Vastaavan sairaanhoitajan työ vanhuspuolella, millaista?

sh amk

Siis sellaisen vastaavan sairaanhoitajan, joka toimii yksikön esimiehenä, esim palvelutalot? Millaista työ on? Mitä toimenkuvaan kuuluu? Tekeekö sh kaiken saman mitä lähihoitajat plus vielä hallinnolliset hommat päälle? Jos, niin miten ihmeessä työpäivä riittää? Onko työ aivan hirvittävän stressaavaa? Kannattaako tuohon lähteä?

Kaikki kokemukset on tervetulleita!

11

4120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • stressaavaa on

      Tiimivastaava
      - huolehtii, että homma toimii kaikella tavalla
      - sijaistukset niin, että joka vuorossa on riittävästi koulutettua väkeä
      -vastaa lääkehoidosta
      -huolehtii, että Rait on tehty ajallaan
      -pitää tiimi- ja hoitopalaverit
      - huolehtii, että yksikössä säilyy hyvä henki ja positiivinen ote
      -puuttuu epäkohtiin
      -työvuorolistat
      -pesee,syöttää,perushoidoissa mukana
      -konsultoi moniammatillista hoitotiimiä

      nämä tuli nyt ensimmäisenä mieleen omasta kokemuksesta

      • lähihoitsu

        Niin, elikkä tuo 1.kohta 9. kohta melkein kertoo kaiken. Kun tämä perushoito on kaikilta osilta ok, niin voit tehdä niitä omia töitä. Usein vain vastaava hoitajakin on mitoitettu hoitotyöhön tai sitten on sairaslomia joihin et ole saanut sijaista (jos saat sellaista pyytää). Kaikki kuitenkin täytyisi hoitaa mitä muut ei ehdi tms.


    • Monta nähnyt

      Ei kannata hakeutua esimiestehtäviin ilman koulutusta. Vaativa tehtävä. Terveydenhoitoalalla paljon huonon esimiehen takia työuupumusta ja työstä aiheutuvaa pahoinvointia. Osaavalla esimiehellä pitää olla luontaisesti "tuntosarvet", että osaa toimia puolueettomasti ja välttää ns. ruskeakielisten manipuloinnin.

      Olen pitkän työurani varrella ollut hyvien mutta valitettavasti osaamattomienkin esimiesten alaisena. Kyllä vastaavan hoitajan persoona vaikuttaa koko työyhteisöön ja työviihtyvyyteen.

    • sh amk

      Nosta, jos vielä lisää kokemuksia löytyisi. Kiitos jo tulleista :)

      • ###

        Istuu lasikopissaan ja huolehtii listat. Minä en ainakaan ole koskaan nähnyt, että olisi osallistunut hoitotyöhön. Alaiset on sitä varten. Sosiaalinen pitää olla, muuten menee hankalaksi.


    • entinen, enkä palaa

      Kyllä siinä hommassa joutu myös sitä perustyötä tekemään. Ja kuulostele nyt kriittisesti ,minkälaiseen paikkaan olet menossa. Se tiiminvetäjän paikka on kyllä niin puun-ja kuoren välissä olemista. Ainakin pääkaupunkiseudulla tiedän paikan, jossa johto ihan hirveen riitaista ja epäammattimaista. Heijastuu ihan kaikkialle jos johdossa vika. Se on vähän , että jos kummarrat toisaalle,niin pyllistät toisaalle. Ja niinkuin edellä mainittiin , jos ei esim sairasloman sijaista saa, niin se on tiiminvetäjän tehtävä tehdä se vuoro, oli perheellinen, tai sovittua menoa, niin ei auta. Se on se vastuu siitä "paremmasta" palkasta kova. Älä ainakaan mihinkään yksityiseen paikkaan erehdy, tai no voithan kokeilla,mutta muista KAIKKI FAKTAT ennen koeajan loppumista. Huh, huh, mihin olet ryhtymässä, mutta onnea .

    • harkitse

      Esimiehen toimeen tarvitsee esimies koulutuksen. Tiimivastaavana toki voit olla sh pohjallakin.
      Toki on niitäkin paikkoja joissa "esimiehenä" toimii henkilö joka ei ole virallisesti siihen koulutusta käynyt. Silloin voi miettiä, meneekö kaikki asiat työyksikössä oikein..luultavasti muissakin asioissa säästellään ja työolot ovat sen mukaiset.
      Tiimivastaava onkin ihan eri juttu, vaikka täällä usein mielletään esimies ja tiimivastaava samaksi asiaksi, sitä se ei suinkaan ole.

      • tiedoksi

        Kyllä ihan yleisesti etenkin vanhus- sekä mielenterveyspuolella esimiestehtäviin riittää sairaanhoitajan ammattikorkeakoulututkinto, sairaalamaailmassa on toki toisin. Sh amk koulutus antaa valmiudet myös esimiestehtäviin, tykkäsit siitä tai et.


      • lfkdk
        tiedoksi kirjoitti:

        Kyllä ihan yleisesti etenkin vanhus- sekä mielenterveyspuolella esimiestehtäviin riittää sairaanhoitajan ammattikorkeakoulututkinto, sairaalamaailmassa on toki toisin. Sh amk koulutus antaa valmiudet myös esimiestehtäviin, tykkäsit siitä tai et.

        Tiedoksi vaan, ei riitä. Kyllä esimiestehtävät vaativat muutakin osaamista; henkilöjohtamista ei opi saikuksi opiskelulla.


      • ^^^^^^^^^^
        lfkdk kirjoitti:

        Tiedoksi vaan, ei riitä. Kyllä esimiestehtävät vaativat muutakin osaamista; henkilöjohtamista ei opi saikuksi opiskelulla.

        SAIKKU = SAIRASLOMA.


      • Näin se menee
        ^^^^^^^^^^ kirjoitti:

        SAIKKU = SAIRASLOMA.

        Oikea on sairausloma, että tiedoksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3043
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2695
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2305
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2178
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1986
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      37
      1815
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1566
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1527
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1370
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1339
    Aihe