Arjessa mukana

Onko ok?

Onko kokemusta, että vanhemmat olisivat seuraamassa lapsensa touhua/käyttäytymistä päiväkodissa? Varsinkin jos lapsella on esim.koti- ja päiväkoti rooli kovinkin erilainen.

5

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoit

      Lapsi käyttäytyy aina eri tavalla hoidossa, jos vanhempi on mukana. Äidin tai isän on erittäin hankala olla huomaamattomasti joukossa, sillä lapsi voi esim. takertua tai luottaa vanhemman tukeen eri tilanteissa jos hoidossa ja kotona on erilaiset toimintatavat syömisen tms. kanssa. Koko ryhmänkin käytös muuttuu erilaiseksi kun paikalla on vieraita aikuisia.

      Ehkä kannattaisi ennemmin pyytää videopätkää lapsen hoitopäivästä. Siitä saisi todenmukaisemman kuvan, jos lapset ovat tottuneet kameran läsnäoloon. Ainakin perhepäivähoidossa kuvaaminen on yleensä mahdollista. Isossa ryhmässä voi olla vähän hankalampaa, jos kuvaaminen ei kuulu hoitajien dokumentointitapoihin.

    • yleisöäkö

      Eipä ole kokemusta, muuten kuin hoidon alkaessa, jolloin vanhemmat/vanhempi ovat lapsen mukana muutamana päivänä tutustumassa hoitoon. Ja niin kuin joku jo kirjoitti, niin lapset käyttäytyvät hyvin eri lailla päiväkodissa silloin kun vanhempi on paikalla. Ja tottakai se vaikuttaa myös koko ryhmän käyttäytymiseen, kun joku "vieras" on ryhmässä. Saahan sinne toki mennä seuraamaan, julkinen laitos kun on, mutta ihan oikeanlaista kuvaa lapsen käytöksestä ja roolista ryhmässä ei välttämättä saa. Eikä myöskään ryhmän toiminnasta, koska vaikuttaa se vanhemman läsnäolo myös kasvattajiin ja heidän käytökseensä.

    • hoi..jaa

      Ei ole kokemusta, ja jatkossa ei ole senkään vertaa, kun subjektiivista päivähoito-oikeutta ollaan rajaamassa. Vanhemmathan ovat töissä/opiskelemassa sen aikaa kun lapsensa ovat hoidossa.

    • Ei hyvä

      On ja se kokemus on pääosin huonoa. Lapset ovat villejä ja käyttäytyvät huonosti, kiukuttelevat ja riehuvat, kun omat vanhemmat tulevat paikalle. Alkaa omituinen sohw ja esiintyminen. Ei anna oikeaa kuvaa päiväkodin normaalista arjesta ja rutiinista.
      Vanhemmat ovat silmät pyöreinä "tällaistako tämä onkin"?
      Parempia kokemuksia on esim. vanhempain illasta, jonne harjoiteltu ohjelmaa ja useampi vanhempi paikalla yhtäaikaa.

      • ...

        pitäisi kuulua jokaisen päiväkodin toimintaan, vanhemman vierailu. Sekä lapselle että vanhemmalle tärkeä kokea lapsen päivä.Totta on että lapsi varmasti tällöin erilainen mutta. kun visiitti valmistellaan ja suunnitellaan sekä päiväkodissa että kotona niin tästä visiitistä on vain hyötyä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13192
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      84
      3648
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      95
      2914
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      36
      1389
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      275
      1374
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      151
      1319
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1274
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1194
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      979
    Aihe