Finniäsi puristellessa mietihän sitä!

diamies nyt ja aina

Olinkin jo unohtanut, että tänne rääpii visvaansa teinipojut ja googlauksen "mestarit"! Valokuvauksen perusteista ei ole tietoa, mutta halua ilkeilyyn ja typeryyteen on kova.

Joku epäilee tietsikkan käytön pelkoani. Sille kerron, että 1980- luvulla kokosin itse ensimmäisen 286 ja 386 PC:ni, joten sinä et silloin vielä sontinut pitkin lattiaakaan!
Silloin, kun sinä sen ruikkusi matolle väänsit 1990- luvulla, vastasin erään vakuutusyhtiön it-laitteiston asennuksesta! Finniäsi puristellessa, mietihän sitä!

18

217

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Todella suuria saavutuksia diamiehellä. Ei tässä nyt muutkaan kaikki ole ihan kapaloiässä, siis siinä ensimmäisessä. Nythän se on taas lähenemässä kun ja jos ikää vielä siunaantuu lisää.

      Olen minäkin -80 luvulla ja aiemminkin koonnut ja rakennellut yhtä ja toista mutta valokuvausta olen harrastanut jostain -60 luvun alusta joskin alkuun vaatimattomilla välineillä ja järkkäriin olen päässyt käsiksi vasta -70 luvun alussa.

      En tiedä mitä valokuvauksen perusteita minulta puuttuu mutta varsin hyvin aikoinaan pärjäsin mustavalkoisen osalta ihan omalla vessalabralla ja myöhemmin värin alkaessa kiinnostaa jouduin tosin luottamaan ammattilaisten kehityspalveluihin. Diakaan ei ole vieras sillä on niitä muutama tuhat tuolla laatikoissa joskin nykyään aika harvoin katsottuina.

      En ihan ymmärrä mistä sen herneen nenääsi sait mutta niistä niin yleensä se tulee sen liman myötä pois ja olo paranee.

      Kyllähän diaa vieläkin saattaa käyttää mutta paljon monipuolisempaa on siirtyä digiin vaikka siinä ykkösiä ja nollia onkin. Noilla ykkösillä ja nollilla kun on niin monta mahdollista järjestystä ja yhdistelmää jotta ihan ihmettelyksi pistää aika ajoin. Nuo ykköset ja nollat vastannevat niitä dian ja negan hopeasuolakiteitä joten ei se paljoa ole muuttunut periaatteessa.

      • diamies nyt ja aina

        Jaa, se olitkin sinä työeläkeläinen, joka epäilit tietsikkaosaamistani! Sehän on mukavaa seitsenkymppiseltä antaa omat pelkonsa ikäkaverilleen! Oletko limassasi sekoittanut hernekeiton ja bostik- liiman nenääsi?


      • diamies nyt ja aina kirjoitti:

        Jaa, se olitkin sinä työeläkeläinen, joka epäilit tietsikkaosaamistani! Sehän on mukavaa seitsenkymppiseltä antaa omat pelkonsa ikäkaverilleen! Oletko limassasi sekoittanut hernekeiton ja bostik- liiman nenääsi?

        Minulla ei isommin ole pelkoja jos maailmanloppua ei oteta huomioon ja senkään en ole antanut elämääni haitata. En aio alkaa pelkäämään edes diamiestä vaikka oletkin jo kalkkeutunut ja uutta oppimaton!


      • 65546543113
        Työeläkeläinen kirjoitti:

        Minulla ei isommin ole pelkoja jos maailmanloppua ei oteta huomioon ja senkään en ole antanut elämääni haitata. En aio alkaa pelkäämään edes diamiestä vaikka oletkin jo kalkkeutunut ja uutta oppimaton!

        o8uik,8iokul
        24.2.2014 10:53
        0
        Sulje
        Mitä sinä pyrit mäkättämään valokuvauksesta avartavaa? Minä ainakin vain vittuilen.

        VASTAA
        Facebook
        Twitter
        share email
        share url


      • käytöstavat
        diamies nyt ja aina kirjoitti:

        Jaa, se olitkin sinä työeläkeläinen, joka epäilit tietsikkaosaamistani! Sehän on mukavaa seitsenkymppiseltä antaa omat pelkonsa ikäkaverilleen! Oletko limassasi sekoittanut hernekeiton ja bostik- liiman nenääsi?

        Täällä on taas yksi vaippojen vaihtoa odotteleva vanhus.
        Huomenna tai ehkä ylihuomenna, lupaan.


    • Lukutaitoinen

      Paljon onkin tuo diamies nyt ja aina mielestään saanut aikaan, mutta jos se hasseli vain pölyttyy hyllyllä niin ei se auta kuvaamiseen yhtään vaikka normaalin valon kolmen päävärin lisäksi löytäisit kymmeniä harmaasävyjä joita mielikuvituksessasi nimität lisäväreiksi...

      Valon perusteet lienee myös pölyttyneet...

      • ujui7ik7

        Polioaivomammainen?


    • Joonas Koo

      Puuttumatta eläkeläisen ja diamiehen ainaiseen toistensa nälvimiseen, palsta lukeneena kerron havaintoni.
      Kummankin kirjoituksissa on puolensa ja asiatietonsa. Diamiestä tuskin monikaan järkevät täällä päihittää hopealle kuvauksessa (pois lukien nälvi) ja eläkeläinen on varmasti lukenut digikamerojen ominaisuudet mieleensä hyvin.
      Se, että joku on digikameransa kanssa luulossa, että se tekee autuaaksi ja vain oikeita kuvia on väärässä. Digi on tosiaan vain sähköisän datan kanssa pelaamista. Diamiehen touhu on sitä alkuperäistä valon ja herkkien kemikaalien kanssa touhua. Lisäksi hän katsoo isosta helmiäisestä kuvaa, joka on jotakin aivan muuta, kun töllön 1200x1800!

      Tähän palstan ikuinen nälvi-poju sitten varmaan jatkaa?

    • Diallekin kuvannut

      Viime päivien kirjoituksesi näillä palstoilla eivät ole avanneet lukijoille juuri mitään valokuvauksen saloista, kuvaapa itse kukin sitten hopealle tai puolijohteille. Itselläni on kokemusta molemmista. Pimiössä aloin touhuta jo noin 50 vuotta sitten.

      Sen sijaan tekstisi ovat avanneet varsin avoimen kuvan mielenmaisemaasi, ja se kuva ei ole kovinkaan kaunis.

      • o8uik,8iokul

        Mitä sinä pyrit mäkättämään valokuvauksesta avartavaa? Minä ainakin vain vittuilen.


    • harrastelijavanhus

      Em. papoissa on kuitenkin yksi merkittävä ero. Diamies lienee ainoa laatuaan.
      En tiedä enkä usko kenenkään muun kuvanneen dianegatiiville. Se on hatunnoston arvoinen uutta luova suoritus päävärien lukumäärästä ja visvafinneistä riippumatta.

      Saanemme lukea vielä monia suuria viisauksia jos lääkitys saadaan kohdalleen.

    • Ihan vain

      toteamuksena antaisin sellaisen neuvon että kehitysnesteiden vaikutuksen alaisena ei kannattaisi kirjoitella...

      • 555959859898

        o8uik,8iokul
        24.2.2014 10:53
        0
        Sulje
        Mitä sinä pyrit mäkättämään valokuvauksesta avartavaa? Minä ainakin vain vittuilen.

        VASTAA
        Facebook
        Twitter
        share email
        share url


    • ladamies nyt ja aina

      "Silloin, kun sinä sen ruikkusi matolle väänsit 1990- luvulla, vastasin erään vakuutusyhtiön it-laitteiston asennuksesta! Finniäsi puristellessa, mietihän sitä! "

      oliks se joku vaippavakuutusyhtiö?

    • Ei hyvältä näytä

      "diamies nyt ja aina" tuntuu olevan tohtoria vailla.
      "Työeläkeläinen" taas kirjoittelee ihan asiaa.

    • Take it easy

      Kun tuota ikääkin tuntuu kertyneen ja on jämähdetty dia-aikaan niin SO WHAT!
      Mutta on aivan turhaa käyttäytyä sopimattomasti muita kohtaan valokuvauksen harrastajien internetsivustoilla!

      Kyllä me muutkin olemme ensimmäiset PC:mme kasanneet ja mutamia satoja dioja napsineet. Nyt taskussamme on tehokkaamat tietokoneet kuin firman ATK-salissa silloin ennenvahaan.
      Ajat muuttuvat ja diat digitalisoidaan ennekuin diaprojektorit museoidaan.

      Valokuvauksen tulisi auttaa myös katkeroituneita jämähteneitä kiukkuisia diamiehiä näkemään maailmassa uusia mahdollisuuksia.

      Vanhuuden ongelmista voi purkautua aivan toisilla sivuilla.

      • iki7ki788iolu9

        Siis vieläkin lisää Räkä-räkä-räkää sulta?


      • o8uik,8iokul 24.2.20

        o8uik,8iokul
        24.2.2014 10:53
        0
        Sulje
        Mitä sinä pyrit mäkättämään valokuvauksesta avartavaa? Minä ainakin vain vittuilen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      816
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      551
    10. 69
      530
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe