Suomen kasvavin maakunta Pirkanmaa.
Missä halvimmat tontit ja asunnot?
Missä parhaat Palvelut?
Missä asuisin mielellään?
Missä halvimmat tontit ja asunnot?
Missä parhaat Palvelut?
Missä asuisin mielellään?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
...toijalassa oli kunnan tontteja todella edullisesti. Itse asumme vesilahdella ja todella tyytyväisiä olemme. Tykkäämme hiljaisuudesta ja rauhasta, kaupunki ei kiinnosta.
Kuuluu laulussakin. Riippuu tietysti mistä päin asiaa katsoo.
Toijalassa on vielä halvat tontit - kaupungin talous on kuralla ja moottoritietä ajavat autot ajavat ohi vielä.
Silti ostaisin tontin juuri Toijalasta (ja itse olen ostanutkin) sillä tuskin kaupunki ikuisesti on persaukinen ja todennäköisesti jossain vaiheessa yrityksetkin löytävät kaupungin sijaintinsa takia ja kasvu alkaa. Olen varma, että jo lempäälän Marjamäen liikekeskuksen rakentaminen tulee nostamaan tonttihintoja Toijalassa huomattavasti.
eikös sielä päin tuu kohta kuntaliitos jossa yhdistyy Toijala Viiala Valkeakoski.
Kyllä varmaan tulee omakeskuksensan sitten ja eikös se Valkeakoski ole nykyään aika nuorekas kaupungi.
Kuntaliitoshanke meni myttyyn, eli kunnat jatkavat omillaan.
Valkeakosken nuorekkuus taitaa perustua paljon voimakkaaseen markkinointiin, jota kaupuyngin on täytynyt tehdä sen jälkeen kun kolmostie linjattiin Toijalan kautta ja V-koski jäi vähän syrjään.
Ei silti kyllä siellä raha haisee ihan eri tavalla kuin Toijalan keskustassa. Keskustan ilme on muuttunut muutamassa vuodessa lähes täysin ja muutenkin Valkeakosken puistot ja muut viheralueet ovat aivan eri tavalla hoidettuja kuin Toijalassa.
Vaan kuten totesin, niin uskon, että Toijala on tulevaisuuden toivo.
varmaan jossain Kihniössä... en edes tiedä missä se on.
http://www.pirkanmaa.fi/asuminen/asuminen.shtml
Kunnanjohto taitaa pistää parastaan halvemmalla et saa. Siis järkevästi ajatellen ei kukaan Kihniöltä Tampereella töissä käy sen sijaan Mouhijärveltä kyllä.
Kihniö on noin 100 km Tampereelta pohjoiseen, hieno pikku kylä ja sieltä käydään kyllä Treellakin työssä ja edemmälläkin, että tiedoksi. Tutustukaa paikkaan.