Verotuksesta.
Onko meidän päättäjät epätäydellisiä näissä elämämme tärkeissä asioissa???
Keksikää vastauksia- kommentteja, mitä vaan joka sopisisi tähän
keskusteluun... Kova oli työni .pokasahalla puita kaadoin..
SVEITSI on rikkaampi,kuin SUOMI johtuen SUOMEN kovasta -
44
564
Vastaukset 44
- "rosvot kiinni " san
Vennamo aikoinaan,,,
muutamalla perheellä suomessa on koko suomen omaisuus hallinassa, koko suomi todellisuusessa 99% on köyhiä, koska nämä suomen 20 perhettä omistaa koko suomen omaisuuden,
siksi onki tärkeää ottaa heiltä omasuuss valtionhallintaan,
silloin suomi ei olisi köyhä ja valtiovoisi velkansamaksaa
koko suomesta tulisi hyvinvointivaltio hetkessä,
ON VÄÄRIN että muutama perhe on saanu riistää kansamme rahat omaan taskuunsa,- Anonyymi00024
TÄYSIN SAMAA MIELTÄ ,,,,
ON VÄÄRIN VAIN MUUTAMT OVAT KÄHMINEET SUOMEN VALTION RAHAT JOPA VELKA MILJAARDITKI OHJAILLEET OMIIN TARKOTUKSIINSA , tooooosi kieroa sakkia,
ja kansa käsrii köyhydessä,
- toteaja
Kyllä on helppoa kun osaa!
;-))) On toki paljon muita seikkoja, jotka eroittaa rikkaan Sveitsin maastamme, kuin verotuksemme.
Sveitsi kuuluu Euroopassa varhaisimpiin asutusalueisiin, jo rikkaan luotonsa perusteella. Maa on ollut tunnettu juustotuotannostaan, teollisuudessa kelloista, koneenosista ja elektroniikasta.
Sveitsi ei ole sotiin osallistumisella joutunut jälleenrakentamaan, maksamaan sotakorvauksia, kuten Suomi, jos näitä kahta nyt yleensä voidaan verrata toisiinsa.
Hallintomuoto on aivan poikkeuksellinen 26 Kantonin ollessa suht. itsenäisiä, asevelvollisuuskin koostuu vain 90 päivän koulutusjaksosta jaksosta, jonka jälkeen kolmen viikon osallisuminen joka toinen vuosi. Ase kuuluu kotireserviläisen varusteisiin, ilman ammuksia:)
Myös Sveitsin alpit ovat perinteisiä turistien hiihtokohteita alppimajoineen, jotka tuovat tuloja jatkuvasti.
Sveitsin pankkien toiminta ilmeisesti suosii rahansijoittajia, jonka vaikutusta talouteen en tunne, mutta mm.rahakkkat (onko sama kuin rahanpesu) ja juutalaiset, sijoittivat varojaan Sveitsin pankkeihin ennen holokaustia, on tunnettua.
Ihmeen toimiva on tuo Kantonien muodostama hallinto, jossa ei maan päämiestä tarvita lainkaan!- uatu
Korjattakoon eräs yleinen harhaluulo:
Sveitsin valtio on köyhä, mutta sveitsiläiset ovat rikkaita. - mielelläni asuisin
"Suomen valtio on köyhä, mutta sveitsiläiset ovat rikkaita"
Jaa a. Onko Himalaja tällä logiikalla rikas, mutta nepalilaiset köyhiä.
Sveitsissä asuu ja elää hyvin paljon muualta muuttaneita työntekijöitä. He eivät ole rikkaita, mutta tulevat palkaallaan toimeen.
Arvelen, että sveitsissäkin on oma aristokratiansa ja eliittinsä ja että tuloerot olisivat suomalaisten vastaavia suuremmat.
Sinisirkku totesi jo oleellisimman; sveitsiläiset ovat saaneet pysyä sotien ulkopuolella satoja vuosia. Sekin, että sveitsiä pidettiin turvallisena kultavarantojen paikkana sotien aikana.
Saksasta tuotiin autolastittain kultaa "vuorenpeikkojen" pankkeihin. Osa sinne varmasti jäi. Tuskin niiden määrää annetaan julkiseen tietoon.
Perinteisesti alppimaissa ollaan työteliäitä ja säästäväisiä. Yhteiskunnan tuella eläviä siellä katsotaan hyvin arvostellen.- korjaus ed.
Tarkoitin tietenkin sveitsin valtio on köyhä, mutta sveitsiläiset rikkaita.
- äänestäjä
Sveitsin maahanmuuttovastainen äänestys osui hivenen omaan nilkkaan.
Saksalaisistakin tuli ”mamuja”. Moni ala toimii saksalaisten ammattilaisten asiantuntemuksella. Heillekin rajat ovat kiinni. Moni firma häipyy maasta.
Talous ei pyöri ilman ulkomaalaisten työvoimaa ja ulkomaalaisia markkinoita.
Ans kattoo, kuis käy - Mkariina ek
Oli jonain päivänä dokkari USA:sta, jossa 400 ihmistä omistaa 50 % maan varallisuudesta ja maksaa tuloistaan veroa 15 %. Loppu 50 % on jakautunut maan 150 miljoonalle muulle ihmiselle, ja heidän veroprosenttinsa on kaksinkertainen.
Rikkaat lobbaavat senaattoreita ja parlamentin jäseniä niin hyvin, että verolait pysyvät edelleen näin edullisina ja konservatiivit pystyvät torppaamaan kaikki Obaman esittämät muutokset kuten terveydenhuollon uudistuksen.
Kaksi aikaisempaa presidenttiä on ollut allekirjoittamassa näitä lakeja, ja nyt ovat demokraatit voimattomia.
Nyt osa äänestäjistäkin on mennyt konservatiivien puolelle, ja miksi ei, kun heidän veronsa ovat niin korkeat. Eivät vain huomaa, että ne 400 eivät tule hyväksymään mitään verolakeja, jotka veisivät heidän etunsa. Köyhät maksakoot.
Rikkaat maksavat itselleen uskollisten ehdokkaiden vaalirahoitukset.
Ukrainassa presidentti on paljastunut tosi ökyrikkaaksi öykkäriksi, jonka kylppäreissäkin on kullatut hanat.
Meillä on tapana syyttää hallituksiamme liiallisesta verotuksesta. Ainakaan eivät päättäjät meillä pysty riistämään niitä itselleen.
Nyt on nostettu isokenkäisten vuokratuistakin kova mekkala. On kuitenkin vain puhe ehkä tuhatalappusesta kuussa.
Pieniä ovat meillä etuisuudet. - tiedämme
Ihmetyttää tuo tosirikkaiden suomalaisten edunsaanti. Mm. B. Walhroos saa maataloustukea ehkä eniten suomalaisista.
Eihän näitä tukia jakava instanssi ole mikään sosiaalitoimisto, eipä tietenkään. - oikaisu3
Taas väärää tietoa, Wahlroosin tilakoko on vasta 49 sijalla suuruusluokassa Suomessa. Viljelyspinta-alan mukaan
Valtio & Eu maksaa maataloustuet. - silmäpussit roikkuu
Ai persana kun mokasin. Kuulin tuon Nallen sijoituksen korkeilta persutahoilta. Nielen kuitenkin väärän tiedon postaamisen stoalaisen tyynesti. Tänäinen nettimokani yltää vasta sijalle 69; niin paljon olen tänään möhlinyt.
Emäntäkin sanoi, ette ellet olisi haissut niin pahalle, niin olisit voinut jäädä pötköllesi lopuksikin päivää, nyt oli pakko ukko pystyyn haukkua.- Anonyymi00011
merihuisku kirjoitti:
Siellä on voimassa laki,mitä nyt yritetään tehdä Suomessa..
Siis vanhusten hoito asiassa.Olin Sveitsissä sairaanhoitajana. Työ oli äärettömän raskasta ja perusteellista. Kaikki potilaat nostettiin 2 kertaa ylös ja sängyt pedattiin. Kaikki oli millin tarkkaa. Aamuksi laadittiin työlista,johon merkittiin lähes minuutilleen kuka mitäkin teki. Yövuoro kesti vähintään 7 pv ,joskus 2 vk, saattoi kestää jopa 3 vk ilman yhtään vapaapäivää. Tauot oli tarkkaan määritelty ns. Znuni tauko aamulla kesti tasan 20 min, aamiainen oli aina sama ,kuppi necafia, semmeli voideltuna voilla ja marmeladilla. Kaikki poltti tupakkaa,yleisissä tiloissa. Kun professori tuli kierrolle hänellä suuhusi tupakka suupielessä ja osastonhoitaja käveli perässä keräten harjalla tuhkia Maa on hyperkonservatiivi ja neuroottisen siisti. Henkilökunnan asunnoissakin kyylää #hausmutter# joka vahtii ettei huoneisiin pääse miehiä. Sinuttelu on kauhea moka,työkavereita sinutellaan vasta kun#dutshit# on tehty. Onneksi selvisin hengissä rakkaaseen Suomeeni.
- Anonyymi00013
Anonyymi00011 kirjoitti:
Olin Sveitsissä sairaanhoitajana. Työ oli äärettömän raskasta ja perusteellista. Kaikki potilaat nostettiin 2 kertaa ylös ja sängyt pedattiin. Kaikki oli millin tarkkaa. Aamuksi laadittiin työlista,johon merkittiin lähes minuutilleen kuka mitäkin teki. Yövuoro kesti vähintään 7 pv ,joskus 2 vk, saattoi kestää jopa 3 vk ilman yhtään vapaapäivää. Tauot oli tarkkaan määritelty ns. Znuni tauko aamulla kesti tasan 20 min, aamiainen oli aina sama ,kuppi necafia, semmeli voideltuna voilla ja marmeladilla. Kaikki poltti tupakkaa,yleisissä tiloissa. Kun professori tuli kierrolle hänellä suuhusi tupakka suupielessä ja osastonhoitaja käveli perässä keräten harjalla tuhkia Maa on hyperkonservatiivi ja neuroottisen siisti. Henkilökunnan asunnoissakin kyylää #hausmutter# joka vahtii ettei huoneisiin pääse miehiä. Sinuttelu on kauhea moka,työkavereita sinutellaan vasta kun#dutshit# on tehty. Onneksi selvisin hengissä rakkaaseen Suomeeni.
znuni u = umlaut on siis väliaamianen svetsinsaksaksi eli kello yhdeksänruoka
Duzen on sinuttelu
Kannattaisi mennä Venäjälle siellä on paljon ruumiita ja invalideja nostettavina
nyt näinä aikoina ja ei ole siisti neuroottinen ja vainoharhainen kyllä ja voi ottaa mahorkkaa
- Anonyymi00012
Lisäksi Sveitsi vetää esim. Italian pohjoiset kunnat varakkaiksi
eli ympäristö vaikuttaa Ranska, Saksa, Sveitsi ... siten
että pohjois-Italia on aivan erilainen vauraudessa kuin joku etelä-Italia sanotaan Napoli
Sveisissä ei yleisesti ottaen kantoneissa ole pääomaveroja
ja rahaa virtaa ympäri maailmaa niiden sijoituksiin
Suomessa on kammottava Venäjä köyhälä josta matuja virtaa muttei mitään tuotteita ei edes mansikoita eikä uusia perunoita kuten Egyptistä Marokosta
Ruotsista ja sitten lopuksi Suomesta - Anonyymi00014
suomessa on ollu se vika
politiikkaan on päässy henkilöitä jotka ovat olleet
tyhmiä, ahneita, vain oman eduntavoittelijoita,
lakipkälätki on suuniteltu niin että kähmintä " omaan taskuun " on ollu lailisesti mahdollista
ja siinä koko syy huonoon suomen talouden hoitoon poliittisella tasolla ,
jos tähän ei saada muutosta
katsota kokonaisuutta suomen talodessa
niin ei ikinä suomen valtion taloutta saada tasapainoon,
surku juttu, mutta totta ! - Anonyymi00015
Ei Sveitsi Suomen takia ole rikas.
- Anonyymi00019
Veroja pakoilevat siirtävät kirjansa sinne, missä voi vältellä veroja.
- Anonyymi00025
Anonyymi00019 kirjoitti:
Veroja pakoilevat siirtävät kirjansa sinne, missä voi vältellä veroja.
joooo, ne on just niitä laillistettuja- Rosvoja
jotka siirtää valtolta kähmityn omaisuuden ulkomaille piiloon suomen verottajaa, siis täysin isänmaansa pettureita KIEROJA oikein LAKI PYKÄLÄT MUUTETTIIN NIIN ETTÄ RIKOLLISIA rosvot pääsi käjmimään valtion velkamiljaarditki omiin tarkotuksiin, pois suomesta,
- Anonyymi00016
Aloitus on vuodelta 2014.
- Anonyymi00017
2014 Halonen vaikenikun rysä miehitti krimin
Presidentti Halosen mielestä Venäjää ei saisi rangaista eristämällä
Presidentti Tarja Halonen toivoi kansainvälisen yhteisön panevan Venäjälle rajat, mutta varoitti eristämisen olevan huono vaihtoehto kaikille.
läsin läsyn lösön
- Anonyymi00018
SVEITSI on rikkaampi kuin SUOMI, johtuen SUOMEN veropakoilijoista.
- Anonyymi00020
Olipa tietoa sairaanhoidosta Sveitsissä!
Mitenkä olivat itse sveitsiläiset potilaina, jos vertaat suomalaisiin potilaisiin?
En oo ikinä käynyt Sveitsissä.
Komiat on maisemat kuvissa.
- Anonyymi00021
postaus on vanha mut hyvää pohdintaa että voijjaan pohtii onko verotuksemme liian korkia mut toisaalta minimitason veroastteelle ei pijä koskaan menhä koska se olis katastrofi monille eri palveluille kuten sairaanhoito ja sosiaaliturva,
- Anonyymi00022
Suomessa ei tehdä käkikelloja.
Sveitsi on vientivetoinen pieni ja hyvin kansainvälinen maa. Suomi puolestaan kuvittelee elävänsä sisämarkkinoitten varassa, pieni kylläkin väkiluvultaan, mutta iso ja kylmä maa. Suomi hyvin sisäänpäinkääntynyt.
Eipä päättäjät voi näille eroille yhtään mitään.
Se kyllä totta, suomi ei ole rikkaiden veroparatiisi. Vastapainona kuitenkin on toimiva koululaitos, toimiva terveydenhoito ja harvaanasutuksi maaksi hyvä infrastruktuuri.
En jaksa nyt keuhkota kovin pitkästi. Oiskohan kuitenkin suomella jäänyt hyödyntämättä yks luonnonvara, mitä meillä kyllä tuntuu piisaavan. Kateus?
=DW=- Anonyymi00026
Kiitos!
- Anonyymi00023
Verotus ei olisi ongelma, jos rahaa käytettäisiin Suomen ja suomalaisten hyväksi.
- Anonyymi00027
Sveitsin pankkilaitos on vetänyt vuosien saatossa rahaporukoita puoleensa.
Kyllä Suomi elää viennistä, niin ainakin EK ja porvarit hokevat.
Jokavuotinen EKn itku palkankorotuksista, ku meidän kilpailuvaltioiden Saksa ym pläp, plää.
Vaikeuttaa vientiä, nousu on nurkan takana, kun vienti alkaisi vetämää.
Olisiko parempi jo hinata sitä ulkomaankauppaa, kun vetäminen ei tunnu auttavan. - Anonyymi00028
Olisko hyvä ja viisasta muttaa Sveitsiin asumaan loppuelämäkseen,
siellähän saa myös eutanasian pyydettäessä sitten kun kunto on menny niin huonoksi ettei enään jaksa itseeliseen elämään,
lähtis ikuisuuteen silloin kun sen itse katsoo sopivaksi ajaksi ,
mitä mieltä olette ajatuksesta,
muuttaa loppuelämäkseen SVEITSIIN ? - Anonyymi00029
Se kyllä totta, suomi ei ole rikkaiden veroparatiisi. Vastapainona kuitenkin on toimiva koululaitos, toimiva terveydenhoito ja harvaanasutuksi maaksi hyvä infrastruktuuri.
itse asiassa tuo on roskaa
Marx totesi että usko on köyhän oopiumia
sosdemiapropaganda on Suomessa köyhän oopiumia
surkea kielitaito suomi, pakkoruotsi ja savo tai sitä vastaavat tiedot
ei korkeateknologiaa (linuz pilattiin stadin yliopiston illkaniiniluotojen toimesta
= rehtorikanslereita jotka tukivateologiaa ja naistutkimusta)
eletty venäjänkaupalla myymällä maitotaloustuotteita Pietariin
ei kiinnosta ulkomaisia osaajia, Nokian johtajat eivät tuoneet edes perhettään
Suomeen Suri lähti seuraavana päivänä Lontooseen kun sai potkut - Anonyymi00030
Ei ole älykästä verrata Sveitsiä ja Suomea.
Veroparatiiseja ovat muun muassa Sveitsi, Luxemburg, Liechtenstein, Jersey, Belgia, Mansaari, Monaco, Guernsey, Itävalta, Andorra ja Brittiläiset Neitsytsaaret.- Anonyymi00034
Niin siis kai itse ymmärrät että Belgia ei voi olla veroparatiisi
vaan kopioit jotain wikipediaa
totta että luovutusvoitot ovat verovapaita mutta
siellä on lähdevero osingoille ja koroille ja lähdevero on pahempi kuin pääomavero koska
se on lopullinen
Veronmaksajien keskusliitto on huomioinut Belgian alhaisen pääomaverotuksen, kun taas palkkaverotus on maassa korkea
ikävä lukea wikipediasta kopioitua sellailselta, joka ei demarina tiedä veroista mitään
- Anonyymi00031
Sveitsissä joka 7: s vastaatulija kadulla on miljonääri.
Suomessa ei.
Miksi ?
Vastaus: Sdp.
Sdp- haluaa, että kaikki ovat pers aukisia.- Anonyymi00032
Suomen sdp on takapajuinen ja siihen vaikuttaa pitkä rysänvarjo
Yhteiskunta vääristyi kammottavalla tavalla ei-länsimaiseksi
ja maahanmuuttajien kanssa pyörivät ja ne itse käyttävät sitä hyväksi
junttisuomen naiivia suhtautumista maailmaan - Anonyymi00033
Anonyymi00032 kirjoitti:
Suomen sdp on takapajuinen ja siihen vaikuttaa pitkä rysänvarjo
Yhteiskunta vääristyi kammottavalla tavalla ei-länsimaiseksi
ja maahanmuuttajien kanssa pyörivät ja ne itse käyttävät sitä hyväksi
junttisuomen naiivia suhtautumista maailmaanJuuri näin.
- Anonyymi00036
Täällä joka 7 on ihan jotain muuta.
- Anonyymi00035
Menin junalla Milanosta Sveitsin Luganoon, ero näkyi heti rajan ylitettyä.
Luganon kaupunki ympäristöineen oli kaunista seutua, mikä pisti silmään oli yleinen siisteys, ei ollut töhryjä, saati spreijauksia.
Kroatia oli toinen , jossa huomioin yleisen siisteyden. - Anonyymi00037
Aloittaja ei huomioi että Sveitsi on yhtä kuin suunnilleen koko maailaman pankki ja pankkiiri, rahan, kullan jne. varastointipaikka korvausta vastaan ja niistä korvauksista se varallisuus on kassoittunut. Sveitsiä on vaikea verrata juuri mihinkään muuhun valtionn, ei Suomeenkaan. Sveitsi ei oikeastaan tuota juuri mitään mutta pelaa ja ottaa välistä säilöessään varallisuutta.
- Anonyymi00038
juuri näin Sveitsi on kullan säilyttäjä ja Lontoo on sen kauppa
https://www.gold.org/gold-market-structure/global-gold-market
Yksi asia tuottamisesta opiskelin hiukan aikaa Trieste-Udine -alueella Italiassa jossa
asuin sveitsiläisten kanssa ja he kysyivät mitä ruokaa Suomi tuottaa kansainväliseen
myyntiin,
no tottakai emmental-juustoa kaupoissa täällä näkyy, ja hän vastasi
Ai jaa, minä olen kotoisin Ämmitausta = Emmentalista
kävinsaksapainotteisen koulun en ymmärrä juuri sanaakaan tästä saksasta Koti-ikävä
https://www.youtube.com/watch?v=NTlK1DNYCl0 - Anonyymi00039
Anonyymi00038 kirjoitti:
juuri näin Sveitsi on kullan säilyttäjä ja Lontoo on sen kauppa
https://www.gold.org/gold-market-structure/global-gold-market
Yksi asia tuottamisesta opiskelin hiukan aikaa Trieste-Udine -alueella Italiassa jossa
asuin sveitsiläisten kanssa ja he kysyivät mitä ruokaa Suomi tuottaa kansainväliseen
myyntiin,
no tottakai emmental-juustoa kaupoissa täällä näkyy, ja hän vastasi
Ai jaa, minä olen kotoisin Ämmitausta = Emmentalista
kävinsaksapainotteisen koulun en ymmärrä juuri sanaakaan tästä saksasta Koti-ikävä
https://www.youtube.com/watch?v=NTlK1DNYCl0Kirjoitusosaamattomuudestasi päätellen suomen kieli ei ole äidinkielesi..?
- Anonyymi00040
Anonyymi00039 kirjoitti:
Kirjoitusosaamattomuudestasi päätellen suomen kieli ei ole äidinkielesi..?
mulkerohöriköijä ei itse osaa teoreettista suomea muttasen lät tylätisee kielestä
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19233951/outoja-sanoja-joita-en-ole-koskaan-kuullut#comment-139651618 - Anonyymi00041
Anonyymi00040 kirjoitti:
mulkerohöriköijä ei itse osaa teoreettista suomea muttasen lät tylätisee kielestä
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19233951/outoja-sanoja-joita-en-ole-koskaan-kuullut#comment-139651618...teoreettista suomea..? Aina paranee!
- Anonyymi00042
Anonyymi00041 kirjoitti:
...teoreettista suomea..? Aina paranee!
akkajauhaa täällä kirjoitusviheistä eikä osaa teoreettista suomea mutta jankutus senkun jakuu kansakolun käynellä ei ollut laseenjäsennystä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?261979- 128885
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.130679- 54616
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv91585- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko66527- 12527
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298526- 42525
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11513Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36482Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota33457Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51437- 102424
- 58422
- 41416
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan10412