Olen syönyt Orion Losartan 50mg vuoden verran. Paineet eivät ole pysyneet suunnitelluissa arvoissa. Orion Losartan oli lopussa apteekissa ja sain vastaavan
Losarix 50mg tilalle. Paineet putosi tällä melkoisesti verrattuna Losataniin. Onko muita jotka ovat huomanneet eron eri lääketehtaiden välillä vaikka lääkkeet pitäisi olla vastaavia?
Losartan-Losatrix
5
7439
Vastaukset
- samaa on
Jos vaikuttava aine on sama, niin se on sama, vaikka paketissa lukisi mitä.
Tämä vaaditaan lääkkeiltä. Ja se on laissa kirjattuna.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/verenpaine.htm- ei kaikki toimi
Minäpä vastaan kanssa, minulla taas kävi näin. Tanskalaisen lääketehtaan Losartix tai Losartan pudotti hyvin paineet, ne nyt muista kumpi oli nimi. Mutta menin apteekkin sen tyhjän pakkauksen kanssa kun minulla ei pudottanut Losatrix 50 mg yhtään paineita, ja lääketehdas oli Teva, ruotsi. No en huomannut apteekissa että juuri sitä että,oli farmaseutti laittanut taas, sanoi että on tätä mitä pyysin.
Kotiin mentyäni en katsonut pilleriä etukäteen vaan otin se ja kas se oli juuri se mikä ei pudottanut paineita. Tässä on oltu sitten "paineissa" kunnes saan uutta.
Nimttäin tanskalaisen lääketehtaan pilleri on erimuotoinen ja isompi kuin tämä mitä sain. Ja se pudotti paineet normaaliksi, en tiedä miksi lähiapteekki ei ole tilannut sitä, menen ensi kerralla Yliopiston apteekkiin.
Ja on se niin olkoon vaikuttava aine mikä tahansa, niin apuaineet voi käyttäytyä ihan eri lailla eri ihmisissä. Lääkärikin tämän totesi.
Ja kokemusta kyllä tässä asiassa on.
Joskus apteekissa ollaan niin naama nyrpyssä ja väitetään että tämä käy jja ei pitäsi olla valittamista. mm. verensokeri pillereissä vaihtoehtolääke nosti sokerit ja alkuperäinen lääke toimi pudotti ne siis Novonorm, vaihtoehto ei käynyt yhtään.
Kävin endokrinologilla ja hän oli sitä mieltä että ihmisten elimistö ei toimi samalla lailla joka lääkkeen suhteen. Siis toisilla käy toinen lääke toisilla toinen vaikka perusaine olisi sama.
- epätietoinenverenpaine
Minä olen reilun vuoden syönyt Orionin Losartan Hydroa ja hyvin on kurissa pysynyt verenpaine. Nyt kävin apteekissa ja he lykkäsivät LOSATRIX COMP valmisteen. Toivottavasti pelittää edelleen
- pulleapoika1234
kannttasko laihduttaa vitun läski XD
- Anonyymi00005
Sääli että lapsetkin voivat kommentoida keskusteluja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko422271Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy162163Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1651818Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82311330Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1261266Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861144Vauvat syntyvöät vihan lapsina?
Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O661065Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.98944- 81863
Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j70862