Olen 18-vuotias puuseppäopiskelija helsingistä. Olen viimeisen kuukauden aikana laittanut reilusti yli sata työhakemusta eri yrityksiin eikä yhdestäkään ole tullut vastausta. Joten mikä neuvoksi nimittäin tarvitsisin lisätienestiä ja pystyisin tekemään iltatöitä, mutta kun ei kerran kenellekkään kelpaa!! Asun kaikenlisäksi yksim joten aika tiukoilla tässä on jo muutama kuukausi menty!! Ehdotuksia tänne tai [email protected]
opiskelija talousvaikeuksissa, lisätienestiä!!??
9
1806
Vastaukset
- yrittäjä
Ikävää jos et ole saanut edes vastausta. Eihän mikään laki vaadi vastaamaan, mutta hyviin tapoihin se kuuluu.
Mutta syy siihen on varmaan se, että noissa tuon alan firmoissa ei hirveästi ole ovensaranat pariin vuoteen käyneet. Kun vanhaakin porukkaa on puolet pakkolomalla, ei uusia voi palkata vaikka mieli tekisi.
Harkitse ryhtymistä yrittäjäksi. Siihen ei tarvita kuin ripaus itseluottamusta. Ja ajan mittaan se voittaa puurtamisen jonkun toisen hommissa, nääväisellä tessin mukaisella kirjapalkalla. Jokainen on joskus aloittanut jostain. Ei kannata hetkeäkään epäillä omaa osaamistaan. Vehkeitä saa konevuokraamosta. Jokainen kokenutkin yrittäjä ottaa tehdäkseen minkä tahansa tarjotun toimeksiannon täysin siihen katsomatta, onko k.o. työstä yhtään aikaisempaa kokemusta. Ja sun tilanteessasi voit tulla reilusti "hinta edellä" ja lyödä mersumiehet korkeampine tarjouksineen kisasta ulos. Tsemppiä! - kyllästyny näkkärii
Joo olen hakenut töitä niin kaupan alalta josta minulla on työkokemustakin, kuin myös omalta alaltani, mutta hiljaista on ollut. Valitettavasti yrittäjäksi rahkeeni ei ihan vielä riitä sillä elän kelan ja sossun tuilla. Näistäkin paskoista olen valmis luopumaan ja rupeamaan maksamaan veroja mutta kun mistään ei mitää kuulu, niin kyllä sitä vähän alkaa omaa napaa syyttelemään mutta luovuttamista en eded harkitse!! Ottaa vaan päähän että tää kaikki luppoaika voisi mennä töitä painaessa mutta kun ei maistu hyvä ja tuottava työvoima kenellekkään.
Niinpä niin...sosiaalitoimiston tukea tarvitseva ei taida uskaltautua edes minimaalisesti yrittämään. Mutta estääkö KELAlta saatu opintotuki lisätulon hankkimisen yrittäjänä? (Mielestäni ei - työttömyysturvin elävä joutuu toki varomaan yrittäjästatusta kuin vesitippa imuliinaa.)
- Vieras5437
Itse saan pientä lisätuloa täyttämällä kyselyitä ajankohtaisista aiheista. Kuukaudessa tienaan näistä noin 100e ja kovin isoa vaivaa ei tartte nähdä sen eteen. Vaikka kyseessä englanninkielinen sivusto, kyselyt on suomeksi! Muitakin tienaus mahdollisuuksia sivustolla on.
https://www.clixsense.com/?4138951 - Hanna67
Kiinnostaako chat-moderaattorin työ? Saat itse valita työaikasi, palkka viikoittain tai kuukausittain. Työ tehdään kotoa käsin.
Jos kiinnostuit, ota yhteyttä :)
[email protected] Maalaus on ala jossa pienet alkuinvestoinnit. Ja puutaloja riittää... Itse haeskelen kohtuuhintaisia tekijöitä rintamamiestalon korjaamiseen. Luulisi Helsingissä johonkin urakkaan pääsevän kun rakentaminen käy ylikierroksilla. Ainakin täälläpäin.
- modeksi
Kiinnostaisiko chat-moderaattorin homma? Jos, ota yhteyttä [email protected]
- töitätarjolla
Tarjolla työtä, esimerkiksi opintojen oheen.
Ansaitse rahaa missä vain. Ei ikärajoitteita, tai seksityötä. EI myyntiä/telemarkkinointi, seksichathommaa, syötät vain numeroita/tekstiä. Mitä enemmän töitä teet, sitä enemmän tienaat.
Lisätietoja: http://oremoney.win/9574202339752/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522973Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52969