Eloni on ollut yhtä taistelua. Välillä on ollut tappioita, hammasta purren olen saanut nähdä miten unelmani murskautuvat. Toisaalta olen saanut kokea Jumalallisia voittoja, glorian hetkiä jotka kirkastavat ja antavat voimaa tulevaan. Tämä on elämäntarinani.
Äitini kuoli jo kauan ennekuin minä synnyin. Isäni oli maaorjana rikkaalla paronilla. Leipä oli tiukassa ja minunkin oli lähdettävä sitä leventämään heti kun jaloillani pysyin. Kannoin tukkeja metsässä, teroitin sahoja ja vuolin kirveenvarsia ennenkuin olin neljää täyttänyt. Mutta vaikka kuinka isäni kanssa ahersimme, ei paroni ollut tyytyväinen. Eräänä iltana isäni pakkasi tuohikontin ja sanoi minulle että edessämme on mieron tie.
Lähdimme pakkaseen, minulle ei ollut päälle laittaa kuin ruumispaita, kengän virkaa saivat toimittaa isäni vanhat pitkänmatkan luistimet joissa oli lähes 70 senttinen terä. Pakkasta oli lähemmäksi 40 astetta, kun taivalsimme hiljaisina. Kuulin isäni mutisevan että ei häntä näin lannistettu.
Äitini kuoli jo kauan ennekuin minä synnyin. Isäni oli maaorjana rikkaalla paronilla. Leipä oli tiukassa ja minunkin oli lähdettävä sitä leventämään heti kun jaloillani pysyin. Kannoin tukkeja metsässä, teroitin sahoja ja vuolin kirveenvarsia ennenkuin olin neljää täyttänyt. Mutta vaikka kuinka isäni kanssa ahersimme, ei paroni ollut tyytyväinen. Eräänä iltana isäni pakkasi tuohikontin ja sanoi minulle että edessämme on mieron tie.
Lähdimme pakkaseen, minulle ei ollut päälle laittaa kuin ruumispaita, kengän virkaa saivat toimittaa isäni vanhat pitkänmatkan luistimet joissa oli lähes 70 senttinen terä. Pakkasta oli lähemmäksi 40 astetta, kun taivalsimme hiljaisina. Kuulin isäni mutisevan että ei häntä näin lannistettu.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Aikamme käveltyä, tulimme suureen kaupunkiin. Aloitimme heti kerjäämisen. Kerjäsimme kolmessa vuorossa, ja pian saimme iloksemme huomata että olimme tienanneet omaisuuden. Isäni perusti varoilla sahoja ympäri maata ja riemuksemme ne menestyivät. Saatoimme hieman hengähtää ja isäni aloitti myös sijoitustoiminnan. Osakemarkkinat kiehuivat ja taitavilla liikkeillä omaisuutemme kasvoi todella huomattavaksi. Ostimme keskeltä kaupunkia suuren linnan johon muutimme lähes satapäisen palveluskunnan kanssa.
Isäni oli kuullut miljonäärien kerholla, että markkinoille olisi tulossa todella mullistava keksintö, sormikondomi. Tuohon aikaan eräs yleisimmistä kuolinsyistä oli niin sanottu sormikuppa joka tarttui esileikin yhteydessä pesemättömästä emättimestä. Isäni muutti kaiken omaisuuttemme rahaksi ja osti Oy Suomen Sormikondomitehdas Finland Fingergummi Fabric Ab osakkeita varoillamme. Aluksi osakkeet nousivat päivittäin 100 % vauhtia, mutta eräänä aamuna isäni parkaisi lehden luettuaan "poikani, olemme menettäneet kaiken, ole hyvä ja pakkaa laukkusi, joudumme taas mierolle". Lehdessä oli uutinen saippuan keksimisestä, nyt oli alapesu mahdollista suorittaa helposti kotona, tarvitsematta enään turvautua lääkärin antamaan lipeäpesuun. Sormikondomien markkinat romahtivat ja jo seuraavana päivänä vouti ulosmittasi omaisuuttemme ja isäni pään joka oli asetettu pantiksi lainasta, jota emme pystyneet maksamaan. Isäni sanoi viimeisinä sanoinaan minulle "poikani, elämässä on oltava runkkua".
Suruissani kuljin ympäri katuja. Yritin kerjätä mutta ihmisten asenteet olivat koventuneet, sain osakseni vain myrkyllisiä kommentteja ja pari kertaa pelastuin täpärästi parabellumin luodeilta. Silloin kuulin uutisen joka asetti murheeni oikeaan suhteeseen. Radiossa toistettiin taukoamatta "ryssä on hyökännyt suomeen, kaikki miehet aseisiin". Värväydyin lähimmässä värväystoimistossa ja sain junalipun eturintamalle. Kun saavuin paikalle, olivat taistelut jo kuumimmillaan. Selkääni laitettiin ilmatorjuntatykki ja taskuihini ohjuksia. Lähdin juoksemaan kohti vihollista tulittaen kokoajan tykilläni. Neuvostopanssarit huomasivat minut ja alkoi armoton taistelu, puna-armeja sai minut piiritettyä erääseen vanhaan latoon ja aloitti tykistökeskityksen. Aina kuin veli venäläinen latasi mörssäreitään, ammuin ohjuksia ryssän juoksuhautoihin. Stalin lähetti 30 divisoonaa mieheiä varmistamaan etten pääsisi pakenemaan ladosta. Piiritystä jatkui lähes kolme vuotta. Elin lähes aliravitsemuksessa, mutta en valittanut. Eräänä iltana huomasin ladossa kirjahyllyn jota en ollut jostain syystä havainnut aiemmin. Tutkin hyllyn ja poimin käteeni raamatun, luin sen ja rukoilin. Samassa kuulin kuinka Hitlerin armeija hyökkäsi puna-armeijan kimppuun ja teurasti jokaisen vanjan. Kiitin Jumalaa ja Jeesusta. Urhoollinen puolustautumiseni ryssää vastaan huomioitiin ympäri maailmaa ja sain toistakymmentä kiloa kunniamerkkejä sekä Hitleriltä lähes neljä metriä pitkän, täysin 24 karaatin kullasta valetun Rudolf Hess patsaan.
Sota loppui ja pääsin armeijasta siviiliin reservin marsalkkana. Kannoin saamani patsaan huutokauppaan ja sain siitä pesämunan jolla saatoin aloittaa kristillisen saarnaustoiminnan. Käynnistin ensimmäisenä maailmassa myöskin internet sivut, lähes 50 vuotta ennen muita, enkä ole niitä sen jälkeen viitsinyt päivittääkkään. Kiersin ympäri maailmaa ja nopeasti minut opittiin tuntemaan lempinimellä teneriffan kauhu. Osallistuin erillaisiin sotatoimiin vapaan maailman puolella aseinani raamattu ja itse tekemäni kaksi metriä pitkä viidakkoveitsi jonka päästä tuli ongensiimaa. Voitin vietnaminsodan ja sain koreansodassa kiinnityksen kiertopalkintoon. Vapaa-aikanani vastustin ahkerasti homoutta ja kannibalismia.
Lopulta kyllästyin olemaan kaiken huomion keskipiste ja maailmannapa. Leikkautin naamani erinäköiseksi, ostin huumorivaatteet ja muutin takaisin suomeen. Nyt elän lähinnä pelottelemalla lapsia läheisessä tivolissa ja SPR:n lentokeesta tiputtamilla avustuspaketeilla. Voin katsoa elämääni taaksepäin, huokaista ja sanoa "äh puh Pentti, työnnä vielä sentti".
Vitun kiinnostavaa! :p
Pilkku puuttui varmasti jostain :))
WTF ?