mae phim rahanvaihto

hindi66

Hei

Onko mae phimissä rahanvaihtopiste ?

9

790

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siellä ollut

      Ei ole, ATM:n pankkiautomaatti on.

    • on siellä

      ON

      • hindi66

        Jaahas, siis ehkä on ehkä ei.


      • Näin on
        hindi66 kirjoitti:

        Jaahas, siis ehkä on ehkä ei.

        Olimme Mae Phimissa tammikuussa ja ei ole kuin pankkiautomaatti.
        Kävimme Pattayalla retkellä, missä vaihdoimme mukanamme olleet
        eurot bahteiksi.


      • hindi66
        Näin on kirjoitti:

        Olimme Mae Phimissa tammikuussa ja ei ole kuin pankkiautomaatti.
        Kävimme Pattayalla retkellä, missä vaihdoimme mukanamme olleet
        eurot bahteiksi.

        Kiitos ! Ehtisitkö vielä kertoa hivenen tai vähän enemmän itse kylästä? Sopiiko perhelomailuun? Varasitteko majoituksen etukäteen vai paikan päältä ja millaiset kokemuksenne olivat? :)


    • Jusiinsa

      Meillä oli vuokrattuna talo www.thaimaanvuokraasunnot.com, lensimme tietenkin
      Bangkokiin ja sieltä taksilla Mae Phimiin. Talomme oli Seabreeze-alueella.
      Mae Phim pieni kylä, meistä viihtyisä, ei turistirysä, ei kaupustelijoit yms. häi-
      ritsevää. Uima-allasalue oli puhdas, siisti ja siinä yhteydessä oli ravintola,
      mistä sai oikein maittavaa ja edullista ruokaa. Kylässä leipomo Poppies,
      edulliset ja hyvät leipomotuotteet, ystävällinen palvelu. Mae Phimin ranta oli
      myös puhdas ja siisti. Kävimme Rayongissa, Pattayalla (järkyttävä paikka!)
      ja Koh Sametin saarella. Jos pitäisi mainita jokin miinustekijä Mae Phimista,
      niin se on shoppailumahdollisuus,

    • Hindi66

      Hei

      Tosi kiva, kun vastasit. Jostain keskustelupalstalta luin, että talot Seabreeze- alueella ovat ihan vierivieressä ja että Mae Phim on niin kaukana (7km), etä täytyy olla oma kulukuneuvo, muuten on vain keskellä ei mitään. (Itse kyllä pidän rauhallisista paikoista).Mutta onkohan siinä lähellä mitään pikkukauppaa, josta voi ostaaesim.aamupalatarvikkeita. Entä talon lähin ranta, oliko ok? Kiitos taas, jos jaksat vastata!

    • antzku79

      Seabreeze asuinalueella myös olleena voisin kommentoida. Tosiaan siinä asuinalueen heti ulkopuolella ns. plaza-alue, jossa muutama hierontapaikka, pieni klinikka, pari ravintolaa (Buffalo Bill) ja sitten tämä Poppies, josta hyvin saa ostettua talolle kaikkea aamupalatarviketta yms. Hinnat hieman korkeampia kuin Mae Phimin keskustan marketeissa, mutta tosiaan ei mitään isoja hintaeroja! Asuinalueelta noin 150m rantaan ja koko rannan alue on siis siistiä..kannattaa lähteä kävelemään rantaa vasemmalle päin niin sieltä sitten alkaa tulemaan niitä rannan ruokapaikkoja, yms. Uida ja aurinkoa voi ottaa missä kohdassa vain!

      Jos asustaa Seabreezen asuinalueella, suosittelen ehdottomasti ottamaan skootterin vuokralle (saa myös sivuvaunullisia, johon mahtuu about 5hlö). Keskustaan on matkaa noin 2,5 km..tosin sitäkin ennen on muutamia ravintoloita, mutta kätevää liikkuminen skootterilla ja liikenne rauhallista. Skootterin vuokrat eivät myöskään päätä huimaa. Kiva päästellä vaikka käymään Ban Phenissa!

      Mae Phimin keskustassa ainakin hotelli Mae Phim resort, joka saanut hyviä arvosteluja sekä Villa Balilla myös majoitusta! Sama omistaja myös pitää ravintolaa ja heidän kautta saa myös retkiä otettua.

      Mae Phimissa on nähtävillä paljon aitoa oikeeta thaimaata, hinnat paljon edullisemmat kuin turistirysissä. Mae Phimista on helppo lähteä esim. juurikin Koh sametille (kannattaa ehdottomasti käydä), Pattayan jos haluaa nähdä tai käydä shoppailumielessä esim. yhden yön reissun heittämässä niin taksilla pääsee edullisesti ja nopeasti (about 1 h 30min). Takseista kannattaa tinkiä ja esim. Pattayalta saattanee päästä useamman sata bahtia edullisemmin takaisin...

      Buffalo Billin edestä rannan puolelta lähtee n. puolen tunnin välein lavatakseja Ban Phe/Rayong suuntaan ja hinnat ovat naurettavan edullisia.

      Asuinalueella on tosiaan talot vierivieressä, mutta jokaisella on oma rauhansa ihanien ja hoidettujen puutarhojen ansiosta. Kasvillisuus antaa monelle piha-alueella ihanan oman rauhan. Myöskin tunnelma Seabreezen asuinalueella on rauhallinen ja ystävällinen.

      En voi muuta kuin suositella! Ja tosiaan riippuu niin siitä mitä lomalta haluaa, joku voi pitää Mae Phimia tylsänä, koska tosiaan on rauhallinen....vielä :)

      • hindi66

        Hei Anzku

        Kiitos vastauksestasi tosi paljon !!! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      183
      1799
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      113
      940
    3. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      114
      840
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      755
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      209
      684
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      646
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      56
      631
    8. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      21
      614
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      51
      572
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      568
    Aihe