adrenaliinikynä

jocefina

Hei. Mitäs tiedätte adrenaliinikynistä. Onko kellään semmoisia ja kannattaako semmoinen hankkia.
Olen kohta 15v. tyttö ja kärsin aika pahoista allergioista. Joku lääkäri netissä sannoi, että minun pitäisi hankkia adrenaliinikynä, mutta itse vähän epäröin.
En ole varma onko oireet tarpeeksi pahoja semmoisen hankintaan.
Milloin päätitte itse hankkia adrenaliinikynän??
Pitääkö ensin joutua oikeaan hengenvaaraan ennen kuin sellaisen saa???

2

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ikävä vaiva

      Hei, minä en itse päättänyt vaan erikoislääkäri kirjoitti reseptin. Kärsin vaikeasta kroonisesta urtikariasta, nyt jo 1, 5 vuotta kestänyt. Välillä tulee turvotusta leukaan, poskeen, huuleen toispuoleisesti - mikä näyttää "kivalta". Mutta en ole sitä kynää vielä käyttänyt, koska se turvotus ei ole edennyt edes kieleen. Kielessä sitä oli minulla ihan ensin ja ihmettelin, miksei mun kieli mahdu enää suuhun oikein. Sen jälkeen sitten tuli kutinat ja oli otettava selvää mikä helkatti se tämä nyt on.

      Lääkäri neuvoi, että ensin pitää ottaa antihistamiinia, sitten kortisonia ja jos se ei auta, niin sitten pistettävä sillä kynällä. Ja aina soitettava ambulanssi. Aika dramaattisen kuuloista. Kanniskelen sitä kynää, kortisonia ja antihistamiinia aina mukanani. Tai siis melkein aina.

      Sinun pitäisi siis käydä ihan henkilökohtaisesti lääkärin vastaanotolla ensin.

    • sur sur rur

      Jos tulee joku tosi paha juttu, esim tietyillä ihmisillä ampiaisen pisto, niin antihistamiinia ja kortisonia ei kannata ruveta ottamaan, vaan heti tulee pistää sillä adrenaliinikynällä lihakseen.

      Ite ostan taas ens kesäks ainakin kyypakkauksen ja kysyn nyt toisen kerran terkkarista saisko ton kynän, se maksaa kivat 60 e.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      32
      4451
    2. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      2345
    3. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      14
      2337
    4. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      51
      2108
    5. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      32
      1667
    6. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      73
      1466
    7. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      32
      1451
    8. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      66
      1274
    9. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      82
      1231
    10. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      40
      1084
    Aihe