Feikkipostimerkit

kansiot tallella

Keräsin "postimerkkejä" joskus kakarana 90-luvulla ja suurin piirtein joka kaupassa myytiin näitä feikkipostareita paketissa, onko nuo nykyään polttokelpoista jätettä vai onko niillä edes minimaalista arvoa?

4

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • filantropisti

      Postimerkkien väärentäminen on laitonta joten eiköhän ne ihan aitoja ole..

      • filteltoo

        Kyseiset merki ovat lähes arvottomia hinta maksimissaan luokkaa 100 kpl 5€ tai jopa 1000 kpl 5€ arvottomimmista merkeistä.... Laitonta merkkien väärentäminen on vaan väärennösbisnes tälläkin alalla on hyvin yleistä ....jos aido merkitt maksavat 10000 tai 100000 € houkutus väärennösten tekemiseen on suuri


    • niin tietysti

      Eihän ne sentään väärennettyjä olleet. Suosioleimattuja kylläkin. Niitähän oli esim. DDR-, Tsekkoslovakia-,Puola-, Unkari-,CCCP-merkeissä yms. Ne tunnisti siitäkin, että liimapinta oli koskematon. Vastaaviahan nykyäänkin myydään esim. kotimaisia Helsingin EP-leimalla.

    • huomionarvoista

      Aivan, mutta länsisaksalaisissa merkeissä silti on siistimmät leimat (kuin lasertulostimen jälkeä). Siihen kun muutkin pääsisivät, mutta vielä on matkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4288
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2744
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2502
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      85
      1529
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1476
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1117
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      173
      965
    Aihe