mainostaa Kotimaista Ruokaa, mutta mistä mahtaa tulla
Lihajaloste Hakala, onko liha lähiseudulta
tiedonhaluinen.
13739
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Taatusti on kotimaista, lihakarja astelee ennen jatkojalostusta melkein tehtaan takapihalla.
ainakin rekkakustit sanoo tuovansa ulkomaalaista ?
yks sanoi onkohan siellä yhtään kotimaista.
tuota vois kysyä EVIRASTA saa varman vastauksen.
Ihan varmasti on kotimaista, joskus 80-luvulla meni kuulemma jonkun työntekijän (suomalaisen) peukalokin raaka-aineeksi.
Ei ne rekkakuskit mistään tiedä, kuhan kuskaavat.
On sellast sissään päin kääntynyttä porukkaa. Ei niistä ota selvää.
Hyt tuli vastaus;
Nykyään on aina Naudanlihan alkuperä ilmoitettava.
Toiseksi jos pakkauskuvilla yritetään luoda harhakuva kotimaisuudesta, silloin on myös ilmoitettava..
Ensivuoden alusta on ilmoitettava kaien lihan alkuperä,
yllämainittuun tyyliin vastasi Timo Heinonen Forssan Lehdessä
sivu 5, 3.2.2014.
............................................Lue FL Faktaa.
-.
.
Ainakin usea näistä lihajaloiste yrityksistä myy jouluna atrian, saarioisen lihatuotteita ja hinta on useampi euro/kilo kalliinpi kuin marketeissa.
Ylimainostettuja,pienet tuottajat esiin ja huijarit tuomiolle. Hakalaa en syytä mutta valvontaa pitää tehostaa,sydän kurkussa saa kelata,mitähän se tämäkin liha on mitä syö ja mistä maailman kolkasta peräisin.
Luomua on mytkytön liha ja lähiruokaa alueelta tuleva. Muut ovat teollisuus mättöä.
mine sano rotan liha paras liha menee kaupa jauheliha tai hapurilainen mina tieta tama syo soomi poika mine tarjo sinalle.
"Ihan varmasti on kotimaista, joskus 80-luvulla meni kuulemma jonkun työntekijän (suomalaisen) peukalokin raaka-aineeksi."
Plussapeukutus ei jostain syystä toiminut, olisiko sekin mennyt suomalaiseksi makkaraksi mutta "Uskokaa nyt jo", kiitos päivän nauruista! :D
ole huumoria tuo lihanjalostus. Forssan seudun ympäristökeskus työllistää ihmisiä, jotka käyvät tarkistamassa pienimmänkin yrityksen, ettei vaan ole kärpäsen kakkaa ovenkahvassa. Jos on, niin naama norsunvitulle. Tätähän tää on nyt ollut. Mutta ei pienet yritykset pysty edes ottamaan ulkomaista lihaa, niiden tilausmäärien vuoksi, ei ole pakkasvarastoa. Mutta tää hymynaama on aivan suomalaisten kyykyttämistä. Ei kestä kauan. Putin tulee ja pistää paikat kuntoon. Ei tarvi enää suomalaisten nussia pilkkua.
paska työantaja. sieltä potkitaan työntekiöitä ilman mitään syytä!
kauan kestä. Loppuu se kärpäsenpaskan etsintä ja muu ns. omavalvonta koohotus. Sairasta vouhotusta. Eikö ne pilkunsellaiset häpeä? Eivät ainakaan ole mitään hymynaamoja.
jos Hakalan liha olisi kotimaista, olisi siitä 110 % varmaan maininta ja KOTIMAISUUDEN merkki.
Ei ole mitään mainintaa, joten sillä perusteella Hakalan liha on ulkomaalaista.
Mutta sama se mistä liha tulee, laittaa vaan reilusti suolaa, niin liha on yhtä hyvää oli se Aasiasta Thaimaasta, Meksikolaista, Brasiliasta tai mistä vaan.
http://files.snstatic.fi/HS/2013/6/lihakartta/index.html
.
Onko Heillä? Ilman sitä, voi olla raaka-aine mistä vaan. Joutsenlipputarkastajat ei armoa anna.