Minulla todettiin kasvain kilpirauhasessa. Ja se poistetaan leikkauksella. Minun "pitäisi" olla 2vkr sairaalassa, mutta koska olen tarkka rahani suhteen. En halua missään tapauksessa jäädä sairaalaan yöksi. Olen 15 vuotias, ja vastuussa omista laskuistani. Haluan tulevaisuudessa rahaa elämiseenkin, joten mistä muualta kiristäisin kuin terveydestäni?
Säästö oikeassa paikassa?
5
376
Vastaukset
- Jozzuuuca
Jos et ole kotiuttamiskelpoinen niin sinua ei päästetä pois sairaalasta. Nyt kun mihinkään ei koske niin on helppo sanoa ettei jää sairaalaan. Leikkauksesta heränneenä mieli muuttuu äkisti ja sairaalaan jäänti kuulostaakin hyvältä vaihtoehdolta. Älä huoli rahoista, huoltajasi ne on maksettava, ei sinun jos rahasi eivät riitä.
- Htubn
Pentu sä olet ja huoltaja on sinun laskuista vastuussa. Tyhmä sä olet kyllä!
- Ei ole pakko
Sairaalaan ei ole mikään pakko jäädä. Jokainen voi allekirjoittaa sellaisen lapun, jossa ilmaisee poistuneensa omalla vastuulla. Suomalaiset harvemmin vaan tietää tätä, kuvitellaan että siellä on "pakko olla, kun kotiinkaan ei päästetä". Itse en ole ikipäivänä ollut yhtään hetkeä kauempaa, kuin mitä olen katsonut tarpeelliseksi. Joka kerta olen päässyt lähtemään tuon lapun allekirjoittamalla. Kyllähän siellä naama pitkällä henkilökunta mussuttaa, ilmeisesti niiden itsetunto ei oikein kestä tämäntyyppistä potilaan itsenäisyyttä ja itsemääräämisoikeuden tietoisuutta...
- Typerehtimistä
Kun lääkäri ja potilas suunnittelevat leikkausta ja päätyvät jonkinlaiseen yhteisymmärrykseen, miten homma hoidetaan, voidaan sitä pitää eräänlaisena hoitosopimuksena. Kumpikin osapuoli tekee, niin kuin on suunniteltu. Jos leikkaava lääkäri on sitä mieltä, että esim. kilpirauhasleikkaukseen sisältyy sellaisia riskejä, vaikkapa verenvuotoriskejä, että leikkaava lääkäri haluaa pitää leikatun valvonnana alla ensimmäisenä yönä sairaalassa, mutta leikattu pakenee kotiinsa ennen aikojaan, on kyse tavallaan sopimusrikkomuksesta. On hyvin mahdollista, että jos leikkaava lääkäri tietäisi potilaan aikomukset etukäteen, ei hän edes tekisi leikkausta. Kyllähän nuo seurannat tähtäävät potilaan parhaaksi ja varmistavat mahdollisimman hyvän lopputuloksen. On puhdasta typeryyttä lähteä sooloilemaan asioissa, mistä ei itse ymmärrä mitään. Leikkaajallakin on oikeuksia.
- Mitä todellisuudessa
Mitä täsmälleen tarkoitat tuolla "2 vrk sairaalassa"? Onko todellakin sanottu että joudut olemaan kaksi yötä vai onko todellisuudessa kyse kahdesta päivästä ja niiden välisestä yöstä. Tämä jälkimmäinen toimintatapa on yleisempi pienissä leikkauksissa, mutta ehkäpä leikkaava lääkärisi on katsonut että leikkauksesi on suurempi ja vaatii kahden yön viipymistä sairaalassa.
Yleensä sairaalaan mennään leikkauspäivän aamuna aikaisin ja laskutus lähtee rullaamaan siitä. Vaikka lähtisi kotiin seuraavana päivänä, laskutetaan kaksi hoitopäivämaksua. Eihän tuo ylimääräinen pikkuisen päälle 30 € ole mikään mahdoton summa siitä että tulee varmistettua turvallinen paraneminen. Itse olen käyttänyt tuota yönylisairaalassa -menetelmää kulujen säästämiseen. Vaikka jokin operaatio olisi ollut mahdollista hoitaa päiväkirurgialla, olen mennyt mieluummin sairaalaan koska kokonaishinta on halvempi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh432937Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta602809- 422313
- 251773
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251679Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa701556- 481556
- 361226
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771225- 791050