yksinhuoltajat

fres

Kiinnostaisi tietää että miten te pärjäätte yksin vauvan/lapsen kanssa? Tuleeko koskaan ns. Romahtaminen, että ei jaksais. Itse olen 18v tuore äiti ja mietimme puolisoni kanssa että miten yksinhuoltaja nuoret jaksavat kun välillä tuntuu jo että kaksinkin hoitaminen on raskasta. Tai oikeastaan tämä raskauden tunne tulee vain kun vauva itkee eikä millään lopeta.

5

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tällinen käsitys..

      Näkisin asian niin että jaksan huomattavasti paremmin kuin moni jotka ovat suhteessa. Olen ollut yksinhuoltaja alusta saakka (melkein alkuraskaudesta asti)

      Olen kokoajan ollut yksin, kukaan ei ole missään vaiheessa jakanut mitään hoitovastuuta kanssani, joten olen "joutunut" pärjäämään yksin ja sitämyöden asenteenikin asiaan on aivan eri kuin kaksin lasta hoitavilla. En nyt siis tarkoita että yksin on helpompaa, mutta yksin siihen asiaan suhtautuu jo alusta asti aivan eritavalla.

      Tiedän montakin ihmistä jotka valittavat väsymystään vaikka heitä on vanhempina kaksi. ITse en ole valittanut ollenkaan. Pärjään vallan mainiosti lapsen kanssa, yöheräämiset ovat jo rutiinia ja päivälllä nukun samaan aikaan kun vauvakin nukkuu. Tätä on jatkunut nyt n. vuoden verran. Alussa kun oli itkuisuutta, niin muutaman kerran tuli sellainen että "Olisit jo hiljaa, en jaksa enää tuota itkua" mutta tälläinen on varmasti tullut jokaiselle jonka lapsi on yöllä huutanut useamman tunnin putkeen, oli se toinen siinä tai ei.

      Enemmän olen kuullut pariskuntien valitusta jakasamisesta. Yksikin on suoraan sanonut, että ihmettelee kuinka yhärit pärjää (ei tiennyt että ole yh) ja sitten toinen että päähajoaisi jos ei jokapäivä pääsisi johonkin kun mies on tullut töistä

    • annaavv

      Olen 18 vuotias , 2-vuotiaiden kaksosten yksinhuoltaja äiti.. Kyllä rankkaa on ollut ja monesti romahtanut, voimat täysin mennyt , mutta olen pärjännyt hyvin ja saanut tarpeen tullen tukea vanhemmiltani ja heistä onkin ollut suuri apu! Kertaakaan en ole katunut enkä vaihtaisi yhtään hetkeä pois tyttöjen kanssa :)

    • Alkusoittoa vasta

      Itse tein iässäsi jo kahta raskasta työtä ja täällä valitetaan ettei ettei jaksa kaksin yhtä kääröä kotona hoidella.

      Kaikki mukavuudet ja koneet kun on nykyään niin täytyy ihmetellä vaan mitä pullamössö sukupolvea oikein olette.

      Kamalaa katsella jo talon kokoisia teinejä tuuppaamassa rattaita niin et perän takaa ei näy mitään mitä se edessään tuuppaa.

      En olisi perseaukisena kehdannut tuupata lasta vanhemmilleni hoidatutettavaksi ja elätettäväksi. Aika röyhkeää touhua.

      Teini juhlii yhteiskunnan tuilla vanhempien hoitaessa ja avustaessa. Ne sanovat et vanhemmat mielellään hoitaa, justniin, kun ne pakotetaan siihen. Ei vanhempien tarvitse enään miettiä mihinkä vapaa- aikansa ja rahansa käyttäisivät kun teini päättää sen. Näin toimii sosiaalisilta taidoiltaan täysin kehittymätön täynnä itseään oleva ääliö ja löytyyhän näitä iäkkäämmistäkin niin ettei sen aina tarvitse välttämättä teini- ikäinen.

      Eikö sitäkään tiedetä et saattaa se kakara huutaa 24h putkeen ja odotas vaan kun se alkaa kiljumaan. Kannattaisi mennä kouluihin ja päiväkoteihin tutustumaan siihen meteliin. Monet ovat siellä töissä eikä voi käyttää korvatulppia. Eikö satu naapurissakaan olemaan tramboliinia , jot olis saanut vähän esimakua siitä kiljunnasta ja rääkymisestä.

      • Eeef

        Itse olen lapsen synnytyä vienyt lapsen hoitoon vain kahdeksi yöksi sekä pariksi tunniksi jos on pitänyt mennä käymään jossain


    • Miesope

      Ne todelliset haasteet tulevat kyllä eteen paljon myöhemmin kuin lapsen ollessa alle yksivuotias. Jos ongelmia on jo siinä vaiheessa, niitä varmasti on myöhemminkin.

      Realiteetit iskevät esiin lasten ollessa kouluikäisiä. Kuvioissa on ehkä jo uusi kumppani tai peräti useampiakin vaihtuvia. Ammatti pitää hankkia ja lapsen ylläpito maksaa. Jos lapsi oireilee, on ehdittävä auttaa häntä. Voi olla ongelmia koulun kanssa, kuten usein onkin, koska varsinkaan pojat eivät näytä äitejään tottelevan. Pojat pompottavatkin yksinhuoltajaäitejä mennen tullen jo alakouluikäisinä. Työssä nähty lukemattomia kertoja.

      Palataan asiaan 10-12 vuoden kuluttua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      79
      4313
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2758
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2597
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      16
      2445
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      112
      2404
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      110
      2204
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2161
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      619
      1991
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1955
    10. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      32
      1706
    Aihe