Hei,
tarvisin nopeasti apua. Nimittäin kun totutin vanhempaa gerbuani kahteen nuoreen, siivosin väliaikaisasunnon ja siirsin kaikki sinne. Hyvin meni ja niin..
.. nyt siirsin kaikki vanhan gerbun terraarioon (jota ei ole siivottu vielä, että vanhemman asumusjärjestys ollut aiemmin), ja pienet poikaset pitävät ihmeellistä ääntä. Sellaista vikinää, joka on melkeimpä vikinä ja tavallaan naksahdus yhdessä.
Ja vanhan herran silmä huolestuttaa. Papparainen pitää sitä välillä kiinni,
muttei silmässä näy mitään erikoistakaan. Pappasellain on ikää 2 vuotta, 9kk.
Muuten, miten saisin laihdutettua gerbiiliäni mahd. pian? Se on todella iso, että mietityttää onko liian pulska. :'3
Mitä vitamiinitippoja annatte veteen / ruokaan, tai suoraan silmään pumpulipuikolla? Minulla löytyy vain Trixie yleisvitamiinitippoja.
Käytän niitä nyt 3-5 pv, mutta onko muita tippoja, kun yleisvitamiinitippoja?
APUA PIAN!
Tarvitsen apua, mahd. nopeasti..
hyppymyyrä
2
100
Vastaukset
- "Avuton"
Pistä pulska gerbiili lattialle aitaukseen joka päivä/ joka toinen päivä. Vähennä rasvaisia ruokia, esim. Auringonkukat ovat todella rasvaisia.
- Tyttönen
Hei! Onko nuo 3 gerbiiliä asunut jo kauan yhdessä? Ovatko ne tulleet toimeen keskenään, etteivät ole tapelleet yms.? Johtuisikohan gerbiilin silmä siitä, että se on jo niin vanha.... Jos gerbiilisi on lihava niin ulkoiluta sitä enemmän ja rajoita herkkujen antamista ja jos syötät gerbiilillesi siemenseosta voit poistaa siitä vähän herkkuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4888532Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195840Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2664806Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584625Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s704151Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603940SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723768- 901708
- 961241
- 47879