Jep, tänään tein raskaustestin ja siis tiedän jo heti, että en lasta halua. Se asia on nyt vaan niin, lapsen takia myös parempi. Edes kantamaan lasta en pystyisi tällä hetkellä tietyistä henk.kohtasista syistä ja lapsen pitäminen nyt vasta kauheeta olisikin elämäntilanteen takia. En itse oo mikään lapsirakas, joten ei se niin satu, että abortti pitää tehdä. Enemmänkin harmittaa, että näin on käynyt ja lääkäreissä käyminen ja abortin teko. Se on varmasti kivuliasta. Haluaisin kuitenkin kuulla kokemuksia ihmisiltä, jotka abortin ovat tehneet. Miltä teistä tuntui, kun saitte kuulla olevanne raskaana? Miksi teitte abortin? Teittekö sen lääkkeellisesti vai kirurgisesti? Kuinka pitkällä raskaus oli? Oliko alkuraskauden oireita?
Itellä siis pelkästään oireista tajusin, että varmasti oon raskaana. Seksiä on harrastettu säännöllisesti ja kondomin kanssa, mutta vahinko on sattunut. Oireina on ollut siis yöjanoa, ärtyneisyyttä vähän, pientä haluttomuutta ja vähän huonoa oloa ja ihme polvikipua. Luin, että kaikki nämä ovat normaaleja oireita. Toi polvikipu osu eniten, että ei hitto oon varmasti raskaana, koska ei oo ikinä ollut tommosta polttelua polvessa, varsinkin jos oon kauan istunut. Ja yöjano. En tiedä itse kuinka monella viikolla olen, lääkäri vasta 1 päivän päästä, mutta luulen, että noin 2-9 viikolla olisin. Onneksi on kaveri ja mies tukemassa, ilman niitä tätä en jaksaisi tehdä. Kivut kuitenki on mitä on ja ei tuo kivaa ole tehdä näin, mutta life goes on. En tarvitse haukkuja, oon lukenut jo netistä niitä muiden kohdalta ja musta se on törkeää. Jos et hyväksy aborttia, se on sinun oma mielipiteesä ja pidä kiinni siitä, mutta se ei silti tarkoita, että voit haukkua tai mollata ihmistä. Sanon vain tämän siksi, koska on ihmisiä, joita hävettää tehdä abortti just tämän takia. Jokanen eletään täällä kerran ja itse päätetään meidän tulevasta elämästä. Jos se olisi _niin_ väärin, niin aborttia Suomessa ei edes saisi tehdä. Mutta se on vain mun mielipide, että abortti on mun mielestä hyvä asia siinä mielessä, jos vahinko on jo käynyt ja et lasta halua elämääsi. :)
Tässä vähän mun mielipiteitä ja tähän asti tulleita kokemuksia ja aikuiset ihmiset varmasti osaa vastata tai laittaa niitä komentteja asiallisesti. Jos oot eri mieltä niin ole vapaasti. Shit happens.
Abortti edessä. Kokemuksia?
22
553
Vastaukset
- seliseli trolliprovo
hohhoijjaaa.... suosijaräyhäkiihkoilla taas tylsä ilta vai? ;))))
" lapsen takia myös parempi."
Siis millä tavoin väkivaltanen kuolema ois lapselle "parempi"???? Nää on näitä iänikuisia tekopyhistelyjä :DDDD
"Edes kantamaan lasta en pystyisi tällä hetkellä tietyistä henk.kohtasista syistä"
Kuten?? Mukavuudenhalusta?
"Onneksi on kaveri ja mies tukemassa, ilman niitä tätä en jaksaisi tehdä."
Et jaksais tappaa lastas ilman "tukea"?
"En tarvitse haukkuja, oon lukenut jo netistä niitä muiden kohdalta ja musta se on törkeää."
Kato sun on vaan kestettävä kaikki mielipiteet kun tuut nillittään asioitas julkiselle palstalle.
"koska on ihmisiä, joita hävettää tehdä abortti just tämän takia."
Kenties siks kun ne tietää itekin miten häpeälinen teko on tappaa lapsensa itsekkäästi?
" Jokanen eletään täällä kerran ja itse päätetään meidän tulevasta elämästä."
Ja eräät päättää lastensakin elämästä, kuolettavasti... onneks sentään harvemmat.
"Jos se olisi _niin_ väärin, niin aborttia Suomessa ei edes saisi tehdä"
Lakihan ei ole yhtä kun moraali eikä mitään oikeaa tai väärää määritä. Lakia ei myöskään oo kansa voinu päättää, ja luultavasti ois jotain ihan muuta jos sais...
"jos vahinko on jo käynyt ja et lasta halua elämääsi. :)"
Näillekin, kuten sunkin lapselles ois halujia muualla. Mutta eräiden omanapasuus ajaa näiden lasten koko ihmiselämän yli...- Aikuistenoikeesti
Kyllä otti sydämmestä noi, itken nyt varmaan verta tän jälkeen. :D
Oliko vielä jotain muuta? Sulla varmaan olikin kokemusta siitä abortista mitä kysyin. Itse varmasti oot niin hyvä ihminen ja tekopyhä sinä se vasta ootkin :)
Mietitään, jos äidillä olisi vakava sairaus / huumeongelma, niin lapsi tulisi varmasti vaurioitumaan ja keskenmeno olisi todella mahdollinen, niin ehkä kannattaa miettiä, ettei sitä raskautta laita sen pidemmälle niin ei tapahdu vahinkoa lapsen ollessa oikeasti ihminen. - teehän alote;)
Niiin mutta sinäkö sen sitten vastustaja määrität mikä on oikein ja mikä väärin?;)) ootko muuten huomannu että netissä on sivusto jossai voit laittaa pystyyn kansalaisaloitteen vaikkapa juuri abortin kieltämiseksi, ihan mielenkiinnosta haluaisin nähdä montako nimeä sinne tulisi?;)
- senku itket :D
"tekopyhä sinä se vasta ootkin"
Mitäs tekopyhää lapsia suojelevissa on? :) Suosijakiihkothan täällä yrittää jatkuvasti epätoivolla vääntää keskustelua pois niistä sortamistaan lapsiparoista johonkin syntyneiden "hoivaamiseen"... ihan kun niistä välittäs yhtikäs enempää :D ja samalla hinkuaa tappaa vaan vähän nuorempia.. eikä siinä oo tietenkä mitään onglemaa! :D
"ettei sitä raskautta laita sen pidemmälle niin ei tapahdu vahinkoa lapsen ollessa oikeasti ihminen."
Niin että lapsi pakotetaan mieluummin kuolemaan jotta itsekäs ämmä saa jatkaa narkkaamistaan? Eikä narkki-juoppoo suinkaan pakotettas hoitoon raskauden ajaks... - Tuskin
"Siis millä tavoin väkivaltanen kuolema ois lapselle "parempi"???? Nää on näitä iänikuisia tekopyhistelyjä :DDDD "
Lapsella viitataan tässä siihen tulevaan, syntyneeseen lapseen, joka kykenee pysymään hengissä ihan itse hengittämällä eikä pelkästään istukan avulla. Lapsen toivotaan syntyvän toivottuna. Voiskohan johtua siitä mitä luulet? (sarkasmia)
Eli ihan samoin voitaisiin sanoa ehkäisyn käytön yhteydessä, koska kyseesä on vasta se tulevaisuudessa oleva lapsi.
Potentiaalinen lapsi. Tajuatko? - höpöhöpö vääristelys
"Potentiaalinen lapsi. Tajuatko?"
Ihan jo konkreettisesti olemassa oleva lapsi (hedelmöityksen jälkeen) ei ole mikään potentiaalinen lapsi. Tajuatko? - kalman ryynit
"roiskahti Räyhä Manaajan sydämensivistyneet hernesopat"
Kyllä ne tautiset muka-kirjaviisaan oksennusräyhäsaastat ryöppyilee ihan vaan sieltä omasta löyhkäävästä kurkustas ;)))) - sielläpä se
"Hän pilaa muidenkin vastustajien maineen."
räyhäräkytin riidanhaastaja hönkii taas ihan vaan oman kalmansakkinsa mainetta entistäskin pilaantuneemmaks XDDD - juujuuuu!
sielläpä se kirjoitti:
"Hän pilaa muidenkin vastustajien maineen."
räyhäräkytin riidanhaastaja hönkii taas ihan vaan oman kalmansakkinsa mainetta entistäskin pilaantuneemmaks XDDDJaa millä tavalla?:)
- hiiri42_0
Itsellä tehtiin lääkkeellinen keskeytys viikolla 5. Kaikenkaikkiaan toimenpide oli aika helppo, kaikilla se ei ole.. Ensin menin naistentautien poliklinikalle, jossa sain ensimmäisen lääkkeen, jonka jälkeen minulle ei vielä tapahtunut oikein mitään. Seuraavaksi päiväksi sain laitettavaksi kolme tablettia emättimeen jotka käynnistivät supistelun. Pari tuntia vain nukuin, mihinkään ei sattunut vielä. Parin tunnin päästä sitten vessaan mennessäni tuli verta jonkun verran, jonka jälkeen vuoteli tasaisesti koko päivän. Kivut olivat vähän kovempia kuin menkkakivut, itsellä kyllä on välillä aika kivuliaat menkat, tämäkin on niin tapauskohtaista :) Mutta kivut olivat siedettävät ja niihinkin voi ottaa lääkettä. Pahin vuoto kesti muutaman päivän, sen jälkeen oli menkkamaista vuotoa vähän alle kolme viikkoa.
Joillekkin voi olla henkisesti raskasta, itsellekin oli aluksi, kun olen tavallaan "äidillinen ihminen", raskaushormonit vielä varmasti vaikuttivat asiaan eikä minulla oikein ollut ketään vierellänikään jolle purkaa tuntojaan. Mutta nekin tuntemukset helpotti kun asia oli ohi, enkä ole katunut koska tiedän etten olisi voinut tässä tilanteessa lasta pitääkkään. :)
Keskeytyksestä nyt noin puolitoista kuukautta, ihan hyvin on mennyt muuten, paitsi tänään seksin jälkeen valuin vähän verta, mutta ilmeisesti se johtuu vain kuivista limakalvoista. Tsemppiä, jos on kysymyksiä niin vastailen kyllä mielelläni :)- noeivarmaantipu
"Itsellä tehtiin lääkkeellinen keskeytys viikolla 5."
"eikä minulla oikein ollut ketään vierellänikään jolle purkaa tuntojaan."
Eli harrastat siis suojaamatonta seksiä random-tyyppien kanssa. Ei siinä mitään, sukupuolitaudit voi olla jännäkin kokemus. - juujuu vakuuttaa;)
noeivarmaantipu kirjoitti:
"Itsellä tehtiin lääkkeellinen keskeytys viikolla 5."
"eikä minulla oikein ollut ketään vierellänikään jolle purkaa tuntojaan."
Eli harrastat siis suojaamatonta seksiä random-tyyppien kanssa. Ei siinä mitään, sukupuolitaudit voi olla jännäkin kokemus.Hahhaah:D uskomaton oot taas edelleen;D mutupalloko sen sulle kerto että random-tyyppejä on ollu useempi?;) ja jopa sen että sukupuolitautejaki on tullu?;) kyllä se pallo on fiksukaveri ei voi muuta sanoo;Dddd buahh ah
- riehu huijaustas
"Joillekkin voi olla henkisesti raskasta, itsellekin oli aluksi, kun olen tavallaan "äidillinen ihminen","
Niin, luonnolliset äidinvaistosi yritti varottaa sinua tekemästä kohtalokasta virhettä jotta surmaamisen sijaan olisit suojellut lastasi... mutta jäätävän kylmä järjellinen vakuuttelusi ja mukavuudenhaluinen itsekkyytesi vei voiton lapsen koko ihmiselämästä.. mahtaa olla nyt "helpottunut" olo. Koko loppuelämäsi.
http://ituprojekti.net/index.php?option=com_content&view=article&id=1&Itemid=7
>Surun ensimmäinen vaihe on usein helpotus. Lyhyen ajan kuluttua ensimmäiset helpotuksen tunteet haihtuvat ja tuntuu vaikealta ajatella, mitä on oikeasti tapahtunut. Tässä vaiheessa moni kieltää koko asian ja siihen liittyvät tunteet. Kieltäminen saattaa kestää muutamasta tunnista jopa vuosikymmeniin asti.
Naiset reagoivat hyvin eri tavoin.
Lakattuaan kieltämästä tosiasioita naiset usein ahdistuvat ja vihastuvat. Joskus tunteiden vahvuus voi olla yllättävän suuri. He saattavat olla vihaisia itselleen ja/tai toisille. Vihan ilmaiseminen on tärkeää, koska sisäänpäin kääntyessään se saattaa aiheuttaa psykosomaattisia oireita mm. masennusta ja itsetuhoisuutta. Syyllisyys, häpeä ja itsesääli ovat myös usein esiin tulevia tunteita.>
Että onnea vaan toipumisen pitkälle tielle... vaivoista jotka ihan itse tulit hankkineeksi. - oi voi kuule
"Sinähän se pystytkin sanomaan että jonkun toipuminen kestää pitkään"
Oisko ihan sua ja muita nettirääkyjä asiantuntevampien toteemaa ;)))
>Kieltäminen saattaa kestää muutamasta tunnista jopa _vuosikymmeniin_ asti.>
Ja sinäkös sen määrität mikä on pitkään, mikä ei? ;)- kuulen oivoi;)
Tai sitten sitä kieltämistä ja mitään haavojen parantelua ei tule koskaan jos niitä ei oo ollukkaan;) ja ei en todellakaan määrittele;)
- eli edelleen...
"mitään haavojen parantelua ei tule koskaan jos niitä ei oo ollukkaan;)"
kieltodefenssit senkun jylläilee vaan ja siinä jumittaa ;))- pystytkö;)
Sinäkö tosiaan pystyt sanomaan kellä niitä haavoja on ja kellä ei?;)
- oireet selvät
ei mun tartte sanoo kun oireet on jo asiantuntijat sivuillaan selvittäny ;)) jokainen voi sitten päätellä ite millä tavoin ja kellä ne täällä ilmenee :) tai sitten pitää ne sokkolappuset visusti simmuilla.
- tohtori selvä;)
Vai niin ja nettikirjoitusten perusteella pystyt sitten diagnoosin tekemään kellekkin?;) voi meiä tohtorii;)
- voi poloisia
Voi tätä elämää.
Sanokaa missä vaiheessa sikiö muuttuu ihmiseksi, jolla on ihmisarvo? Siis missä vaiheessa sikiöö ei enää saa surmata.
En käsitä, että lainsäädäntö sallii pienen ihmisen surmaamisen.- minun1111
Mielipiteeni on että siinä vaiheessa kun se näkeekuuleetunteehaistaa ja jopa maistaa:) kun aivot/ elimet ovat jo kehittyneet:)
- Anonyymi
"Teistä ei ole hyötyä yhteiskunnalle."
Ja kaltaisestasi törkyturpaisesta, murhamielisestä traumaatikostako sitten on?
"Satutatte täällä viattomia naisia,"
Yhyy, ompa hirveää.. ettäkö oikein 'satutetaan' itsekkäitä, VIATTOMIA XD murhaajia... oi voi, ei ole muiden vika jos totuus sattuu..
Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi3132818Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä522614- 1201712
- 1181420
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1461380Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://301265PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1441221- 691080
- 741079
- 701020