Minulla ei ole aikaisempaa kokemusta c-direktiivin veneistä, mutta haluaisin nyt ensi kesäksi hankkia tuollaisen pulpettiveneen. Sellainen sopisi parhaiten käyttötarkoituksiini!
Kunpi on parempi? Terhi 475 Twin C vai Buster? Eli tässä on nyt kaksintaistelussa alumiini-vene ja uppoamattoman rakeenteen omaava vene?
Kumpi on parempi? Kumman sinä valitsisit?
Kommentoikaa ja kertokaa oma suosikkinne!
Kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille!
Kunpi on parempi? Terhi 475 Twin C vai Buster? Eli tässä on nyt kaksintaistelussa alumiini-vene ja uppoamattoman rakeenteen omaava vene?
Kumpi on parempi? Kumman sinä valitsisit?
Kommentoikaa ja kertokaa oma suosikkinne!
Kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vastausta voisi hieman auttaa se jos kertoisit sen käyttötarkoituksen?
No ensisijaisesti tietysti kalastukseen mutta myös hyväksi yhteys-ja ajanviettoveneeksi. Tietysti muut ominaisuudet veneessä ovat vain plussaa!
Kuitenkin yhteys-veneenä Buster S on huonompi kuin Terhi 475 Twin C. Terhiin saa myös 5-henkilöä, toisin kuin Buster:iin vain 4.
Toivottavasti vastaaminen/kommentoiminen on nyt helpompaa!
Kyllä Buster on huomattavasti parempi. Sopii ainakin saaristoon hyvin. En oikein tiedä tosta terhistä. Näyttää kuvissa vähän huteralt. Muutenkin terhi ei oo kovin merikelponen.
Tuohon valintaan vaikuttaa paljon se missä venettä säilyttää. Jos vedät veneesi rantaan, niin silloin ehdottomasti buster. Jas taas venesi lilluu laiturisa tolppien välissä voit valita kuttapedrkkakiulun. Oma valintani on buster, mutta kieltämättä se on aallokossa hieman äänekkäämpi. Myös huonoon keliin lähdettäessä on jälleen valinta buster.
Hitsattu on parempi kukn niitattu.
Jos haluat tehdä vaikutuksen naisiin, unohda Buster. Hienommat rotunaiset eivät suostu moiseen säilyketölkki-työveneeseen edes astumaan. Ja silloin sinä et pääse astumaan.
Eli kaikilla jotka ajavat Busterilla, heillä on naisasiat kunnossa.
Tai miesasiat.
Nimenomaan. Itse pidän Busteria hätäjollana veneessäni. Ja kyllä minulla on miesasiat kunnossa. Toki olen timmissä kunnossa, en mikään kaljamahainen läski. Jos jonnekin pitää rantautua, niin lasken busterini ja ajan sinne. Ei haittaa kivikot tai kova merenkäynti lainkaan.