että tuskin eitä kiinnostaa jotkin tuhmat kuvat. Niitäkin heillä on miljoonittain. Ainoastaan, jos CIA haluaa kiristää jotakuta, niin tällaisia kuva voidaan käyttää. Mutta miksi CIA tai mikään muukaan porukka vaivaituisi jonkun tavallisen ihmisen kiristämiseen? Suomalaiset ovat niin harmiton pieni kansa, että tuskin NSA meitä edes kauhean tarkasti seuraa.

      Korkeintaan USAn viisumia haettaessa voi epäilyttävästä aineksesta olla haittaa. Mutta siinäkin tapauksessa kiinnostaa ainoastaan poliittinen toiminta ja yhteydet terroristeiksi epäiltyihin. Näin ollen todennäköisyys tuhmien kuvien aiheuttamasta harmista on olemattoman pieni.

      • nykyään viisaampi

        Eli käytännössä kuvien leviäminen myöhemmin on melko mahdotonta ilman että toinen meistä olisi levittänyt niitä olettaen, ettei kummankaan spostia tuolloin hakkeroitu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4473
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3238
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2904
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2707
    5. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      16
      2590
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2549
    7. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2517
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2285
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2075
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1727
    Aihe