Melatoni tabletit nukahtamiseen

Äidilläni oli joskus nukahtamisvaikeuksia ja se osti apteekista sellasia melatooni-tabletteja mitkä auttaa nukahtamiseen.
Jos söisin koko purkin, niin voisko sellaseen yliannostukseen kuolla? Siis mietin vain kun mä tykkään miettiä kaikenlaista :DD Mullakin joskus vähän ongelmia nukahtamisessa niin oon ottanu joskus noita tabletteja 5 kun ajattelin että ehkä tehoaa paremmin. Tuli vaan mieleen tällainen että jos en millään saa unta niin etten liikaa kuitenkaan ota ajatellen "mitä enemmän vaikuttaa paremmin".
460
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Malatoniini ei ole perjatteessa unilääke koska se on luonnnollista ainetta jota on jokaisella ihmisellä.joillakin toimii joillakin ei.
Melatoniini auttaa vain nukahtamaan eikä nukumiseen. Kehosi valmistaa melatoniinia kun on "nukumaan meno aika" esim kun olet pimeässä niin väsyttää enemmän kuin valossa. Jos syöt koko purkin niin tulee vain maksavaurioita et saa siitä väänettyä mitään unilääkettä

Äänestä

Jos äitisi ei ole saanut melatoniinia reseptillä, vahvuus on tuolloin 1mg, mulla on reseptillä 3mg ja niitä saa ottaa kolme kerralla eli max 9mg. Aika monta saisit kyllä vetää, että voisi edes aiheuttaa ongelmia.

Melatoniinihan on kehon oma hormoni, jonka erittyessä ylläripylläri väsyttää. Eli käytännössä se kertoo, että nyt on pimeää ja aika mennä petiin. Siitä on apua erityisesti jos nukahtamisvaikeudet johtuvat sekaisin menneestä vuorokausirytimsä vaikkapa aikaerojen vuoksi.

En usko, että melatoniinilla voisi tehdä itsemurhaa, mutta kyllä sillä vuorokausirytminsä voi sotkea.

Äänestä
  • No ei voi kuolla vaikka kuinka paljon vetäisit.

    Äänestä

Toi sun huolenaiheesi luultavasti on hieman samantapainen ongelma kuin vaikka että voiko sokeriin kuolla, jos sitä syö liikaa. Varmasti ihan kaikesta saa myrkyllistä, jos sitä nyt kilokaupalla vetää, mutta yks purkki noita pillereitä tuskin tekee mitään ihmellistä, joskaan ei oo kovin järkevää mitään purkillista vetää, kun niitten tiettyjen maksimisuositusannosten jälkeen luultavasti et enää merkittävää hyötyä saa. Jos sulla on uniongelmia jatkuvasti, eikä melatoniinista ole apua, niin mee ihmeessä vaikka lääkärin juttusille. On sitä tehokkaampiakin nappeja unen tuloon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miettijä poju 13v kirjoitti:

Äidilläni oli joskus nukahtamisvaikeuksia ja se osti apteekista sellasia melatooni-tabletteja mitkä auttaa nukahtamiseen.
Jos söisin koko purkin, niin voisko sellaseen yliannostukseen kuolla? Siis mietin vain kun mä tykkään miettiä kaikenlaista :DD Mullakin joskus vähän ongelmia nukahtamisessa niin oon ottanu joskus noita tabletteja 5 kun ajattelin että ehkä tehoaa paremmin. Tuli vaan mieleen tällainen että jos en millään saa unta niin etten liikaa kuitenkaan ota ajatellen "mitä enemmän vaikuttaa paremmin".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu