Hän on se ihminen joka vangitsee ajatukset. Jolta pienimmätkin ystävälliset eleet tarkoittavat niin paljon ja joita ajatellessa arjen huolet mitätöityvät. Jonka edessä haluaisi näyttää paremmalta kuin on. Jota ihailee ja arvostaa. Jolle toivoo kaikkea hyvää. Jonka läheisyys saa aikaan hangonkeksihymyn jota on kiusallisen vaikea piilottaa ja joka silti tekisi mieli näyttää koko maailmalle, löysin löysin löysin! Josta pienikin vilaus piristää päivän. Jonka talon edestä tekisi mieli kulkea iltalenkillä mutta mikä olisi tungettelevaa. Hänellä on oma elämä mutta niin minullakin. Kummaltakin puuttuu jotain. Iso ?miksi? pyörii päässä kun tätä tilannetta tarkastelee. En yritäkään vastata siihen, olen jo ihan tarpeeksi absurdeihin asioihin törmännyt, pahempiinkin. Rakkaus ei noudata mitään logiikkaa. Se ei myöskään välitä ihmisten vähäisemmistä tunteista. Tällä kertaa ajattelin josko sen kanssa voisi pysyä tolkuissaan. Jos sen voisi antaa lämmittää eikä polttaa. Mutta nämä ovat vain pohdintoja...
lämmin ihminen
tulta sisällä
202855
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
hmm. pitkä pötkä, mutta vastaan: silloin jos joku ihminen on lämminhenkinen, ehkä tulee sellainen mukava lämmin, turvallinen tunne häntä ajatellessaankin.
Olen samanlaisessa tilanteessa kuin sinä.Kutsuisin tätä rakastumiseksi.Varattu olen ja ajatukset toisessa.Loppuelämäni haluaisin viettää hänen kanssaan.Oikean kun kohtaa,niin sen tietää.Olen niin varma omista tunteistani.Olisin niin onnellinen,kun joskus saisin elämäni järjestettyä niin,että voisin olla hänen kanssaan.Tämä oli mieheltä naiselle.
Miten jaksat elää valheessa? Miten muut osapuolet jaksaa valheitasi?
Miksi et tee ratkaisua?
puolesta vastaan, ettei asia ole sun huolesi! Opettele ihan hei oikeesti pitään huoli vain omista murheistasi. Tällä palstalla joku avautuu omista asioistaan, ei se toki tarkoita, että sun tarvii hyökkiä kysymyksin, ja halveksuen kimppuun!!
Tarkoitus ei ollut hyökkäys eikä halveksunta, vain kysymyksiä. Vastaa jos haluaa? Vastaapa sinä mikä edellisistä ei olisi hyvä kysymys tilanteeseen?
Olennaisia asioita mielestäni. Elämä ei ole mikään leikkikenttä vaan totta.
tuntemukset, vai onko vain sinun haaveitasi, joille kenties se sinun kohteesi saisi nakean naurun jos kertoisit.
Oletkos tunnevammainen sinä joka epäilet vastapuolen nauravan,
naurut on tarkoitettu johonkin muuhun vaikka sulle epäilijälle.
Koskettavaa
Minä haluaisin kylläkin kerrankin palaa korkealla liekillä niin että se hiillos lämmittäisi vielä vanhanakin.
Ihana kirjoitus aloittajalta. Samoja tuntemuksia itselläni..
Aloittajan teksti toi levollisen ja herkän tunteen esiin. Sormet ovat näppäilleet sydämen tuntemuksia muillekin näkyviksi. Kiitos. Kirjoittaja ilahdutti, toi päivääni lämpöä ja kevään ja rakkauden tuntua.
Kaikkea elämäni eteen tuomaa en osaa selittää - liekö edes tarvetta? Elettäväksi uskon sen saaneeni. Koskaan en olisi voinut etukäteen veikkailla, mitä "oikean" ihmisen kohtaaminen voi tuoda elämääni . . . paljon ihmeellistä.
Saisiko tietää mihin päin Suomea menee ? Voisitko olla ...
Muistakaa ajatella järjellä, arki tulee joka suhteeseen kuitenkin. Jättäkää varatut rauhaan!!
Ehkä on olemassa jotain sellaista, mihin arki ei kuulu ollenkaan? Jotain, millä pieni ihminen kestää tämän omituisen paskaelämän, johon on joutunut ilman omaa syytään? Ikävä ja siihen liittyvät asiat eivät välttämättä ole kaipuuta mihinkään konkreettiseen, vaan kaunista hyvää mieltä. Uusia ajatuksia, keveyttä, saippuakuplia, ruusuntuoksua.
hah hah haa aina tyttöystävät luulevat voivansa tarjota sitä kaunista ja hyvää. Kuplankin -aina. Ja kun se poksahtaa jälleen kerran, niin ukolle tulee mieleen tulee se vanha vaimo jonka kylkeen voi ryömiä lepäämään. Tämä elämä on niin PASKAA, että sääliksi käy kaikki suhdesotkuissa rypevät eritteiden vaihtajat. Niissä ei tuoksu ruusu vaan jokin raadollisempi.
Mistäpäin aloittaja olet,jos saa
kysyä?
kuka sen lämmön oikein osaa ymmärtää. Vastaanottaa ja vastata. Oikealla tavalla.Rikkomatta. Pitää aarteenaan ja luopua omistusoikeudestaan.
Tiedän yhden miehen joka on lämmin ystävällinen ja ihana. Kaikkea mitä voit kuvitella. Samassa paketissa. Saa kyllä vaimo olla ylpeä oikeasti. Kunhan oikeesti rakastaa häntä aidosti. Toivon hänelle kaikkea hyvää 💕
Mitä luulet osaako vaimo arvostaa häntä tarpeeksi.
10 vuotta vanha aloitus. Kerropa ap miten kävi, jos vielä täällä seikkailet.