Suomussalmea ravistelee tuhoisien ketjukolarien sarja ja viitostie on osittain poikki. En tiedä mikä siellä on tilanne mutta onnettomuuksien uhriluku on kasvanut jo 36 henkilöön, joten olkaa varovaisia tienpäällä siellä vaanii pääkallokeli.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014022218064485_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014022218064485_uu.shtml
Vastaukset 32
Vanhimmat
Nää K. Päät eivät osaa ajaa ja niin helvetin kiire ei turva väliä ohitellaan miten sattuu kortti vaan pois niiltä aiheuttajilta ja liukkaan ajon kurssille marss!
Siinnähän on myös liikenteen vaarantaminen liukkauteen ei voi vedota eikä lumisateeseen vaan ajotapaan!
yleensä kun oikein elvistelee niin ei kauan tarvitse odottaa kun on itse kolarin aihettaja, näin se vaan menee.
Suomussalmea ei ravistele mikään? Ihmisten pitäisi ravistella omaa päätään ja sopeuttaa ajonopeus vallitsevan sään mukaiseksi. Riittävä turvaväli poistaisi kaikki ketjukolarit joka säällä. Suomi on aika harvaan asuttu maa, että pitäisi voida pitää riittävä turvaväli autolla ajettaessa.
Syrjäseudulla ei osata ajaa autolla. Heti kun vähän enemmän liikennettä niin alkaa pellit kolisee. Suomessa kehäkolmosen sisällä parhaimmat kuljettajat.
vaan miksi ne syrjäseutujen kolarit sattuvat lähes poikkeuksetta etelän lomaviikoilla?Ja senkerran kun etelässä ajelen satasen alueella mittarissa kymppi
yli,niin letka kertyy jälkeen ja ohittelijat tekevät käsimerkkejä?Sekö se on sen hyvän kuskin merkki ,se kohotettu keskisormi?
Van kaikkipa ne tuossa kolarissa oli etelän vellihousuja ja niitä "parhaimpia kuljettajia"!
Iltsikassa oli uusia valokuvia ketjukolaripaikalta niin jopas rupesi ravistelemaan.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288657450912.html?pos=ksk-trm-uuti-ostu
Tulkaa juntit hesaa ruuhkassa ajamista opettelemaan...
Mistähän nämä kiireiset suksiboxiautot kohti pohjoista ovat lähteneet?
Vae Hesassa ruuhkia ! Käyppä vaikka pari vuotta opettelemassa Moskovan liikennettä niin et puhu Suomen ruuhkista mitään,olen kokenut sen.Näyttäisi muuten kuvista että pitkillä kilvillä nuo kolariautot ovat,elikkä naapurista.
Helsingin ruuhkat?!?! Tämän täytyy olla jokin vitsi, vai onko palstalla joku junttieinari, joka ei ole käynyt oikeasti isossa kaupungissa? Helsinki nimisessä kylässä ei ole ruuhkaa nähtykään.
Missä ja milloin hesassa ruuhkia on?
36 kuollutta. Osanottoni omaisille!
jos tuo on huumoria,tosi sairasta,ainoastaan pellit paukkuu
Kaikki kuolivat osanottoni !!!
Tämä on vain elämää?
Kirkkoherra saapunut paikalle.uhreja tunnistetaan.
Stadin kundit vois opettaa lande paukkuja autolla ajamaan...
eikös siinä samassa mäessä tännepäen ajanna 15vuotta sitten perävaonun kansa ulos koko perhe ku risti tien vareella seisoo
Oikein "järkyttävä" uutinen, onko aloittajalla jotain vikaa asioiden suhteellisuuden käsittelyssä?
Etelänpellet tulee tänne kolaroimaan, mitä siitä?
Joka vuosi nämä asennevammaiset kitkarengaspellet tulevat kaahamaan ilman turvavälejä tänne.
Autotkin on ylikuormattuja yleensä, sitäkään ei kukaan valvo ja autojen omistajat ei osaa lukea tai eivät ymmärrä lukemaansa.
Suomi poikki puolivälistä ja etelän kuskit jatkaa siitä junalla, se olisi helppo ratkaisu.
"tuu hesaan ajamaan" on siellä muutama vuosi ajettu eikä tullut asennevammaa.
Kaikenlaista sitä kuuleekin, varmaan vaativin paikka autoilla maailmassa joku hesa?
Mikä helvetin mitta puu on että kun ajaa siellä toisten tunarien kanssa on muka parempi kuski?
Vika on kyllä ajotyylissä mutta myös Kainuun teiden aurauksessa tänä talvena. Se on ollut ihan surkeaa. Mikä on teiden kunnospitäjien vastuu aurauksen osalta kolareihin vai pääsevätkö niinku koira veräjästä? Turhan pitkään outtavat ennenkuin kalusto lähtee liikkeelle!
Ei kitkarenkaissa ole mitään vikaa. Olen niillä ajellut viitisentoista vuotta ja hyvin on mennyt. Vika on siellä hytissä, etupenkillä, kuskin paikalla.
Vetelät ei osaa ajaa. Turvavälit onnettomia kun ajetaan koko ajan toisten perseissä kiinni.
On kaksi asiaa jotka eivät mahdu samaan autoon, järki ja suksiboksi.
Kitkarenkaat ei sovellu kehä kolmosen pohjoispuolelle!!! Siihen vielä päälle huono kokemus uraisista ja jäisistä teistä!!
Anoppi se siellä kännykässä hoputtaa;)
Ei ainuttakaan uhria, kukaan ei edes ole loukkaantunut, ehkä vähän säikähtänyt ?!
Törkeää puhua uhreista !
,
ajelkaaha kajaani suomussalmi väliä niin pääsette ainaki todistaan älyvapaita siis täysin älyvapaita ohituksia ohi mennää vaikka olis keltaset viivat ja vastaan tulijoita tarkoituksena kuitata koko letka ja peipataan just siihen turvaväliksi kutsutulle alueelle
Ensin kärtetään pilluo, viikkokaosie perässä kuletaan paikasta toiseen ja pyllyö läpsitään. Sitten kun lopulta päästään panemaan niin mitä! Eiköön tuo pierun päästä kesken yhrynnän! Ole siinä sitten. Romantikko.
Onko totta, että pierun saa liekkeihin jos sitä sytkärillä sytyttellee? Next time Kalle sulta räjähtää persee tulleen kesken yhrynnän.
Etelän jupit tuli salmelle asti näyttämään miten ketjukolareita ajetaan........
Sama juttu aina kun lauhtuu. Iteki ajoin ulos tieltä. Onneks lumipenkkaan. Tie aivan jäässä. Missähän ne karhut on?
Onnettomuushetkellä ei mielestäni ollut mitään vikaa tiessä... Luminen tie oli mutta ei sellaisella kelillä voida ajakkaan 5m etäisyydellä edellisestä autosta 120km/h kitkarenkailla... Laittakaas hakkapeliitan 6/7/8 sarja alle ja 50metriä turvaväliksi niin, pötkitään jo pitkälle!!! PS vakuutusmaksut varmaan halpeneisi huomattavasti!