Osaisiko kukaan suositella hyviä luontaistuotteita, yrttejä, vitamiineja ym. kauneuden ja etenkin ihon hoitoon? Olen kuullut että kalaöljyllä ja tyrnillä olisi positiivisia vaikutuksia ihon kuntoon ja ulkonäköön. Tyrniähän käytetään ainakin lumenen tuotteissakin ja kosmetiikassa yleensä. Olen sitä mieltä että sillä mitä syömme on paljon näkyvämpi vaikutus ihon kauneuteen kuin sillä mitä laitamme naamamme, ja että ihmiset huomaavat jos ihmisen iho ei voi hyvin.
Luontaistuotteet ihon ja kauneudenhoidossa
5
205
Vastaukset
- luontaista
Helpoin ja luonnollisin keino vaikuttaa ihon kuntoon on tupakoinnin lopettaminen. Jos se on kunnossa, voit alkaa hifistelemään. Perustemppu vaikuttaa siihen, miltä näyttää, on pitää itsensä kunnossa. Hanki lihasmassaa, liiku paljon. Syö monipuolisesti. Älä lihota itseäsi ja pidä juominen hallussa. Näin parannat todennäköisyyttä pysyä terveenä, ryhdikkäänä ja nuorekkaana. Sen päälle loppu on hienosäätöä.
Kosmetiikkatuotteissa käytetän aika paljon luontoon viittaavia juttuja kuten yrttejä, marjoja jne. Todellisuudessa niillä ainoastaan luodaan mielikuvia markkinoinnissa. Vaikuttavat aineet ovat yleensä pitkälle samat eli rasvojahan nämä ovat. Vitamiineista puhuttaessa E-vitamiini mainitaan aina. Sen tehtävä ei ole kuitenkaan ravita ihoa vaan estää rasvaa härskiintymästä. - ja toimii.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/aitoa_ruokaa.htm
ei tupakkia
liikaa viinaa
liikaa valvomista
liiku ulkona - hyväihonen
riittävä veden juonti
Myös liiallinen hoitaminen on haitaksi iholle.
Monet kosmetiikkatuotteet on niin täynnä hajusteita ja kemikaaleja, että vain pahentavat oireita.
Toinen on ruokavalio, millä on todellakin hirveesti merkitystä, miten iho voi. Iho on ihmisen suurin elin, joten EI ole ihan sama, mitä suuhunsa laittaa, vaikka niin kuvittelisi. - Juliaaa2
Minä olen käyttänyt Möllerin kalanmaksakapseleita sekä juonut paljon vettä. Toki niitä on paljon hyviä muitakin valmiastajia kuten täältäkin huomaa http://www.luontaistuotekaupat.com/luontaistuotteet/ Mutta varmasti myös tekemättä jättämisellä, eli esim tupakoimattomuudella on selkeä vaikutus ihoon.
- 3+3
Aloe vera on kallista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait273176Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3853Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68770Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3740Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60684Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32601- 41560
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es20559Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3549- 11543