Lukion suorittamisesta

Noh?

Eli suunnittelen lähtöä USA opiskelemaan lukion jälkeen ja mua kiinnostaa tällainen kysymys: eli jos suoritan kaikki tarpeelliset kurssit suomen lukiossa saan lukion päättötodistuksen mutta tarvitseeko mun kirjoittaa mitään aineita? Eli aion koko tutkinnon suorittaa USA ja niiden lukiossa/high schoolissa ei ole kirjoituksia joten tarvitseeko mun tehdä niitä täällä?

3

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • usa mom

      Yliopistoon ei voi hakea ennekuin on ylioppilastodistus taskussa. ja jos luulet helpommin sen saavasi USAssa niin ota huomioon etta taalla ei ole kirjoituksia mutta arvosanasi koko lukioajalta katsotaan ja lasketaan. Jos olet muutaman vuoden nukkunut paa pulpetissa niin voi olla vaikea pasta mihinkaan.
      Sitapaitsi et paase mihinkaan High Schooliin mitaan tutkintoja suorittamaan koska perheesi ei ole minkaan koulupiirin asukas eika ole mitaan veroja taalla maksanut.
      Joten dream on ja odottele sita aikaa kun paaset hakemaan yliopistoon. Ensin pitaa valita paikka ja taalla yleensa haetaan 3-4 paikkaan etta edes jonnekin paasee, jokainen hakemus maksaa $50-75.
      Tarvitset hyvat arvosanat, kielikokeen, suosituskirjeita ja englanniksi kirjoittamasi aineen missa selitat miksi juuri sinut pitaisi valita.
      Vielako kiinnostaa ja "olet lahdossa"?

      • Mkjgfcyvjuf

        Juu kyllä kiinnostaa ja tiesin jo kaikki nuo asiat. Asun tällä hetkellä Jenkeissä vaihto oppilaana ja olen paikallisessa high schoolissa. Kysymykseni oli suomen lukiosta, ei usan. Eli tarvitseeko suorittaa Suomessa niitä kirjoituksia vai riittääkö että suoritan vain ne 75 kurssia jotka Suomessa tarvitsen?


      • 1978
        Mkjgfcyvjuf kirjoitti:

        Juu kyllä kiinnostaa ja tiesin jo kaikki nuo asiat. Asun tällä hetkellä Jenkeissä vaihto oppilaana ja olen paikallisessa high schoolissa. Kysymykseni oli suomen lukiosta, ei usan. Eli tarvitseeko suorittaa Suomessa niitä kirjoituksia vai riittääkö että suoritan vain ne 75 kurssia jotka Suomessa tarvitsen?

        Omituisesti kirjoitit kun sanoit lahtevasi USAaan opiskelemaan, oletukseni oli etta asut Suomessa. Luehan tuo ensimmainen kirjoituksesi uudelleen, saatko siita itsekaan selvaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1924
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1670
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1276
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      63
      1192
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      998
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      893
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      886
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      862
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe