v70 ulkopeilin alla olevat "valot"

Terve!

juu huomasin että volvoni (v70 vm:01) ulkopeilien alla on jotkut valot. Liittyykö ne jotenkin saattovaloihin? Joka tapauksessa ne eivät pala. onkohan polttimot palanu vai pitäisikö jotkin liittimet pistää jostain kiinni? Vastaisitko jos tiedät.
45540
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tunnetaan siis nimellä maavalot. Toimivat kun esim. painat sitä kaukosäätimen keltaista nappia. Elleivät pala jokin on siis vialla...

Äänestä
  • :o)

    Äänestä

Ne on maavalot.

Äänestä

Nämä mystiset lähestuymisvalot tai maavalot miksi kutsutaankaan saattavat varustetasosta riippuen olla peilien alapuolella tai ei. Jos oikein hyvin sattuu ne siellä on mutta juuri sen auton varustelutasossa niitä ei pitäisi olla joten ei käytössä. Jos ne ei siis toimi voipi syy olla ettei softaa (tietokoneohjelmaa) ole sellaisena versiona autoosi asennettu. Joissakin Volvon malleissa on mm. ajotietokone vaikka omistaja ei tiedäkkään. Vaatii vain uuden softan merkkiliikkeessä ja tietysti tukun rahaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


IHMETTELIJÄ kirjoitti:

Terve!

juu huomasin että volvoni (v70 vm:01) ulkopeilien alla on jotkut valot. Liittyykö ne jotenkin saattovaloihin? Joka tapauksessa ne eivät pala. onkohan polttimot palanu vai pitäisikö jotkin liittimet pistää jostain kiinni? Vastaisitko jos tiedät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu