Antaako Saunalahden 3G-liittymien 256 kbit/s nettiyhteys aina maksiminopeutta, mikäli signaali vain on sijainnissa riittävän voimakas (ts. todellinen käytettävissä oleva nopeus yli 256 kbit/s)?
En tarvitse mobiilinettiä juuri muuhun kuin mp3:n striimaukseen kotiserveriltä, joten 256 kbit/s liittymä riittäisi 192 kbps tasoiseen mp3-striimaukseen, olettaen kuitenkin että yhteys on tapissaan aina kun mahdollista.
Nopeusrajoittamattoman MegaDesire-liittymän vaihto kohta edessä (tuskin suostuvat enää jatkamaan sopimusta), mutta en jatkossa halua maksaa mobiilinetistä paria euroa enempää kun WLANiin pääsee ihan riittävän usein ja toi "mummonetti" riittäisi omiin käyttötarpeisiini.
256 kbit/s liittymien todellinen nopeus?
6
670
Vastaukset
Hei Jouko-hainen,
Kyllä nopeudelle 256 kbit/s määritetyn liittymän pitäisi signaalin riittäessä pyöriä koko ajan maksiminopeuden tuntumassa. Tietenkin verkon kuormitus sekä ympäristön vaikutus voivat rajoittaa nopeutta hetkellisesti. Periaatteessa kuitenkin liittymän pitäisi riittää esittämääsi käyttöön.
Seppo / Saunalahden Palstatiimi
http://palsta.saunalahti.fi- Työttömyysmono Oyj
Kyllä riittää.
Minulla toimii jopa Spotify 160 kbps (ilmaisversio puhelimessa) tuolla mopoliittymällä. - >>>
Hyvin on toiminut... minulla tuo 256 kbit/s riittää työasioiden hoitamiseen sähköpostilla jne. Kun vielä liikun taajaman ulkopuolella ja verkko on usein 2G eikä 3G, tuo "mopoliittymä" vastaa hyvin sitä mitä GPRS tai Edge:llä muutenkin olisi max mahdollista.
Minulla on pelkkää hyvää sanottavaa tuosta "mopoliittymästä" jos tarkoitus on kuten minulla ylipäätänsä päästä nettiin muutamalla eurolla per kk. - merkkinimi
Minulla on liittymä, johon sisältyy ilmainen 256 kbit/s netti.
Jos kännykällä on mahdollisuus saavuttaa suurempi nopeus kuin tuo 256 kbit/s, niin miten käy veloituksen siinä tapauksessa.
Ts. toimiiko kännykän netti vain tuolla max. 256 kbit/s nopeudella - olipa mahdollisuus mihin nopeuteen tahansa - kerta sellainen liittymä on tilattuna?
"Taka-ajatuksena" on tietenkin se, etten halua ylimääräisiä kuluja.- bgfvgf
Liittymän nopeus kuristetaan tuohon 256 kbit/s nopeuteen palveluntarjoajan toimesta. Sitä ei voi itse vahingossa ylittää siinäkään tilanteessa, että SIM-kortti olisi puhelimessa, joka tukisi satoja kertoja nopeampaa tiedonsiirtonopeutta.
- merkkinimi
Eikö kellään ole vastausta tuohon ylläolevaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1367177Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1254981L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa674346TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153483Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242291Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3021779Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o91599Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä231575- 671485
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581448