Maali hilseilee, myyjäliike vetäytyy vastuusta

Pertin

Ostin uuden Astran kesäkuussa 2010 ja nyt pintamaali lähtee pois oikealta puolelta ovesta. Myyjäliikkeestä korjaamopäällikkö kuvasi maalittomat alueet ja totesi, että ei tätä kyllä korvata. Onko muilla kokemuksia Astran maaliongelmista? Mielestäni on uskomatonta, että kolme vuotta vanhasta autosta, jolla on ajettu 45 tuhatta km irtoaa maali. Ja yhtä uskomatonta on myyjäliikkeen vetäytyminen tilanteesta. Nyt taitaa vaihtua merkki.

20

2215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zxcvbnm.

      Ei tuo mikään opelin tyyppivika ole. Jos katsotaan että on autosta johtuvaa niin maahantuojan kuuluu korvata, jos taas pidosta johtuvaa niin ei.

      Jotenkin tuo vaan kuulostaa omituiselle...
      Korjaamopäällikkö totesi...? Ei tuota mikään korjaamopäällikkö päätä vaan maahantuoja.

    • Pohjustaja

      Lähes neljä vuotta vanhan auton maaliviat ei todellakaan kuulu myyjän korvauspiiriin.

      Periaatteessa tuollainen vika ei kuulu edes maahantuojalle ellei halua PR-tekona tulla vastaan tai sitten selvittää tehtaan kanssa jos siltä taholta löytyy halua osallistua kustannuksiin.

      Nythän ei lopulta ole kyse mistään hirvittävän isoista kustannuksista jos kyse on ainoastaan yhden oven maalivaurioista.

    • Pertin

      Outo hommahan tämä on. Korjaamopäällikön asenne ei ollut mitenkään asiakasystävävällinen. Minusta hänen ei olisi pitänyt heti kättelyssä tyrmätä asiakasta vaan todeta tilanne ja luvata viedä asiaa eteenpäin. Tivaamisen jälkeen näin ehkä kävikin, mutta varmalla en tiedä jäikö asia hänen pöydälleen.

      Pidosta ei johdu, autoa on säännölisesti pesty ja huollettu kuten kaikkia aikaisempiakin autoja. Huolestuttaa se, että tuskimpa tuo maalin irtoaminen rajoittuu tuohon oveen, merkkejä siitä jo on, että maalia irtoaa muualtakin.

      • valokuvia

        Laitatko valokuvia nettiin ja linkki tänne.


      • Astra-J
        valokuvia kirjoitti:

        Laitatko valokuvia nettiin ja linkki tänne.

        Maali lähtee vain ovesta ? Onko mahdollista etta ovi olisi maalattu jälkikäteen ns:korjauslinjalla ?


      • zxcvbnm.

        Laitatko tänne myös autosi värinumeron, löytyy lätkästä oven välistä.


    • Pertin

      Maali on irronnut oven alareunasta, tarkemmin ottaen alareunan etukulmasta. Siinä on noin peukalon pään kokoinen alue, josta pohjapelti näkyy. Tarkemmin kun olen tutkinut, niin maalia alkaa lähteä myös etulokasuojasta alhaalta, aivan siitä oven vierestä. Sama homma myös kuskin puolella, mutta pienemmässä mittakaavassa. En jaksa lähteä tappelemaan asiasta liikkeen, enkä maahantuojan kanssa. Auto lähtee vaihtoon. Tarkistakaahan Astran omistajat kyseiset kohdat autoistanne!

      • miten ne

        valokuvat


      • zxcvbnm.

        Koska et ole ilmoittanut autosi värinumeroa etkä ole useasta pyynnöstä huolimatta järjestänyt virheestä kuvia, olen jokseenkin epäileväinen tarinasi suhteen.

        Ja vaikka tarina olisi tottakin, jos kerran maali on lähtenyt kahdesta eri pellistä vierettäin niin tekisipä mieleni sanoa että siihen kohtaan on osunut jokin...


    • Pertin

      Kuvat on otettu ja ne on huoltopomon kamerassa. Toivottavasti lähtevät sieltä eteenpäinkin. Itse en viitsi alkaa kuvia ottaa, koska se nyt ei tilannettani yhtään auta.

      Kohta, josta maali on lohjennut, on toki altis eturenkaan heittämälle ainekselle.Toisaalta autossa on pahempiakin paikkoja näille roiskeille kuin oven alaetureuna. Ei tästä enempää tällä erää. Voi toki olla, että on osunut jokin, mutta kummasti on sattunut osumaan samaan paikkaan molemmille puolille. Neuvon annan, että tarkkailkaa Astrojenne etuovien alanurkkia ja lähinnä tämä oli syy tänne palstalle kirjoitteluunkin.

      • Astraali_16T

        Omaan vm. 2012 Astra ST-autooni laitatin heti uudesta, eturoiskeläpät. Estänevät enimmät lentävän kuran ja kivien aiheuttamat vauriot auton korissa.


    • siksi koska

      Saksanpoika maalas sen vesiliukosella.

    • RiihRaah

      Sinulla on "satama kolaroitu" auto.

    • Kaikkea en usko

      Koska kuvia ei tule, niin uskon vahvasti, että tämä on provokatiivinen lirjoitus, haluat vain mollata hienoa Opel merkkistä autoa.

      • en minäkään

        juuri näin.

        taitaapa olla trolli.


      • Astra-J
        en minäkään kirjoitti:

        juuri näin.

        taitaapa olla trolli.

        Ei tarvii olla trolli ,kaikilta ei vain onnistu toi kuvien jakelu tänne .
        Mutta jos maali on todella lähtenyt Pohjanmaalia myöten niin ehdottomasti takuu asia !


    • opellit

      Taitaa olla painepesurilla osaa asiaan eli liian suurella paineella liian läheltä niin lopputulos on juuri tuon kuuloista että maali sillä lähtee.

    • GM Mec

      Joo o.. eipä ole munaa laitta kuvia tänne kyseisestä asiasta koska trolli tää on selvästi. En usko maalin irtoamiseen kuin jonkin isomman vaurion yhteydessä tai se että kyseinen kohta on maalattu jossain uudestaan huonolla pohjatyöllä. Itse olen nähnyt kuljetuksessa vaurioituneita autoja joita on maalattu ja pohjat ovat vaihtelevia riippuen maalarin ammattitaidosta joten eipä takuu vastaa tässä tapauksessa mitään tehtaan puolelta.

    • On se

      Hesarissa (28.3.2014) kerrotaan juuri samanlaisesta tapauksesta vuoden 2010 Astrassa. Maali lohkeillut pois. Kuluttajanriitalautakunta ratkaisi tilanteen auton omistajan eduksi. Eli kyseessä taitaa olla jonkinlainen maalaukseen liittyvä ongelma tietyn erän autoissa.

      • lukija1

        Joo, mutta toi juttu on lauantain Hesarissa 29.03!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7495
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4133
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3645
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3150
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2836
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      53
      2409
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2348
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      38
      2281
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2278
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2256
    Aihe