Mulla on pieni rintamamiestalo, johon pitäisi tehdä uusi ulkoverhous. Lisäksi olisi hyvä laittaa samalla lisäeristys seiniin. Onko kellään kokemuksia Kymenlaaksossa esim. Eliittikattojen tai Kattocenterin ulkoverhousremonteista. Itse en osaa hommaa tehdä, vaan tarvitsen "avaimet käteen" ratkaisun. Neuvoja pliis?
Uusi ulkoverhous rintamamiestaloon, mistä?
Rintsiasukas
4833
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Homma on helppoa. Laitetaan 2x tuulensuojalevyt vanhaan vuoraukseen kiinni, lyödään juoksut kiinni ja sitten uudet paneelit.
Olipas helppoa. Noinhan ne teeseitseammattilaiset ryskäkirvesmiehet sen tekevät.
Entäs räystäät, ovi- ja ikkunanpielet?
Miksi kaksinkertainen tuulensuojalevy?
Tarviiko tuuletusrakoa?
Kannattaako laittaa hiiriverkot?
kaksikertainen tuulensuojalevyt, siksi että saadaan samalla lisäeristystä. Tuulensuojalevyjen päälle rimat, jolloin saadaan ilmarakoa.
Kun verhous on pakoillaan, mitataan ovien ja ikkunoiden pielet ja lyödään laudat paikalleen.
Mulla olisi ihan samanlainen homma edessä. Samalla pitäisi tehdä salaojitus ja alakerran eristys. Olen katsellut kun yhden talon remontoija on eristänyt alakerran betoniseinän 50mm uretaanilla ympäriinsä samanlaiseen rintamamiestaloon. Saa nähdä millä pinnoitttaa sen kun on vielä uretaanipinnalla.