Berliinin lentokenttä myöhästyy edelleen

Ach tung

hs.fi
" Berliini. Berliinin uuden lentokentän valmistumisarvio on jälleen muuttunut. Siis siirtyy jälleen kerran ainakin vuoden verran eteenpäin.

Vielä tammikuun alussa uudesta Berliinin ja Brandenburgin lentokentästä vastaava johtaja Harmut Mehdorn tiedotti testilentojen alkavan vielä tänä vuonna ja koko kentän valmistuvan vuonna 2015. Nyt avaamisajankohta on siirretty vuoteen 2016.
Todennäköisesti."

5

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • entä sitten

      ja kysymys kuuluu....niin.......?

      • So wohl

        ja vastaus kuuluu ....
        Et ole tainnut vierailla Tegelin kentällä? Ainakaan pe-iltapäivällä pois lähdössä?


    • BER4EVA

      Onhan tuo jo aika mielenkiintoinen farssi. Vielä toukokuun alussa 2012 olivat vakaasti sitä mieltä, että se aukeaisi jo muutaman viivästyksen jälkeen kesäkuun 3. samana vuonna. Kaikki lentoyhtiötkin vaihtoivat aikatauluissaan Tegelin Brandenburgiin, mutta alle kuukausi ennen avausta sanottiin, että palontorjuntajärjestelmissä on vikaa, eikä voida vielä avata. Nyt siis melkein kaksi vuotta myöhemmin löytyy vielä uusia asioita, jotka eivät ole vielä kunnossa. Saksalaisesta tehokkuudesta ei ole puhettakaan.

      • S-Bahn

        Berliiniläiset ystävät kiroavat uutta lentokenttää. Sinne ajaa kerran tunnissa tyhjä S-Bahn, jotta tunneliin ei pääse kertymään kosteutta. Maksaa jotain sekin.


    • ei5vaan25vuotta

      Meissä kaikissa (maissa) asuu pieni Olkiluoto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4185
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      97
      2327
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      61
      1009
    4. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      186
      880
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      871
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      864
    7. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      34
      831
    8. 36
      796
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      785
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      782
    Aihe