Aurallisen migreenin diagnosointitarve?

Arhinmäki

Jos oireet viittaavat selkeästi auralliseen migreeniin, suvussa on migreeniä ja särkylääke auttoi, tarvitseeko aurallista migreeniä silloin diagnosoida, vai riittääkö nämä tiedot muiden tautien poissulkemiseksi ilman lääkärivisiittiä?

2

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmm.

      Kai he voivat sen muutenkin kirjata alkuun ylös terveysaseman luukulla, vaikkei vielä diagnoosia ja lääkärikäyntiä. Lääkäri ei sitten määrää lääkkeitä muuhun vaivaan, josta on haittaa aurallisen migreenin omaavalla. Tosin yksityisellä joudut kertomaan itse että on aural.migr.
      Esim. mitkään hormonit ja pään verenkiertoa haittaavia lääkkeitä ei juuri kannata käyttää yms. Vaikka supistaa migreenilääke juurikin pään verisuonia. Mutta kuitenkin. Lääkkeiden selosteiden haitat katsoa aina läpi. Liian kiihdyttävä valmiste ei ehkä hyvä myös, kofeiini yms. Palstalla on tietoa mikä voi laukaista aural. migreenin, vaikka itsekin huomasit mikä sinulla vaikuttaa. Geeneistä ei saa pois taipumusta. Mutta voi vältellä vähän tietyillä kikoilla. Kunnes se joskus taas tulee.. :s

      Voit tarvita joskus sairaslomaa sillä diagnoosilla (työterveys?), itse en pääse lääkärille jos on aural.migreeni. Tai sitten jos saat ulkona autonratissa kohtauksen, etkä näe mitään, ambulanssisetä EHKÄ ottaa tietokannasta tietoja aural. migreenistä lääkkeestä. Estolääkkeitä ehkä suositellaan ajaville, en tiedä varmaksi kun ei ole korttia.

      Aurallisessa migreenissä on alussa: näköoireita, näkökenttäpuutoksia, sumeutta, sahalaitoja, värisee ja välkkyy. Muita valopilkkuja voi näkyä näkökentässä arkisin, ja koittaa hillitä ettei tule kohtausta. Sahalaidan tullessa ja pahojen näkökenttäpuutosten peli on menetetty -migreeni tulee. Näkö voi mennä vaikeaksi joillakin, puhekyky (ja ajattelukyky) muutamilla hetkeksi. Muutamia minuutteja. Mutta ainakin näköoireita on. Lääke on otettava heti, muuten ei vie kipua. Sekavuus voi jatkua pitkään lääkkeen vuoksi tai kohtauksen, kun veri kiertää huonommin tietyillä alueilla.

      Kuulostaako auralliselle? Sahalaitaa on? Ei-aurallisessa migreenissä on erilaiset oireet.

    • Arhinmäki

      Kyllä, sahalaitaa juurikin oli. Se oli aurallinen migreenikohtaus, olen varma siitä; ennen päänsärkyä tohon silmäkulmaan tuli pomppimaan semmonen välkkyvä sahalaitainen siksak-kuvio, ja näkökentän reunaan tuli sokea piste. Sitten alkoi päänsärky ja myöhemmin huono olo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      43
      2218
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      65
      2088
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1950
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      393
      1697
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1655
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1484
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1102
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      945
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      909
    Aihe