Anteeksi tällainen kysymys, mutta useissa paikoissa olen törmännyt tällaiseen asiaan, että somaleilla on jokin tietty haju, ja asia vaivaa minua. Muun muassa eräässä pro gradu -työssä suomalaiset lapset valittivat, että "ne haisee omituiselle."
Mistä tämä 'tuoksu' on peräisin?
Toivottavasti saan asiallisia vastauksia :{
Somaleiden ominaishaju?
18
4759
Vastaukset 18
- Aabr.
ja vastaavat antavat usein eri etnisille ryhmille omat ominaistuoksunsa, joita asianomaiset eivät huomaa, mutta muut kylläkin. Mekin "haisemme" esim. intialaisten mielestä.
- Anonyymi00024
Ei paska punniten parane!
- Jake.Waits
Mikä mauste sen hajun saa aikaan?
- Ranya*
Joissakin tapauksissa voimakkaan imelä tuoksu johtuu hampusta - mutta suurimmaksi osaksi varmaankin suitsukkeiden poltosta. Somalit eivät yleensä tee kauhean vahvasti maustettua ruokaa, joten en usko sen johtuvan siitä.
- Karim
Ranya* kirjoitti:
Joissakin tapauksissa voimakkaan imelä tuoksu johtuu hampusta - mutta suurimmaksi osaksi varmaankin suitsukkeiden poltosta. Somalit eivät yleensä tee kauhean vahvasti maustettua ruokaa, joten en usko sen johtuvan siitä.
>>>Joissakin tapauksissa voimakkaan imelä tuoksu johtuu hampusta - mutta suurimmaksi osaksi varmaankin suitsukkeiden poltosta.
- Anonyymi00023
Ranya* kirjoitti:
Joissakin tapauksissa voimakkaan imelä tuoksu johtuu hampusta - mutta suurimmaksi osaksi varmaankin suitsukkeiden poltosta. Somalit eivät yleensä tee kauhean vahvasti maustettua ruokaa, joten en usko sen johtuvan siitä.
Somalit käyttää paljon huumaavia kasveja mahtaa asunnot haista ei lähde haju kuin rempalla.
- mie vaan
Voi olla peräisin suitsukkeista. Niiden haju tarttuu vaatteisiin.
- hertha
Haisevatko myös ne somalit, jotka eivät ole muslimeja, omituiselle?
- .............
samoin ku miehet suomessa käyttävät partavettä käyttävät hekin samoja kuin miehet täällä, mutta heillä on myös sellaista hieman erikoisen tuoksuista partavettä, jota ei varmaankaan edes suomesta saa..ja monet heistä käyttävät ainoastaan sitä. itse ihmettelin kerran samaa, ja kysyin, että mikäs tämä tuosu on.. ja se olikin hajustetta jota heidän maistaan saa. meistä se tietenkin täällä tuntuu vähän oudolta, koska emme ole tottuneet sellaiseen.. mutta siihen ku tottuu ni ihan kivan tuoksusta se on.. :)
- Jake.Waits
Siis haju voisi johtua joko
-huumeesta (hasis, hamppu tai khat)
-suitsukkeesta (mikä laatu, sitä ei sanottu...)
-hajuste, partavesi/'Eau de cologne' (mikä laatu, sitä ei sanottu...)
Bussissa vaimoni viereen on tullut tummaihoisia miehiä, ja hän sanoi, että he kaikki haisevat omituiselle, luotaantyöntävälle, ja että haju on ollut jokaisessa tapauksessa sama. Mikään partavesi se ei kuulemma missään nimessä voi olla. Itse en olisi siitä niinkään varma, sillä Muhammadkin itse ohjeisti sekoittamaan kamelin maitoa ja kamelin virtsaa...
Joten, edelleen, mikähän se hajun lähde nyt oikein mahtaisi olla? - Anonyymi
---------------------------------
- Anonyymi
hämärät piirit on juurikin näitä, kaiken irti repien pienien
miksi tähän vielä rahat annetaan, helvetin on huipussaan juoniuttaan - Anonyymi
Somalimiesten tapauksessa kyseessä on tavallisesti Khat.
- Anonyymi
Musta ja tumma iho haisee hirveältä. Haju on todella oksettavaa. Kaikki somalit eivät haise yhtä voimakkaasti. Jotkut jättävät hajun esim kahvihuoneeseen, niin, ettei siellä voi olla. Jo porraskäytävässä voi usein haistaa afrikkalaisen hajun.
- Anonyymi
Somppunaiset haisee kuukautisvereltä. Eivätkö osaa käyttää kuukautissuojia, vai onko sekin Koraanissa kiellettyjen listalla?
- Anonyymi
he eivät pese vaatteitaan usein. ei heillä ole pesukonetta ja eivät käytä pesutupaa,olen huomannut täällä kerrostalossa. haju tulee likaisista vaatteista ja myös musta iho haisee helpommin kuin ohut vaalea iho.
- Anonyymi00021
Orpon kainolat ei haise työperustaiselle hielle, vaan poliittiselle , krapulavoittoiselle huonon kunnon eritteelle.
- Anonyymi00022
Somalit haisee kun ruokavalio on tosi outo. Saattavat syödä rottia ja kaikkea mikä vaan liikkuu. Ajattele taksi kuskina somali kyllä auto haisee. Huhhh
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091320
- 45901
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50726Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r129674- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93473Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20470Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32458- 34457
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453- 49447
- 51445
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e85441- 5438
- 52403
- 42400