RKTL: Huittisista kuolleena löydetyllä sudella oli kapipunkkitartunta, vahvistaa Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitos.
Tutkimuslaitoksen mukaan on mahdollista, että Satakunnassa liikkuu muitakin sairaita eläimiä.
Kuollut nuori naarassusi löytyi tammikuussa ulkorakennuksesta syrjäiseltä paikalta Huittisten ja Köyliön rajamailla. Eläin oli lähes kokonaan karvaton.
IS:
Kapiasyyhyä tiedossa.
järkyttävää!
4
223
Vastaukset
- kyti
Luonto hoitaa tavallaan .
- Punkkipiikille hopi hopi
Rannikolla vierailevissa ketunpyytäjissä syyhypunkkeja.Tartunnan heistä saanut,puolenkymmentä kammarikettua.
- marjastaja
Niitä kun jotain lajia on liikaa niin luonto karsii jollain tavoin kantaa pienemmäksi enemmän olisin huolissani mitä tautia esim.sudet levittävät luontoon siinä käy pian niin ettei marjojakaan saa poimia vahvan susi kannan alueilta metsistä eikä omista pihoistakaan.
- Levin jo
Nähty pantasusikin ihan kapinen.......liikku vielä viime syksynä perhon/halsuan rajamailla......älkää pitäkö koiria siellä irrallaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 585050
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544562Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1224489Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2931617- 2281308
- 811301
- 681265
- 305988
- 199930
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50810