Kysymyksiä whippeteistä!

Whippetkö?

Osaisiko joku kertoa tietämättömälle, että kuinka näyttelylinjaiset ja juoksulinjaiset whippetit tarkalleen ottaen eroavat toisistaan? Lisäksi kiinnostaisi tietää onko whippeteillä urosten ja narttujen luonteissa suuriakin eroavaisuuksia? Kiitos vastauksista!

2

853

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jelli

      Näyttely ja juoksulinjaiset koirat eivät ulkonäöltään eroa pentuna mitenkään, mutta niiden saalistus viettiä on pyritty lisäämään jalostuksessa esim. ottamalla juoksulinjaisen uroksen, pennuille isäksi. Vanhempana ne erottaa siitä, että juoksijoilla on paljon isommat ja vahvemman näköiset lihakset jaloissa... Luonteissa ei ole erityisen paljon eroja, vaikka sanotaan että nartut ovat helpompi luonteisia ja rauhallisempia kuin urokset, mutta kyllä nartuistakin löytyy villejä yksilöitä!

    • wipu

      Ulkonäöllisesti juoksulinjaiset ovat usein näyttelylinjaisia pienempiä ja "kuivempia". Juoksulinjaiset saattavat myös olla keskimäärin ärhäkämpiä lähtemään vieheen (tai elävän saaliin) perään; kokemuksesta kyllä tiedän näyttelylinjaisten olevan tässä suhteessa myös varsin hurjia. Urosten ja narttujen luonteissa on hyvin vähän eroa, toisin kuin monien muiden rotujen kohdalla.

      Kannattaa käydä tutustumassa Whippet-harrastajien sivuihin: http://netti.nic.fi/~whry/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1281
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      898
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      814
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      642
    6. Mikä oli vuosi kun tutustuitte?

      🤗
      Ikävä
      32
      635
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      533
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe