Mikä twitteris, Instas on parempaa kuin FBs?

hästäg:SitäJaTätä

mitä ne puhuu, että twitter on jo suositumpi kuin fb? alkaako porukka olla jo niin laiskaa, ettei jaksa edes muutaman lauseen päivityksiä kirjoittaa? kaikki tekstit on pelkkää #cheekonihana #putous#antsku"ihku #bautiful#day#exlent#englis

tai instagram? facebookiin sentään valittiin ne "parhaat" kuvat lomamatkoilta, keikoilta, illanvietoista... instaan pistetään kaikki räpsäisyt aamiaisesta ja likapyykistä. #värikäs#kasa#sukkia#

5

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitämitämitä??

      Ihmettelen että minkä he*vetin takia porukat jossain instagrammissa keskittyy vaan vinkumaan jotain julkkiksia "seuraamaan" heitä. Niinkun mikä v*ttu siinä on ideana? Mitä ne siitä saa että joku puolijulkkis niitä seuraa?

    • en ymmärrä minäkään

      Mä tein feikkiprofiilin twitteriin niin ei se oikeesti ole kun julkkisten diibadaaba päivitysten seuraamista. Siihen piti ottaa ne 5 pakollista ja erehdyin laittaa Tuomas Enbusken niin saakeli se laitto n. 20min välein jotain täyttä paskaa! Se kokeilu jäi siihen se enkä todellakaan aio twitteriin liittyä!
      Instagramia en ymmärrä kanskaan miksi tunkea sinne niitä kuvia kun ne tulee kuitenkin facebookkiin niin miks ei lataa suoraan facebookkiin joka käy yhtä helposti?

    • koittakaa yoluppia

      Käykääpä kaikki kokeilemassa uutta suomalaista sosiaallista mediaa. http://www.yolup.fi Yolup on siis vielä BETASSA mutta sieltäkin löytyy # ominaisuudet ja tuntuu facebookin tapaiselta. Itse kavereiden kanssa olemme kokeilemassa ja sinne saa linkattuu facebookin, twitteri ja google kanssa.

    • saarasofiaa_

      Tietenkin joka paikassa on huonot puolensa, mutta niistä huolimatta pidän enemmän Twitteristä ja Intagramista kuin Facebookista.

      Twitter on loistava. Sitä seuratessa tietää mitä maailmalla tapahtuu. Sieltä myös näkee idoleiden, julkkisten ja tietenkin kavereiden kuulumiset ja päivitykset. On myös kivaa jakaa omia juttuja sekä kuvia siellä. Twitterissä on myös helppo tutustua ihmisiin, jotka pitävät esim. samasta bändistä kuin sinä, ja heitä tietenkin löytää tägien avulla.

      Instagram on varmaan lempi paikkani koko netissä. Rakastan muiden kuvien katselua, niin kavereiden, julkkisten kuin valokuvaajienkin. Omienkin otosten jakaminen on tosi kivaa, ja positiivisten kommenttien saaminenhan on myös mukavaa. Instagramissa voit myös seurata mm. vanhoja ystäviä, ja näät mitä heille tapahtuu, kuvien avulla(kuvathan kertoo enemmän kuin tuhat sanaa).

      Tosin minusta Twitteriin ja Instagramiin pitäisi molempiin saada tiukat ikärajat, esim. 13 vuotta. Alle sen iän olevat ihmiset eivät oikein vielä ymmärrä palveluiden ideaa, ja saavat vuoden tai parin päästä hävetä silmät päästä noloja päivityksiään/postauksiaan.

    • digiapuri

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      261
      3195
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      74
      1244
    3. 66
      1183
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      978
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      876
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      60
      838
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      47
      809
    8. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      45
      732
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      731
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      688
    Aihe