Kuinka paljon maksatte laajakaistasta. Mikä on sopiva hinta teidän mielestänne?
Laajakaistan hinta
14
1244
Vastaukset
- 20+14
10,51€/kk 50/10 Soneran VDSL2
Nopeus juuri tuo mitä luvataan ja sopiva hinta.- jepajee5
Tuolla hinnalla et saa liittymää normaalisti Soneralta, kysessä on taloyhtiön ja Soneran sopimushinta.
Eli maksat tuon lisäksi yhteydestä yhtiövastikkeen/vuokran muodossa.
Niissä taloissa, joisa Soneralla on kuitu ja laitteet jakamossa Soneran kustannuksella, ovat liittymähinnat korkeammat. Niissä kohteissa joissa taloyhtiö maksaa Soneralle kuidusta, on asukashinnat halvemmat. - 17+14
jepajee5 kirjoitti:
Tuolla hinnalla et saa liittymää normaalisti Soneralta, kysessä on taloyhtiön ja Soneran sopimushinta.
Eli maksat tuon lisäksi yhteydestä yhtiövastikkeen/vuokran muodossa.
Niissä taloissa, joisa Soneralla on kuitu ja laitteet jakamossa Soneran kustannuksella, ovat liittymähinnat korkeammat. Niissä kohteissa joissa taloyhtiö maksaa Soneralle kuidusta, on asukashinnat halvemmat.Juu, niin onkin taloyhtiön ja Soneran sopimus. TVT:n kaikissa asunnoissa on perusnopeus ilmaisena ja pari lisänopeutta.
10/10 on ilmainen tässä talossa, 50/10 tuon 10 euroa ja sentit päälle, 100/10 20 euroa.
Vuokrassa sitä ei sen kummemmin huomaa, se kun nousee muutamilla euroilla vuosittain, joten eiköhän ole parempi, että jotain vastikettakin rahoilleen saa.
Sitäpaitsi (stereotypiaa joo), kuinka moni TVT:n asunnoissa asuva maksaa itse vuokransa..
- jepajee5
24M/3M teoreettinen maksiminopeus, todelinen noin 18M/2M joka ok.
48,36e/kk
Nopeampaa ei kiinteänä yhteytenä tarjolla.
Lisäksi on 4G puhelimessa pakettina, hintaa en muista, karvan alle 50e/kk sisältäen puhelimen, puhelut, netin. Teoreettinen maksiminopeus 50M/50M, käytännössä usein 30-50M sisään, 5-20M ulos. - kiitos ei...
Mokkulan nopeus on aina riippuvainen muista käyttäjistä ja kännykkäliikenteestä. Huippuaikoina mokkula toimii hitaasti, pätkii tai ei toimi ollenkaan.
EI MOKKULOILLE ! - 110 megaa
Taloyhtiössä on Welhon 10 megan nettiyhteys yhtiövuokrassa maksettavaan noin 8,50 euron hintaan. Itse olen ostanut lisänopeutta 100 megaa hintaan 8,90 / kuukausi. Käytän langatonta yhteyttä. Mittasin juuri todellisen nopeuden: 45,30 / 9,90.
Nopeus paranisi, jos kytkisin läppärini langalla Welhon ilmaiseksi käyttööni antamaan reitittimeen/modeemiin, mutta se olisi epäköytännöllistä tv-pistokkeen sijainnin takia. Vauhtia on nykyisinkin riittävästi! Maksan 39,32 €/kk kiinteästä ADSL laajakaistasta 24M/1M nopeudella paikalliselta operaattorilta, jonka Elisa osti. Hinta on mielestäni törkeän kallis, mutta ei täällä maakunnassa ole paljon vaihtoehtoja eli kilpailua.
- Nimikamo
39,90 €, 100M/5M kaapelimodeemi, teoriassa tulee 95/4.
Puhelimessa 3G 21 Mbps 14,85 € sis. rajattomat puhelut ja viestit. - LeDD
39,90 euroa/kk, 100/10 Elisa Viihde. Toimii vakaasti 95/10 Mbit/s. Plus Saunalahdelta kaks Mobiililaajakaistaa 9,88 euroa/kk, joista toinen on 1 Mbit/s ja toinen tais olla 14 Mbit/s.
- LeDD
Niinjoo, toi 9,88 euroa/kk sisältää siis molemmat mobiililaajakaista liittymät (2x 4,94 euroa/kk = 9,88 euroa/kk).
- Supakoobra
Langaton liittymä: Jos mahdollista niin vältä niitä
ADSL: toimiva tietyin varauksin
Kaapeli: Paras ja nopein
Saunalahti kaapeli 100/5 (tod. 94-97/4.22) 42,90e/kk- 14+5
Ei kaapeli ole mikään paras ja nopein.
VDSL2 on parempi vaihtoehto kaikin puolin. Sekä hinta, että nopeus. - LoTHX
14+5 kirjoitti:
Ei kaapeli ole mikään paras ja nopein.
VDSL2 on parempi vaihtoehto kaikin puolin. Sekä hinta, että nopeus.VDSL2:n nopeus tippuu ku lehmän häntä, kun etäisyys kasvaa keskukseen. Sekä siihen vaikuttaa vielä kaapeleiden kunto ratkaisevasti. VDSL2 on samanlaista kuraa ku ADSL(2).
Talon sisäinen CAT6-yleiskaapelointi ja valokaapeli ulos on paras toteutus. Oma Elisa Viihde Super 100/10 on toteutettu tuolla tavalla. Nopeutta löytyy hyvään hintaan. - 15+8
LoTHX kirjoitti:
VDSL2:n nopeus tippuu ku lehmän häntä, kun etäisyys kasvaa keskukseen. Sekä siihen vaikuttaa vielä kaapeleiden kunto ratkaisevasti. VDSL2 on samanlaista kuraa ku ADSL(2).
Talon sisäinen CAT6-yleiskaapelointi ja valokaapeli ulos on paras toteutus. Oma Elisa Viihde Super 100/10 on toteutettu tuolla tavalla. Nopeutta löytyy hyvään hintaan.100/10 tilasin ja aika tasan sen verran tulee VDSL:llä, talo on 70 luvun alusta, kuten koko lähiökin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a505659Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,444352Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�1443806Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K913630Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii702854Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1052497Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan561816Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut401739Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2261656Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä331431