muuten kuin kirkollisveron maksulla. onko joku yhteinen liturgiarutiini?
lestat puhuvat helvettiin menevistä kuolleen uskon kannattajista.
leimaus on räikeää tuomitsemista ja jumalansanan vastaista.
minusta kummassakin liikkeessä on yksilöitä ja ne on erilaisia
lestat puhuvat helvettiin menevistä kuolleen uskon kannattajista.
leimaus on räikeää tuomitsemista ja jumalansanan vastaista.
minusta kummassakin liikkeessä on yksilöitä ja ne on erilaisia
Vastaukset 15
Vanhimmat
kirkko anta sielulle rauhaa lupaamalla uskovalle taivaspaikan.
esikoiset joutuu saman eteen tekemään jumppaa ja hengellistä podausta jotta saisi armon.
Pirkko. onko sinua valehtelemaan opettanut kirkko?
Esikoisten ei tarvitse tehdä armon eteen muuta kuin katua syntejään ja ottaa armo uskolla vastaan. Jos ihmisellä ei ole syntiä, tai ei tunne niitä, niin hän ei myöskään tarvitse armoa.
Kun ei vain kirkon taivaspaikan lupaus olisi katteeton? Matkan pää ei ole siinä missä sen alku on. Ramatussa puhutaan uskonkilvoituksesta. Tiedätkö mitä se on? Entä mitä on ahtaasta portista sisälle meno ja kaidantien kulkeminen? Mielestäni sinun esitys kirkosta on menoa laveasta portista ja leveän tien kulkemista.
Mene vanhoillisten sivuille. He puhuvat niin kuin kirjoitit. Vahoilliset kuiten hyväksyvät maallistuneen kirkon touhut, koska heillä on niin monia pappeja. Puoliheränneet papit olivat myös syynä siihen, että liike hajosi 1800-1900 lukujen vaihteessa.
Esikoisia on aina kuulunut useita kirkon luottamustoimiin ja joitakin on myös eri tehtävissä kirkon sisällä. Esikoisten lähetystö on usein käynyt keskustelua arkkipiispan kanssa. Joitain asioita tehdään ehdotuksiemme mukaan silloin, kun yhdessä osallistumme kirkonmenoihin. Paikkakunnilla, joissa se ei onnistu, niin emme mene kirkkoon.
Totta on, että kaikki ovat yksilöitä. Tarvitaan omakohtainen elävä usko, jos halutaan pelastua. Luterilaisen, lestadiolaisen, eikä minkään muunkaan liikkeen nimi tai jäsenyys ei auta.
"Uskotko" kirjoittaa: "Puoliheränneet papit olivat myös syynä siihen, että liike hajosi 1800-1900 lukujen vaihteessa."
Ensiksi kysyisin, miten määritellään "puoliherännyt". Anna vaikka Raamatusta esimerkki.
Toiseksi, voitko todistaa väitteesi "Puoliheränneet papit olivat myös syynä siihen, että liike hajosi 1800-1900 lukujen vaihteessa."
Ketkä papit olivat kyseessä ja miten perustelet heidän olleen puoliheränneitä?
Lestadiolaisia pappeja olivat ainakin Lundberg, Heikel ja Laitinen. Oliko kysymys heistä vai jostakusta muusta ?
"Ustko "
Niin mene vanhollisten , sivuille , he puhuvat kuin kirjoitit :Sanot että vanholliset hyväksyvät maallistuneen kirkon touhut ?, sanot että heillä on niin monia pappeja .
väität että Puoliheränneet papit olivat myös syynä siihen , ett'ä liike hajosi 1901.-2.
Väitteesi pitää vain osittain paikkansa , oikein on että VL:t alkoi hatojotuksen , sen
Tornion joen laaksopoppoo joka tuli Gälliin 1901 Tammikuussa ,,Sirkanmaan joh-
dolla siinä oli 4 muutakin saarnaajaa , muttei ainoatakaan pappia . jos tarvii
kaivan ne muutkin nimet esiin ?
Maallistuneen kirtkon touhut , on tullut esiin vasta 1950 luvulla , ja tiedätte kuka
pyörinyt Esikoisissa jo toista kymmentä vuotta (A. Iisaksson ) en yhtään väitä
että hänen vikansa pelkästi oli ainoat eroavuudet ESIKOISISSA , Leeviläiset .
Joka oli ainoa ero johon Esikoiset Suomessa oli ryhtyneet , mutta ei ainoakaan pappi osallistunut siihen , Vaan iIsaksson , Älvgen , Steen , ei yksikään Suomalainen saarnaaja .1901 /2 oli Joonas Purnu kirjoittanut ei yksikään virallisesti ole kirfjoittanut Tai puhunut erosta 1902 tammikuussa .
Sirkanmaa ei ollut vielä saanut VL:n rekisteri papereita , hänen ns, 1901
sovintopalavarinsa meni suhkuksi , kun se kirje tuli esiin , ja lähti poppoonsa
kanssa yhöllä Gallistä' kuitenkin hän viihtyi 3-4 yötä siellä , Ja olosuhteiden
myötä tuli lähtö , niin että ei kukan nähnyt . Ei myskään hyvästellyt , ei kiittänyt.
siitä ylös pidosta ,jota saivat , eikun yön pimeyteen vain lähtivät , Aamulla oli
sitten tulleet tuomaan palasta , ja huomasivat että pedeisä ei oltu nukuttu ,
Seuraavaksi ewhti J.Purnu tekiv ät havainnon lähteneet on . , koska seurat
oli ilmoitettu ne kyllä pidetään , sekä päivällä että illalla , asiat jäi vielä varttumaan Norjasta sitä alkuperäistä kirjettä .. kun kirjer tuli , Sen luki Kirkkoherra Bergman .
ja totesi , tämän kirjeen kirjoittajan on pyydettävä anteeksi .. ninpä niin hän on
Tornion jokilaksossa eikä ole meinkessäkään tulla tänne , Bergmannille selitettiin
Sirkanmaan lä'htö Gällistä . ..
Esikoisia on aina kuulunut kirkon luottamustoimiin , Joitakin on eri tehtävissa kirkon sisällä .. Es/Lesta lähetystö käynyt Arkkipiispan luona . Jos jotgain pientä on mennyt löäpi , ei Arkkipiispa ole tarvinnut anoa syntiä anteeksi , ensin hän väittää että ei usko Neitsslliseen synnytykseen , ja sanoo omaavansa oman
Kasityksen Jumalaan uskostakin , joka sisältää jotenkin naispappeuden ..
Minä en hyväksy naispautta , koska Jumalakaan ei ole määrännyt vielä
koskaan nais pappia, , Hanna oli prfetissa ei peoffeetta niin kuin naiset on
väittäneet. ,. Tuleee 5000 merkkiä täyteen , jatkan joskus ..
" Es/Lesta lähetystö käynyt Arkkipiispan luona . Jos jotgain pientä on mennyt löäpi , ei Arkkipiispa ole tarvinnut anoa syntiä anteeksi , ensin hän väittää että ei usko Neitsslliseen synnytykseen , ja sanoo omaavansa oman
Kasityksen Jumalaan uskostakin , joka sisältää jotenkin naispappeuden ."(Teu)
Nykyinen arkkipiispa ei ole ainoa, jonka luona on käyty. Ei ne toisetkaan ole parannusta tarvinneet.
Olen seurakunnan jäseneä ollut yli 80 vuotta ja maksanut kirkollisverot. Siksi katson olevani oikeutettu sanomaan ja arvioimaan kirkon toimia. Minunlaisia kirkon jäseniä on koko seurakunnissa noin 60-70 %. Tarvitsevat kirkkoa vain ristiäisissä, vihittäessä, ja haudattaessa. He uskovat Jumalan olemassa oloon ,kuki omalla tavallaan ja tasollaan. Kuitenkaan eivät halua hyljätä seurakuntaansa. Vaikka maksavat vielä hautapaikastaan ja muista kirkollisista todistuksistaan ja muista sen paperistaan.
Varsinaisia kirkossa kävijöitä on ehkä10-15 % Jotka ovat joko seurakuntansa pappin tai seurakunnassa olevien lestadiolaisten pappien ja saarnamiesten saarnoihin uskovia. Kukin yrittää selittää raamattuaan oman mieleisensä mukaisesti, että saisi paikkansa pitää korokkeella, jonka luulee olevan lähempänä taivastaan. Nämä lestadiolaispohjaiset jäsenet eivät uskalla tai halua poistua seurakunntansa kirjoista, koska se veisi heidät puille paljaille omiin suljettuihin piireihinsä.
Usko, on jokaisen henkilökohtainen asia. Jokainen uskoo oman uskonsa riittävän lopullisesti. Oli sitten ääri uskova, tai Jumalaa rukouksellaan tarvittaessa hakeva.
Se mikä on ennen ollut VT, ja Jeesuksen ajoista, vuosituhanten aikana raamatun kirjoituksilla jota Jumalan sanaksi sanotaan, on saanut nykypäivän vastaansa.
Tänä päivänä kaikki ihmiset tietävät kehityksen, opetuksen ja tieteen pohjalta mikä on hyvä ja mikä on paha, ilman sitä raamatun omaa sanomaa. Siinä vain sekoitetaan Jumalan sana jokapaikkaan mitä sanotaan tai mitä tehdään. Kuitenkaan siitä mitään oppimasta, vaan se on saatu lähimäisen syntien määrän ja laadun laskemiseksi ja arvioimiseksi. Rauha on itselleen saatu sen seurauksena, olettaen olevansa kuivilla.
On aina ns. hyviä ihmisiä ja vähemmän hyviä ihmisiä. Näitä on kaikkien joukoissa, oli uskon piirit millaiset hyvänsä, tai vähemmän tai enemmä olevien uskottomien ihmisjoukoissa. Tärkeintä mielestäni on, että on itselleen rehellinen omilla käsityksillään Jumalasta ja hänen voimastaan hallita,m suojella ja armahtaa meitä lopullisesti.
Ei auta jos pas.kaa seinään heittää, siitä jää vain haiseva ja ruma jälki, ja omakädet ovat likaiset sen vuosi. Nyt rupes mun kädet haiseen....rupeeko sinun?
" su ""
Se on sillailla että niitä jotka on jäseniä ja maksaa kirkollisveronsa heitä on seurakunnassa noin 49 % , Ja sitten jotka edes joskus käyvätkirkossa heitä,5%
Sellaiset jotka esm. harrastaa Kuoroa n.1 %. sellaiset jotka harrastaa muita
pieniä kuten Kinkerit , n 1% Sitten sellaiset jotka käyvät kirkossa , ja Herran pyhyllä
ehtoollisella heitä n.11% . Sellaiset jotka käyvät eläkeläisiä' ja vanhuksia auttamassa
heitä n. 3 %. Miesten ollat ,2%. Raamattu piiri, ,3%. Nuorten toimi seurakunnallinen
n,2.%. Erilaiset vaalitiaisuudet .1.%. Ja piilossa toimivat toisten seurakuntalaisten
hyväksi ,ilman että nostetaan hälyä . n1.% kaiiit yhteensä n.79 % joka on aika
lähellä totuutta , vielä kunnes ne 5 Piispaa tekee pahoja mäkisen kaa
su, Rehellisyys maan perii . tärkeintä on rehellinen , ei niinkään itselleen kuin
Jumalalle /Jeesukselle. Heihin se rehellisyys noterataan , sillä Jumala ei ole se
jota me syntiset määtiyyelemme , Hän on se joka armahtaa ,, muttei ihmisen
käskysta vaan omasta Jumalan tahdosta, .
ei minun käteni haise ,,paitsi saippualle . ja siksi sanonkin sen eilisen lau-
seen ," se on sun oma kunnias " eli nboihin sanoihin mahtuu paljon ..
Esikoiset ovat kirkon ainoat oikeat jäsenet.
Papit ovat kirkon tunnustuksellisesta opista luopuneet ja paavia kovasti kosivat matkakumppanikseen.
Mäkinen siellä jo kävikin kumartamassa paavia.
Taisi viedä tuliaislahjankin hänelle.
Kastetut pakanat eivät juurikaan kirkon kehityksestä ole huolestuneita.
Oikeat kristityt ovat syvästi huolestuneita kirkon luopumuksesta ja raamatun sanoman hylkäämisestä.
Ikävä kyllä kirkon työntekijät eivät kaikki usko raamatun sanomaan totuutena.
"Esikoiset ovat kirkon ainoat oikeat jäsenet. "
Tämä ei ole esikoisten virallisen linjan mukainen lausunto. Jätettäköön omaan arvoonsa.
OS. Turusta (nyt jo Paratiisissa ) sanoi tuohonmalliin , ja lisäsi siihen että
me Lestaadiolaiset laitamme Kikon ovet lukkoon sitten kun kaikki loppuu ,
Niin että lyllä me tärkeässä tehtävässä olemme .
Mitä täällä sitten on esikoisten virallisen linjan lausuntoja? Taitaa suurin olla jokaisen omia mietteitä ja virallista linjaa vastustavia lausuntoja, joita ei pitäisi ainoastaan jättää omaan arvoonsa, vaan omaan tietoonsa ja siis kirjoittamatta.
Hei eiks vaa! Johtuisko siitä että ns virallinen linja on sekava, epämääräinen ja riippuu puhujasta? Ei ihme että on erilaisia ymmärryksiä kun opettajat ovat liikkeellä omine käsityksineen. Kyllä tämän huomaa tarkkaavainen kuulija. Ei pidä aliarvioida kuulijoita. Näin käy, kun puhuvaiset luulevat olevansa seurakunnan herroja.
Jos tarkkaan otten katsotan asioita , kuin sanot . Olet aIKA OIKESSA
sillä Saarnaajan kuuluu olla Seurakunnan ALLA: Palvelija , ei herra.
Tämä on Paavalin sanaa , hän muuten sanoo , saarnsan jälkeen on
keskusteltava , OLIKO PUHE JUMALAN SANAA.
Raamatun kirjoitukset nimittäin kyllä on .!
Mutta lapin veikkojen sana ei aina ole ,. ?
Sanoi että' kyllä tämän huomaa Tarkkavainen kuulija , niin juuri. Ei
pidä aliarvoida kuulijaa , Siksipä juuri Paavali on siitöä sanonut .!.
Meillä ihmisillä on terveoikeus epäillä näitä lestadiuksen kehittämiä uskomuksia, ovathan ne aika rankkoja, jotka vielä ovat monelta järkyttäneet mielentasapainoa ja jopa vieneet mielenterveyden.