Olen ottamassa toista koiraa, mutta en osaa päättää rotua. Minulla on jo valmiiksi 8-vuotias cavalier kingcharlesinspaneli uros. Koira voi olla rotukoira , mutta se voi olla myös sekarotuinen ja siinä tapauksessa kertokaa mitä rotuja siinä voisi olla. Eli koirasta tulisi harrastuskoira, puolustus, jäljestys, agility ja pyöräily. Koira saisi olla suurimman osan vapaana ja pääsisi päivittäin pitkälle metsälenkille. Koiralla pitää olla luonnetta. Sen pitää tulla toimeen suht hyvin muiden koirien kanssa ja se leikkautetaan joten sukupuolella ei ole niinkään väliä. Se saisi olla keskikokoisesta suureen kokoluokkaan eli ei ihan pieni. Sen pitää olla aktiivinen, mutta ei mikään hääsääjä koko ajan. Koiralla ei mielellään saa olla hhyvin ptkää turkkia.
Mikä koirarotu minulle?
15
246
Vastaukset
- 1+14
No tässähän se: Kangal
https://www.google.fi/search?q=kangal&client=firefox-a&hs=bo0&rls=org.mozilla:en-US:official&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=uDgEU_ekCOnmywOc44F4&ved=0CKUBEIke&biw=1435&bih=886&dpr=1
Jos kerran puolustajaa tarviit ;)- koirat5
Tarkoitin suojelu harrastusta! Tuo on liian iso, isolla tarkoitin esim. käyttölinjainen saksanpaimenkoira tai rottweiler. :)
- tälläisiä:D
hmm.. Olisiko vaikka.. Keeshond? paksu turkki on tosin miinus:( Dalmatiankoirakin istuu hyvin noihin kriteereihin. Se ei tosin taida olla terveimmästä päästä..??
Entä bordercollie? Liikuntaa tulisi näköjään tarpeeksi ja on oiva harrastus koira. Tuossa oli muutama rotu.:)
Oletko kokeillut koirarotu testejä? esim. koiranomistajan peruskurssi on aika kiva;)- koirat5
Tuota keeshondia olenkin kyllä vähän miettinyt, mutta se turkki vähän mietityttää. Sen varmasti voisi kesäisin ajaa lyhyeksi, koska en usko että pystyn katsomaan koiran läähätystä kun sillä on niin kuuma. ;) Ja se myös vähän mietityttää että onko siitä suojelu harrastukseen?
- näreetnäin
koirat5 kirjoitti:
Tuota keeshondia olenkin kyllä vähän miettinyt, mutta se turkki vähän mietityttää. Sen varmasti voisi kesäisin ajaa lyhyeksi, koska en usko että pystyn katsomaan koiran läähätystä kun sillä on niin kuuma. ;) Ja se myös vähän mietityttää että onko siitä suojelu harrastukseen?
Se vähän mietityttää että onko SINUSTA suojelu harrastukseen? Minkä ikäinen olet? Onko sinulla muuta koirakokemusta kuin yksi Cavalier? Kuule aloita vaikka muista palveluskoiralajeista, kuten haku. Sitten kun olet koirasi voittajaluokkaan haussa treenannut, voisi seuraavalla kopkeilla suojelua.
- koirat5
näreetnäin kirjoitti:
Se vähän mietityttää että onko SINUSTA suojelu harrastukseen? Minkä ikäinen olet? Onko sinulla muuta koirakokemusta kuin yksi Cavalier? Kuule aloita vaikka muista palveluskoiralajeista, kuten haku. Sitten kun olet koirasi voittajaluokkaan haussa treenannut, voisi seuraavalla kopkeilla suojelua.
Anteeks nyt vaan minulla on ollut belgian paimenkoira malinois jonka kanssa harrastin suojjelua. Ei tarvii tulla tänne aukomaan päätä jos sinulla on huono päivä!
- hoffi
hovawart
Ensi vuonna 40-vuotta dobsujen kanssa eläneenä en voi muuta kuin suositella vastuulliseen kotiin ko. rodun edustajaa. :)
- Kellit tallella
Miksi koira pitäisi leikkauttaa? Kummallinen villitys tullut urosten kastroinista, joka monesti tehdään aivan tarpeettomasti. Omaa koirani en pysty ajetteleman "munattomana".
- Voi että
Sussa on jotain pahasti vialla. Koiran pitäisi tehdä 100 %:sti joku muu asia kuin se onko sillä kivekset vai ei.
- Kellit tallella
Voi että kirjoitti:
Sussa on jotain pahasti vialla. Koiran pitäisi tehdä 100 %:sti joku muu asia kuin se onko sillä kivekset vai ei.
Voisitko hieman tarkentaa, mitä tarkoitat.
- _terskuu
Terrieri
- kerro lisää
Mitä olet harrastanut cavalierisi kanssa ?
- 30v kokemus
Harrastin oman musuni kanssa suojelua.oli hätänen käymään kiinni muttei saanut vitullakaan irti.lopetin sen kun oli liian riistaverinen...
- Ayasnake1
Ota toinen belgianpaimenkoira :) Vaikka just malinois tai tervuere. Tai vaikka Saksanpaimenkoira. Bordercolliekin voisi olla ihan käypää kamaa jos jaksaa kokoajan olla sen kanssa jotain tekemässä. Mitä muilta olen kuullut bortsut ovat todella huonoja leikkimään itsekseen.
Haluaisin kysyä että miten se cavalieri ja se malinois tulivat toimeen keskenään? Olisi omaan koiraprobleemaan siinä ratkaisu. Meillä on cavalieri joka on varsin ujo muita koiria kohtaan, koska sitä on purtu niin monta kertaa. (kiitos vastuuttomat koiranomistajat!) ja alistuu kyllä heti jos tuleepi iso ja rohkea koira vastaan. Ujompien koirien kanssa taas on itse menossa heti tutustumaan. Meillä siis olisi belgianpaimenkoira toiveena, mutta jostakin menivät nuo porukat lukemaan että belgeillä on tapana kiusata pienempiä koiria ja se olisi huono tuolle meidän cavalierille, sillä hänellä on sydämessä jo vikaa ja alkaisi pian pelkäämään sitä koiraa. Siksi siis kysyn että mitenkä sun belgiks ja cavalieri tuli toimeen.. ellet hankkiunut belgin jälkeen vasta cavalieria.
Kiitos jos vastaat :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei81672- 891165
Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1171157Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51963Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk63864Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli193796Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253746- 81743
- 35689
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?42653