Eli suunnittelen lähtöä USA opiskelemaan lukion jälkeen ja mua kiinnostaa tällainen kysymys: eli jos suoritan kaikki tarpeelliset kurssit suomen lukiossa saan lukion päättötodistuksen mutta tarvitseeko mun kirjoittaa mitään aineita? Eli aion koko tutkinnon suorittaa USA ja niiden lukiossa/high schoolissa ei ole kirjoituksia joten tarvitseeko mun tehdä niitä täällä?
Lukion suorittamisesta
3
134
Vastaukset
- usa mom
Yliopistoon ei voi hakea ennekuin on ylioppilastodistus taskussa. ja jos luulet helpommin sen saavasi USAssa niin ota huomioon etta taalla ei ole kirjoituksia mutta arvosanasi koko lukioajalta katsotaan ja lasketaan. Jos olet muutaman vuoden nukkunut paa pulpetissa niin voi olla vaikea pasta mihinkaan.
Sitapaitsi et paase mihinkaan High Schooliin mitaan tutkintoja suorittamaan koska perheesi ei ole minkaan koulupiirin asukas eika ole mitaan veroja taalla maksanut.
Joten dream on ja odottele sita aikaa kun paaset hakemaan yliopistoon. Ensin pitaa valita paikka ja taalla yleensa haetaan 3-4 paikkaan etta edes jonnekin paasee, jokainen hakemus maksaa $50-75.
Tarvitset hyvat arvosanat, kielikokeen, suosituskirjeita ja englanniksi kirjoittamasi aineen missa selitat miksi juuri sinut pitaisi valita.
Vielako kiinnostaa ja "olet lahdossa"?- Mkjgfcyvjuf
Juu kyllä kiinnostaa ja tiesin jo kaikki nuo asiat. Asun tällä hetkellä Jenkeissä vaihto oppilaana ja olen paikallisessa high schoolissa. Kysymykseni oli suomen lukiosta, ei usan. Eli tarvitseeko suorittaa Suomessa niitä kirjoituksia vai riittääkö että suoritan vain ne 75 kurssia jotka Suomessa tarvitsen?
- 1978
Mkjgfcyvjuf kirjoitti:
Juu kyllä kiinnostaa ja tiesin jo kaikki nuo asiat. Asun tällä hetkellä Jenkeissä vaihto oppilaana ja olen paikallisessa high schoolissa. Kysymykseni oli suomen lukiosta, ei usan. Eli tarvitseeko suorittaa Suomessa niitä kirjoituksia vai riittääkö että suoritan vain ne 75 kurssia jotka Suomessa tarvitsen?
Omituisesti kirjoitit kun sanoit lahtevasi USAaan opiskelemaan, oletukseni oli etta asut Suomessa. Luehan tuo ensimmainen kirjoituksesi uudelleen, saatko siita itsekaan selvaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem432770- 201633
Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k281267Helvetistä ei ole paluuta
Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku3471196- 621157
- 49968
Järjetön Topi-ilta
Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan20929- 46838
Miksi nainen nukut huonosti
Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo62815- 45810