Luontaistuotteet ihon ja kauneudenhoidossa

jkkhh7

Osaisiko kukaan suositella hyviä luontaistuotteita, yrttejä, vitamiineja ym. kauneuden ja etenkin ihon hoitoon? Olen kuullut että kalaöljyllä ja tyrnillä olisi positiivisia vaikutuksia ihon kuntoon ja ulkonäköön. Tyrniähän käytetään ainakin lumenen tuotteissakin ja kosmetiikassa yleensä. Olen sitä mieltä että sillä mitä syömme on paljon näkyvämpi vaikutus ihon kauneuteen kuin sillä mitä laitamme naamamme, ja että ihmiset huomaavat jos ihmisen iho ei voi hyvin.

5

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luontaista

      Helpoin ja luonnollisin keino vaikuttaa ihon kuntoon on tupakoinnin lopettaminen. Jos se on kunnossa, voit alkaa hifistelemään. Perustemppu vaikuttaa siihen, miltä näyttää, on pitää itsensä kunnossa. Hanki lihasmassaa, liiku paljon. Syö monipuolisesti. Älä lihota itseäsi ja pidä juominen hallussa. Näin parannat todennäköisyyttä pysyä terveenä, ryhdikkäänä ja nuorekkaana. Sen päälle loppu on hienosäätöä.

      Kosmetiikkatuotteissa käytetän aika paljon luontoon viittaavia juttuja kuten yrttejä, marjoja jne. Todellisuudessa niillä ainoastaan luodaan mielikuvia markkinoinnissa. Vaikuttavat aineet ovat yleensä pitkälle samat eli rasvojahan nämä ovat. Vitamiineista puhuttaessa E-vitamiini mainitaan aina. Sen tehtävä ei ole kuitenkaan ravita ihoa vaan estää rasvaa härskiintymästä.

    • ja toimii.
    • hyväihonen

      riittävä veden juonti

      Myös liiallinen hoitaminen on haitaksi iholle.

      Monet kosmetiikkatuotteet on niin täynnä hajusteita ja kemikaaleja, että vain pahentavat oireita.

      Toinen on ruokavalio, millä on todellakin hirveesti merkitystä, miten iho voi. Iho on ihmisen suurin elin, joten EI ole ihan sama, mitä suuhunsa laittaa, vaikka niin kuvittelisi.

    • Juliaaa2

      Minä olen käyttänyt Möllerin kalanmaksakapseleita sekä juonut paljon vettä. Toki niitä on paljon hyviä muitakin valmiastajia kuten täältäkin huomaa http://www.luontaistuotekaupat.com/luontaistuotteet/ Mutta varmasti myös tekemättä jättämisellä, eli esim tupakoimattomuudella on selkeä vaikutus ihoon.

    • 3+3

      Aloe vera on kallista.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      83
      5968
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      302
      4935
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2628
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      43
      2549
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      99
      1624
    6. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      68
      1513
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1491
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      105
      1397
    9. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1363
    10. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      116
      1327
    Aihe