Berliinin lentokenttä myöhästyy edelleen

Ach tung

hs.fi
" Berliini. Berliinin uuden lentokentän valmistumisarvio on jälleen muuttunut. Siis siirtyy jälleen kerran ainakin vuoden verran eteenpäin.

Vielä tammikuun alussa uudesta Berliinin ja Brandenburgin lentokentästä vastaava johtaja Harmut Mehdorn tiedotti testilentojen alkavan vielä tänä vuonna ja koko kentän valmistuvan vuonna 2015. Nyt avaamisajankohta on siirretty vuoteen 2016.
Todennäköisesti."

5

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • entä sitten

      ja kysymys kuuluu....niin.......?

      • So wohl

        ja vastaus kuuluu ....
        Et ole tainnut vierailla Tegelin kentällä? Ainakaan pe-iltapäivällä pois lähdössä?


    • BER4EVA

      Onhan tuo jo aika mielenkiintoinen farssi. Vielä toukokuun alussa 2012 olivat vakaasti sitä mieltä, että se aukeaisi jo muutaman viivästyksen jälkeen kesäkuun 3. samana vuonna. Kaikki lentoyhtiötkin vaihtoivat aikatauluissaan Tegelin Brandenburgiin, mutta alle kuukausi ennen avausta sanottiin, että palontorjuntajärjestelmissä on vikaa, eikä voida vielä avata. Nyt siis melkein kaksi vuotta myöhemmin löytyy vielä uusia asioita, jotka eivät ole vielä kunnossa. Saksalaisesta tehokkuudesta ei ole puhettakaan.

      • S-Bahn

        Berliiniläiset ystävät kiroavat uutta lentokenttää. Sinne ajaa kerran tunnissa tyhjä S-Bahn, jotta tunneliin ei pääse kertymään kosteutta. Maksaa jotain sekin.


    • ei5vaan25vuotta

      Meissä kaikissa (maissa) asuu pieni Olkiluoto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      104
      7810
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      418
      6964
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      168
      5228
    4. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      101
      4152
    5. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      95
      4066
    6. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      73
      4052
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      3792
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3490
    9. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      2340
    10. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      16
      1919
    Aihe