Löysin tämän ja luin sen mielestäni jo kohtuullisen tarkasti:
http://www.rikosseuraamus.fi/material/attachments/rise/jarjestyssaannot/6E0j1WsfH/Mikkelin_vankilan_jarjestyssaanto.pdf
Saisiko joltain vankilassa istuneelta tai vankeinhoitoalan ihmiseltä täsmennystä alla esittämiini kysymyksiin?
Näköjään mitään missä on kovalevy/muistikortti tms. ei sallita. :(
Sinne siis meni lähes kaikki nykyaikaiset musiikin kuuntelu mahdollisuudet.
Kirjojakin voi ottaa mukaan max. kolme kpl. kerrallaan.
DVD/CD levyjä 10 kpl. (ei itse poltettuja) joten mp3 tiedostojen polttaminen DVD:lle ei ole sallittua... huoh... verkosta streamaamisesta puhumattakaan.
Okei, jonkinlaisen soittimen ja kuulokkeet voisi sentään saada otettua mukaan, "tarkastuksen" ja "sinetöimisen" jälkeen.
Ote kiellettyjen objektien listalta mitä "ei ehdottomasti saa haltuun":
-MP3 –soittimet ja elektroniset- yms.muistiot, joissa on tallennusmahdollisuus
-pienikokoiset nauhurit, mp-3 soittimet, joissa on äänitysmahdollisuus.
-langattomat kuulokkeet.
-pelikoneet, joissa on verkkokortti tai kovalevy
1. Eli onko niin että langalliset kuulokkeet olisivat sallittu?
2. Entä mp3 soitin millä itsellään ei voi tallentaa (tarkoittaakohan tuo sitä että olisi OK jos sitä ei voi käyttää sanelukoneena?) ja missä ei ole kovalevyä/muistikorttia.
Pitäisikö tuo tulkita niin että mp3 soitin missä käytetään laitteen OMAA muistia eikä korttia, olisi OK koska kaikkia mp3 soittimia ei yksiselitteisesti heti kielletä?
Ehdottomasti kiellettyjä ovat myös "sähköllä toimivat laitteet, joissa on irrallinen muuntaja" -eli siinä meni taas monta mahdollisuutta järjestää jotain järjellistä ajankulua.
3. Näin musiikin tekijänä kun mua kiinnostaisi parantaa koskettimien soittotaitoani vankilassa niin voiko kiipparin mikä toimii pattereilla ja missä on kuulokeliitäntä, otttaa mukaan?
Patterien ts. akkujen laturi siihen soittimeen olisi tuon ohjeen mukaan kielletty jos siinä on se laitteesta irrallinen laturi.
Onneksi niitä löytyy suoraan pistorasiaankin liitettäviä malleja.
Oppaasta löytyi vielä tällainenkin kohta:
" VankL 9 luvun 1 §:n 1 momentin 1 kohdan mukaan vangin haltuun ei anneta
esineitä tai aineita, joista aiheutuu vaaraa henkilön turvallisuudelle. Tällaisia ovat
ampuma- ja teräaseiden, räjähdysaineiden ja kaasusumuttimien lisäksi mm.
ponnekaasulliset aerosolivalmisteet ja myrkyt. Tällaisia ovat myös kemikaalit,
joiden aineyhdiste mahdollistaa räjähdysaineiden valmistamisen, kuten
vetyperoksidia sisältävät hiusvärit sekä litium-paristot. "
Eli patterienkin suhteen saa siis olla tarkkana.
4. Onko vaarana että kaikki patterit / akut kielletään jos henkilökunta ei jaksa tehdä eroa litium patterin ja jonkin muun patterin välillä?
Vähän tarkennuksia, mitä saa mukaan vankilaan?
13
3759
Vastaukset
- gardener
Ensimmäisestä vastauksesta tuli mieleen sellainenkin piirre vankiloista että siellä taitaa tosiaan olla se yhteiskunnan pohjasakka vahvasti edustettuna... mielenterveysongelmaiset sekä pahasti väkivalta- ja päihdeongelmaiset jne. :(
- Rse
Mikään noista ei sallittu ps 1ja2 partakone siinähän ne monessa vankilassa musiikki huoneet missä voi harrastaa bändi toimintaa riippuen millä osastolla olet,,,kitaroiuta löytyy talon puolesta
- Hullu Puutarhuri
Rse kirjoitti:
Mikään noista ei sallittu ps 1ja2 partakone siinähän ne monessa vankilassa musiikki huoneet missä voi harrastaa bändi toimintaa riippuen millä osastolla olet,,,kitaroiuta löytyy talon puolesta
Ohoh, tuota en ollut kuullutkaan. Tällä olisi kyllä suuri merkitys itselleni jos istumaan joudun. Varsinkin jos joku kosketinsoitin löytyy -jos ei niin voisin vaikka lahjoittaa jonkun omistani siihen käyttöön.
- Rse
Dvd soitin löytyyyleensä sellistä talon puolesta........
- S-O-S
radioamatööreiltä ainakin on kielletty radiolähettimet ja tehovastaanottimet. morsetuslaitteitakaan ei saa. on tarkistettu
- keravalle iphone
Onks kännykätki kielletty?
- Hyvää matkaa.
keravalle iphone kirjoitti:
Onks kännykätki kielletty?
Oma kännykkä on kielletty.
Lusimiskännykän iPhone 5 saat talon puolesta kun menet sisälle. Ensin menet narikan ja saunan kautta, sen jälkeen selllissäsi on sänky pedattuna, siivottuna, tervetuliaiskahvit termarissa, on sellin pöydällä iPhone 5 avaamattomassa laatikossa.
Siinä on myös lista josta voit valita sim korttiisi puhelinnumeron, jonka alkuosa on 090-10010XXX elikkä 2 tai 3 viimeistä numeroa ovat sellisi numero. Jos asut sellissä 123 se tulee tuonne hännille.
Mikäli vaihdat selliä kesken lusimisen, joudut tietysti vaihtamaan sim kortin.
Hyvää matkaa nuppulaan. - siistii
Hyvää matkaa. kirjoitti:
Oma kännykkä on kielletty.
Lusimiskännykän iPhone 5 saat talon puolesta kun menet sisälle. Ensin menet narikan ja saunan kautta, sen jälkeen selllissäsi on sänky pedattuna, siivottuna, tervetuliaiskahvit termarissa, on sellin pöydällä iPhone 5 avaamattomassa laatikossa.
Siinä on myös lista josta voit valita sim korttiisi puhelinnumeron, jonka alkuosa on 090-10010XXX elikkä 2 tai 3 viimeistä numeroa ovat sellisi numero. Jos asut sellissä 123 se tulee tuonne hännille.
Mikäli vaihdat selliä kesken lusimisen, joudut tietysti vaihtamaan sim kortin.
Hyvää matkaa nuppulaan.Kiitti hei, nyt helpotti
- Anonyymi
Niin tietenkin kohtullinen määrä tavara että ne mene käsimatka tavarana kun pääset sivillin.
Mitä sinä kuntelet nillä kuulokkeeille mitä otat sinne muukan kun siellä ei ole mitän mitä nillä voi kunella ?
Se hän on rangaistus joten kaikki hauskan pito on kieletty paitsi television katselu kun tv löyty talon puolesta myös radio löyty talon puolesta.
Monta kanava sinä kuiteskin näky mutta ei telkkarista ikinä tule juuri mitän hyvä paitsi uusintoja.
Mutta se hän on se rangaistuksen idea että ei saa tulla lian hyvä ohjelma telkkarista että ei vangeilla olisi lian hauska.
Dvd soitin ei enä löydy kun ei nittä kukan enä nykyän käyttä se oli eri asia vuonna 2006 kun se oli talon puolesta.
Ennen saai pitä langattomat kuulokkeet mutta ennen oli ennen ja nyt on nyt.
Ja sitä paitsi mitä sinä nillä kuntelet ? - Anonyymi
Saa ottaa vaatteita
- Anonyymi
Parasta kun et ota mitään, vaan kärsit kunnolla tekemäsi rikoksen kuin mies !
Joku sanoisi, että ota tummelia mukaan ja naati. Ei kannata ottaa, tummeli purkki narikassa aiheutta vaan lisää ongelmia, sen jälkeen olet tummeli kari, tai ritva. - Anonyymi
Vuangkilaan ei suaapi lampsukkaa.
- Anonyymi
Tangat.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986158KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495627Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei572663Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072088Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071788- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801277- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331038