Säästö oikeassa paikassa?

Pihi(kö)

Minulla todettiin kasvain kilpirauhasessa. Ja se poistetaan leikkauksella. Minun "pitäisi" olla 2vkr sairaalassa, mutta koska olen tarkka rahani suhteen. En halua missään tapauksessa jäädä sairaalaan yöksi. Olen 15 vuotias, ja vastuussa omista laskuistani. Haluan tulevaisuudessa rahaa elämiseenkin, joten mistä muualta kiristäisin kuin terveydestäni?

5

356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jozzuuuca

      Jos et ole kotiuttamiskelpoinen niin sinua ei päästetä pois sairaalasta. Nyt kun mihinkään ei koske niin on helppo sanoa ettei jää sairaalaan. Leikkauksesta heränneenä mieli muuttuu äkisti ja sairaalaan jäänti kuulostaakin hyvältä vaihtoehdolta. Älä huoli rahoista, huoltajasi ne on maksettava, ei sinun jos rahasi eivät riitä.

    • Htubn

      Pentu sä olet ja huoltaja on sinun laskuista vastuussa. Tyhmä sä olet kyllä!

    • Ei ole pakko

      Sairaalaan ei ole mikään pakko jäädä. Jokainen voi allekirjoittaa sellaisen lapun, jossa ilmaisee poistuneensa omalla vastuulla. Suomalaiset harvemmin vaan tietää tätä, kuvitellaan että siellä on "pakko olla, kun kotiinkaan ei päästetä". Itse en ole ikipäivänä ollut yhtään hetkeä kauempaa, kuin mitä olen katsonut tarpeelliseksi. Joka kerta olen päässyt lähtemään tuon lapun allekirjoittamalla. Kyllähän siellä naama pitkällä henkilökunta mussuttaa, ilmeisesti niiden itsetunto ei oikein kestä tämäntyyppistä potilaan itsenäisyyttä ja itsemääräämisoikeuden tietoisuutta...

      • Typerehtimistä

        Kun lääkäri ja potilas suunnittelevat leikkausta ja päätyvät jonkinlaiseen yhteisymmärrykseen, miten homma hoidetaan, voidaan sitä pitää eräänlaisena hoitosopimuksena. Kumpikin osapuoli tekee, niin kuin on suunniteltu. Jos leikkaava lääkäri on sitä mieltä, että esim. kilpirauhasleikkaukseen sisältyy sellaisia riskejä, vaikkapa verenvuotoriskejä, että leikkaava lääkäri haluaa pitää leikatun valvonnana alla ensimmäisenä yönä sairaalassa, mutta leikattu pakenee kotiinsa ennen aikojaan, on kyse tavallaan sopimusrikkomuksesta. On hyvin mahdollista, että jos leikkaava lääkäri tietäisi potilaan aikomukset etukäteen, ei hän edes tekisi leikkausta. Kyllähän nuo seurannat tähtäävät potilaan parhaaksi ja varmistavat mahdollisimman hyvän lopputuloksen. On puhdasta typeryyttä lähteä sooloilemaan asioissa, mistä ei itse ymmärrä mitään. Leikkaajallakin on oikeuksia.


    • Mitä todellisuudessa

      Mitä täsmälleen tarkoitat tuolla "2 vrk sairaalassa"? Onko todellakin sanottu että joudut olemaan kaksi yötä vai onko todellisuudessa kyse kahdesta päivästä ja niiden välisestä yöstä. Tämä jälkimmäinen toimintatapa on yleisempi pienissä leikkauksissa, mutta ehkäpä leikkaava lääkärisi on katsonut että leikkauksesi on suurempi ja vaatii kahden yön viipymistä sairaalassa.

      Yleensä sairaalaan mennään leikkauspäivän aamuna aikaisin ja laskutus lähtee rullaamaan siitä. Vaikka lähtisi kotiin seuraavana päivänä, laskutetaan kaksi hoitopäivämaksua. Eihän tuo ylimääräinen pikkuisen päälle 30 € ole mikään mahdoton summa siitä että tulee varmistettua turvallinen paraneminen. Itse olen käyttänyt tuota yönylisairaalassa -menetelmää kulujen säästämiseen. Vaikka jokin operaatio olisi ollut mahdollista hoitaa päiväkirurgialla, olen mennyt mieluummin sairaalaan koska kokonaishinta on halvempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4960
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      95
      2794
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2786
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2392
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      1994
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1949
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1481
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1299
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      362
      1298
    Aihe