ihanaa kun sitä ei ole. Mihin sitä muka tarvitaan?
Lunta
talveton2
1262
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ihanaa kun sitä on.
Hiihtäminen on talvella kivaa.
Lumi suojaa kasvit, jotka sitten keväisin nousevat taas kasvamaan, marjat, että saat kesällä satoa.
Valaisee hämäriä talvipäiviä. Peittää välillä koirien ja ihmisten liat ja roskat.
Talkkarin vuokranmaksuun.. Upeeta, kun se pyryssä painaa lunta kolalla, maksaa vuokraansa!
lunta tarvitaan
Ihan oikkias olet,siäl ne vaa makkava ja naureskeleva isännöitsijä kans ja kahmiva ihmiste rahat ja ei mittä tee.
Noit sannoiki ne ei viitti harjata pois polult ja roskakori on ain tyhjentämät.
Tulis vaa lunta ja satais ne korikki iha täytte siit saisiva ko koittasiva niit jäissi pöntöi tyhjenttä.
Eläkö sota ja verise vaatte.
Esimerkiksi hiihtokeskusten ylläpitoon.
Muistahan lukea tämäkin.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12079431
H.
Lumiukot ei onnistu muuten
Tarvitaanhan sitä lumiakkojen tekemiseen ja mieluummin niin paljon että akalle saa rakennettua lumilinnan.
Miten saat lunta tupaan jos ei oooo lunta
Nii-in ja Lumi ei tee enkeliä eteiseen.
Mitä minä lumella tuvassani tekisinkään? Parvekelasituksetkin olen hankkinut enempi lumen ulkopuolella pitämiseksi.
Myöskään en kaipaa mitään enkeleitä eteiseen. En pidä enkeleistä, mieluummin maahisia ja menninkäisiä ja ahteja sun muita. Ihan tosissaan, en ole koskaan pitänyt minkäänlaisista enkeleistä, ainoa poikkeus lapsuuden pari isohkoa kiiltokuvaa. Tummaveriköllä oli sininen poimuileva puku ja blondilla vaaleanpunainen, molemmilla lilja kädessä ja hyvin kauniit kasvot.
Niitä kerubeja vai mitä ne otukset nyt olivatkaan suorastaan inhoan.
Lunta tai ei, aika sama minulle, kunhan ilmoja pitelee. Mutta pohjoisessa jos lumi jos oikeasti rupeaa vähentymään niin se ei ihan sama minulle.
Täällä ei ole laisinkaan lunta. Ei voi tehdä pyramiidin mallisia lumipallolyhtyjä, joissa kynttilä sisällä. Ei voi kasata lunta peppumäeksi.
Aivan fantastinen juttu. Tein tänään ylipitkän kävelylenkin ja huh huh, että oli mahtavaa tallustella lumetonta ja jäätöntä tietä pitkin.
Eilen lähdin lenkille ja kun tulin takaasi, niin eteisen peilistä mua vahtas ihan eri ihminen. Herttileijaa, että peliästykseni oli suuri. Eka ajatus oli, että ei heevetti, oonko mä vaihtunut vahingos joksikin vastaantulijaksi.
Eilen tuuli niin pirun kovaa. Lähtiessä hiukseni olivat jokseenkin ojos ja takaasi tullessa koko pää oli ku katajapensas.
Tänään ei tuule ja ajattelin kohta lähteä uudestaan kävelemään. Lämpöasteitakin on sen verran paljon, että iho hymyili koko ajan.
Lumi vähenee Suomessa
https://ilmasto-opas.fi/fi/ilmastonmuutos/suomen-muuttuva-ilmasto/-/artikkeli/4dbb7860-1c3c-4da1-b024-a653585f1024/lumi-vahenee.html