Onko kellään kokemuksia puurakenteisista rapatuista talopaketeista? Esim. Kannustalojen rapattu Rauhala, Planiatalojen Europe ja Plus-mallistot jne. ? Onko paljon kalliimpi rakentaa kuin puuverhoiltu talopaketti ? Kaikki hyvät ja huonot kokemukset otetaan kiitollisena vastaan.
Rapatut suurelementtitalot
rakentaja -05
51237
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
... enää!
Kyllähän näitä rappauksella kuorrutettuja puutaloja tehtiin 50-luvulla, kun haluttiin "pröystäillä"!
Mutta otapa nyt itsekin järki käteen; puu(runko) ei ole mikään rappausalusta. Entä rappauksen hinta. Se kun maksaa yhtäpaljon, kun tuo varsinainen ulkoseinä. Missä on jutun juoni?
Katsoin Planiatalon Europe malliston.
"Arkitehtuurin juhlaa" mainostaa tehdas...
Näyttää tosiaan siltä, että kyseiseisten talotyyppien piirtäjä (rakennusmestari) on tosiaan ollut juhlatuulella!
Jo talojen massoitteluvirheet paljastavat suunnittelijan mielenliikkeet.
Se on jäänyt muiden jalkoihin, laatukin kysenalaista: Kauanko tuo In -fasadi on auki (plania-talo tehdas). Rauhala onkin toinen juttu..
Puurunkoiset rappauspintaiset talot tehdään pääsääntöisesti muuraamalla ensin tiilet julkkariin ja sitten rappaamalla ne.
Rapattu pinta puurunkoisessa talossa on huomattavasti kalliimpi kuin puuverhous tai tiiliverhous.
Hei,
minua rapattu pinta miellyttää talon ulkonäössä huisin paljon enemmän, kuin puuverhoilu. Eikä kyseessä ole pröystäily, vaan pelkästään oma estetiikka. Tästä syystä haluaisin talooni rappauksen, ja kun kivitaloa kun ei ole varaa rakennuttaa..
puurakenteiseen taloon.