Onko normaalissa vatsataudissa oireettomia päiviä välissä?

Yäk112

Mikä ihmeen vatsatauti tämä nyt on, osaisiko kukaan selittää: Alkaa illalla hirveä tunne vatsassa, hirveitä kouristuksia. Röyhtäilyttää ihan kokoajan, kananmunan maku suussa (yäk), vessaan kun menee niin uloste tulee vesisuihkun saattelemana hirveällä paineella (ei ikinä ole ollut NOIN löysällä vatsa) ja yöllä sitten röyhtäilyyn löytyy syy kun oksentaa viis kertaa putkeen. Röyhtäily loppuu, vatsan kouristukset ja kamala paha olo jää ja uloste edelleen vesisuihkua. Seuraavana päivänä oireet helpottanut, pystyy syödä, uloste ei enää vesisuihkua, eikä ole pahaa oloa (mitä nyt pieni heikotus nestetasapainon takia). Tän päivän siis sairaslomalla.
Sitten menee seuraavana päivänä töihin kun oireita ei näy eikä kuulu. Ei näy aamulla, ei illalla.
Kunnes taas seuraavana aamuna. Kaikki mitä pitäisi syödä OKSETTAA ja ETOO, vatsaa kouristaa ja vatsassa myllertää. Yöllä meinnannut tulla housuun kun uloste taas suihkua. Jotenkin heikko olo vatsassa.

Minulla on herkkä vatsa kyllä (ärtynyt suoli oman päättelyn mukaan), mutta aina silloin tällöin saan tällaisia vatsatauteja(?) missä yleensä hyvä päivä välissä ja sitten taas huono olo jne. Kerran menin päivystykseen tämän takia, pisti raskaustestiin kun normaalia vatsatauti ei kuulemma kulje noin. No en ollut raskaana. Onko mulla vaan kummallinen vatsa? Viimeks ollut tämmönen ehkä viime syksynä ja ennen sitäkin oli. Sitä vaan, että onkohan tämä nyt vatsatautia vai jotain vakavampaa.

3

3721

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väsyny

      Vähän vastaavanlaisia vaivaa itellä... Minulla on kyllä vissiin ärtynyt suoli. Lauantai aamuna heräsin siihen että vatsaa vähän sattui ja menin vessaan. Eka tuotos oli löysähköä ja sen jälkeen sain muutaman kerran jusota vessassa vesiripulin takia, mitään muuta ei tullut kun vettä vaan. Sitten tuli myös paha olo ja oksensin kerran. Luulin, että kyseessä oli vatsatauti, mutta ei. Ripuli ja pahoinvointi meni ohi aamupäivän jälkeen. Vaihtelevaa oireistoa minullakin... En tiedä mistä johtuu, varmaan ärtyneestä suolesta...

    • nr_70

      Kuulostaa myös norolta. Suoli on niin ärtynyt, että se poistaa tavaran peristalttisen liikkeen avulla = kuivin housuin on mahdotonta selvitä jos WC ei ole lähellä. Loppuvaiheessa kun on tyhjentynyt voi myös tulla kirkasta paksua limaa. Hoitoa ei taida olla muuta kuin aika parantaa.

    • Anonyymi

      Tämmöistä nyt myös mulla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2196
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      104
      1634
    3. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      82
      1318
    4. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1293
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      117
      1236
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      60
      1068
    7. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      60
      1044
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      1017
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      942
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      814
    Aihe