Mistä modeemi josta langattoman ominaisuuden saisi NAPISTA pois ja päälle?
Kelpaa myös modeemi jossa wifiä ei ole lainkaan mutta silloin pitäisi olla useampi kuin yksi nettipiuhapaikka.
Mistä sais modeemin ilman wifiä?
8
1748
Vastaukset
Onko pakko olla tuo painike? Monesta modeemista se voi kytkeä pois päältä ohjelmallisesti sen hallintasivulta.
- Ei-langatonta
Ai jotenkin ottamalla tietokoneen kanssa modeemiin yhteyden ja kytkemällä siten pois?
Riippuu onko langaton silti "ilmassa" vai onko niin että vain sen yhteys koneeseen on katkaistu?
Minulla on sähköyliherkkä sukulainen joka saa, uskokaa tai älkää, oireita langattomasta netistä jos sellainen ilmassa lilluu. Nettiä kuitenkin tarvitsee pariin eri läppäriin.
Sähköyliherkkyys on kiistanalainen aihe mutta oletetaan nyt tässä keskustelussa edes teoriassa että se pitää paikkansa joten tällainen modeemi tarvittaisiin. Eli laitetaan tietokoneesta piuha modeemiin ja avataa selain ja tietty ip osoite jonka kautta voi säätää modeemin asetuksia.
Se siis sulkee koko wlanin niin ettei sitä enää ole "ilmassa". ( Eli mikään wlan laite ei löydä sitä).
En ole vielä tavannut yhtään modeemia jonka wlania ei voisi sammuttaa.- tuplamakiaa
No.
Kaupassa noita tuppaa olemaan??!! - TurvatonWifistelijä?
Inteno vg 50 modeemissa on kyljessä kytkin josta wifin saa päälle tai pois. Merkkivalosta päätellen se ehkä jopa toimii.
Hyvä ominaisuus sinänsä koska modeemi ei päästä käyttäjäänsä wifin salasanojen sun muiden mulkkaussivulleen nettiselaimen kautta, vaikka käyttöohjeen (joka on surkeaakin surkeampi) mukaan ilmeisesti pitäisi päästää. Ja yritetty on monesti nimenomaan verkkokaapelilla tuohon modemiin kytketyn koneen kautta.
Joten oletusarvoilla mennään ja kerrostalossa asutaan, on mukavaa kun löytyi taas uusi stressin aihe. Entisiäkin olisi ollut jo ihan riittävästi.
Liekkö paskan möivät DNA:ssa? - Helppo nakki
Kyllähän noita löytyy esim. verkkokauppa.com:sta.
Lähes kaikista modeemeista sen saa pois käytöstä. Poislukien Elisan käyttämä kaapelimodeemi Kotiboksi C2100. Yleensä WLAN sammutetaan ohjelmallisesti. Tietokoneella otetaan yhteys laitteeseen, ja asetuksista käydään kytkemässä WLAN pois käytöstä. Esim. Telewellin ADSL modeemissa yhteydenotto tapahtuu IP-osoitteella 192.168.0.254, ja LAN-kaapeli pitää olla kytketty ykkösporttiin. Ohjekirjat kertovat keskeisimpien asetusten tekemisen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1751980- 1721711
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1691588Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise241393Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys981355Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1541028- 1001027
Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c731017Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud228856Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,57788