Kyykki ja punki

Kucee

Kun tuo ruottin kielen "u" ääntyy niinkun "y" mutta ei ihan vaan siinä on semmonen välimuoto niin miten työ sanotte ne miesten vehkeet? Eli; Kuinkas se on, onko se kuukki ja pynki? Vai sanottako työ kyykki ja punki? Miten on?

3

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lamf

      Det är nu bara kuk och punk,med svenskt u.Var får du det där Y ifrån ?Inte säger du engelska you till jyy utan juu.

    • Kucee=niin_nol

      Nimimerkki "kucee" on tämä niin_nol joka häiriköi niin ruotsinsuomalaisten kuin suomenruotsalaisten palstalla, myös useimmalla muulla suomi24: n palstalla. Joku kirjoitti hänen kirjoittelevan myös nimimerkillä "Paavo Turunen". Älkää hänestä välittäkö. Hän voisi jutella peilin kanssa, saisi yhtä hyvin vastaukset tällä tavalla, ei tarvitsisi itse hänen vastailla ja kommentoida omia juttujaan näillä palstoilla.

      "Kucee" är alias niin_nol som härjar även på sverigefinnarnas Forum och även på övriga suomi24:ans Forum. Har hört honom använda även sitt andra alias Paavo Turunen. Han är inget att bry sig. Stackarn har inget annat att göra än förnedra oss som är tvåspråkiga. Vi blir riktig sned på honom då han spyr ut sina kommentarer på sverigefinnarnas Forum.

      Ha det gott våra kära landsman på andra sidan av vattnet!

      Hälsar sverigefinnen!

      • sjuk typ

        Han skriver sina rasistiska åsikter på alla spalter där det bara är möjligt.Sfpspalten hör också till ett av hans favoritställen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      105
      10684
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      157
      8947
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6117
    4. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      88
      5134
    5. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      70
      4417
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      65
      4287
    7. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      87
      4111
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      51
      3761
    9. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      16
      3676
    10. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      13
      3456
    Aihe